Finanse, jak przestać się o nie martwić

Słoik z pieniędzmi - finanse

Finanse są jedną z tych kwestii, które czasami mają nieproporcjonalnie duże znaczenie. Wszyscy wiemy, że są rzeczy ważniejsze, ale prawda jest taka, że kiedy robimy rozrachunki na koniec miesiąca, sprawa nie wygląda ciekawie. Tak czy siak, zawsze musimy za coś zapłacić.

Jeśli finanse na koniec miesiąca nie stanowią problemu, czasami jest nim fakt, że chcesz czegoś, co jest bardzo trudne do zdobycia. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, widzisz cel zbyt daleko od siebie. Rozciągasz budżet a i tak wszystko pozostaje jedynie w sferze marzeń.

Oczywiście są też ludzie, którzy kupują wszystko, czego chcą, ale przez to praktycznie zawsze znajdują się na krawędzi bankructwa. Jest naprawdę niewielu ludzi, których finanse nie przyprawiają o ból głowy. Jest to temat, który często nie pozwala nam spokojnie spać.

“Czy chcesz być bogaty? Nie troszcz się więc o więcej dóbr materialnych, ale o zmniejszenie chciwości.”

-Epikur-

Jednak zazwyczaj problemy nie wiążą się z ilością pieniędzy, którą zarabiamy lub przestajemy zarabiać. Najważniejszą rzeczą jest sposób dysponowania nimi. Znajdziemy spokój tylko wtedy, gdy zadbamy o pewne podstawowe aspekty. Możesz nauczyć się lepiej kontrolować Twoje finanse. Oto pięć kroków, które Ci w tym pomogą.

1. Oszczędzanie, podstawa dobrej sytuacji gospodarczej

Trudno mówić o oszczędzaniu w czasach, gdy konsumpcjonizm jest tak modny. W rzeczywistości nie mówi się już o naszym dobytku, ale o zdolności konsumpcji. Cały czas jesteśmy bombardowani ofertami, promocjami i zachętami do wydawania pieniędzy.

ręka wrzucająca monety do skarbonki

Oszczędzanie jest nawykiem, który jest niezbędny do osiągnięcia stabilnej sytuacji finansowej. Ekonomiści określili, jaka powinna być suma tych oszczędności: 10% dochodu. Jeśli przyzwyczaisz się do idei, że 10% tak naprawdę nie należy do ciebie, że jest jak podatek, który musisz zapłacić, wszystko pójdzie dużo łatwiej.

Nie powinieneś wydawać tych pieniędzy przez co najmniej rok. Możesz być zaskoczony, jak skuteczna jest ta metoda, by móc kupić to, czego pragniesz, a co zawsze musiałeś pozostawiać na później.

2. Finanse na czarną godzinę

Wiele razy dobra sytuacja finansowa zmienia się w złą z powodu nagłego wypadku. Nieoczekiwana szkoda w domu, choroba lub nagła podróż są najczęstszymi nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Dlatego konieczne jest utworzenie i utrzymywanie funduszu kryzysowego. Znowu ekonomiści mają odpowiedź na pytanie, ile należy przeznaczyć na ten fundusz. Mówią, że powinniśmy przeznaczyć na niego 5% naszego dochodu. W tym przypadku również musisz założyć, że te pieniądze nie należą do ciebie. Udawaj, że to dług, który spłacasz co miesiąc twojemu dobremu samopoczuciu.

3. Zatroszcz się o emeryturę

Powinniśmy szczególnie kłaść nacisk na tę kwestię u ludzi młodych. W młodym wieku starość wydaje się być czymś bardzo odległym. Ale istnieje i nadejdzie zanim się obejrzymy i może postawić nas w niezbyt przyjemnej sytuacji.

ręce chroniące pieniądze

Obecnie oferty pracy nie zawsze gwarantują nam ubezpieczenie społeczne. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, powinieneś zainwestować w fundusz lub dodatkowe oszczędności na starość. Zalecana ilość to 15% dochodu. A jeśli to możliwe, więcej. Posiadanie środków do życia na ostatnim etapie życia jest bezcenne.

4. Ustalenie miesięcznego budżetu

Aby uzyskać stabilną sytuację finansową konieczne jest posiadanie miesięcznego budżetu. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, ile pieniędzy otrzymujemy i jak je wydajemy, szczególnie, jeśli twoje dochody nie są stałe. Prowadzenie budżetu może być przygnębiające, ale jest absolutnie konieczne.

Na podstawie tego, co już powiedzieliśmy, z twojego miesięcznego dochodu musisz odłożyć 30%. Reszta to pieniądze, które możesz przeznaczyć na wydatki. Niektórzy mogą sądzić, że to zbyt dużo, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, jest to głównie kwestia przyzwyczajenia. Wiadomo, że czasami dochody rosną, a i tak nie uda nam się tyle odłożyć. Wynika to z braku dyscypliny związanej z budżetem.

5. Unikanie impulsywnych zakupów

Wracamy do początku: znajdujemy się w środowisku, w którym cały czas zachęca się nas do konsumpcji. Wiele reklam jest ukierunkowanych bezpośrednio na zakupy impulsywne. Dlatego oferują ci atrakcje ceny, aby przezwyciężyć twój opór.

karty kredytowe

Nie zdając sobie sprawy, często kończysz kupując rzeczy, których naprawdę nie potrzebujesz. A co gorsza rzeczy, których tak naprawdę nie chcesz. Po prostu dajesz się ponieść tej 70% obniżce lub konsumpcyjnym modom, które nie przynoszą ci nic dobrego.

Chociaż może się to wydawać dziwne, pieniądze mają dużo wspólnego z psychologią i organizacją. Ich znaczenie, wykorzystanie i konsekwencje są sprawami, które znajdują się w umyśle, a nie w obiektywnej rzeczywistości. Posiadanie dobrej sytuacji finansowej jest decydujące dla naszego spokoju. Musisz zmienić stan rzeczy tak, aby pieniądze nie spędzały Ci snu z powiek.

Scroll to Top