Filozoficzne pytania, nad którymi warto się zastanowić

Mówi się, że filozofia budzi krytyczne myślenie. Dlaczego więc nie poddać się testowi za pomocą tych dziesięciu filozoficznych pytań?
Filozoficzne pytania, nad którymi warto się zastanowić
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2022

W świecie zdominowanym przez naukę, technologię, a nawet robotykę, mogłoby się wydawać, że na filozofię nie ma już miejsca. Jednak tego typu założenie byłoby błędem. Takie podejście mogłoby być wręcz niebezpieczne. Ta gałąź wiedzy jest decydująca dla każdego pokolenia i każdej jednostki, bez względu na wiek. Dziś omówimy pewne filozoficzne pytania, które z pewnością uzmysłowią Ci znaczenie tej dziedziny.

Filozofia rozwija krytyczne i analityczne myślenie. Pozwala nam zastanowić się nad otaczającą nas rzeczywistością z etycznej, otwartej i multidyscyplinarnej perspektywy. Wszyscy możemy ćwiczyć nasze umysły filozoficzne i budować własne wizje świata. Możemy też mieć zdolność do wydawania cennych opinii bez uwarunkowania lub pośredniczenia przez innych.

Platon, Spinoza, Søren Kierkegaard, Epikur, Hannah Arendt, Kant, Habermas, Simone Weil i Slavoj Zizek. To tylko niektóre z wybitnych postaci w dziedzinie filozofii, które nas uczyły i inspirowały. Wszystkie te osoby są przykładami potrzeby rozumowania, swobodnej refleksji nad złożoną teraźniejszością, która nas otacza i zrozumienia każdego zjawiska w naszej tkance społecznej.

Poniższe pytania pomogą Ci przeanalizować te procesy.

Kobieta myśli

Filozoficzne pytania, które skłaniają do przemyśleń

Często mówi się, że filozofować to znaczy myśleć, aby móc rządzić. Kto dominuje i zachwyca się sztuką filozofii, może wznieść się ponad masy, które zamiast myśleć, dają się ponieść emocjom. Jednym z aspektów, który definiuje ten starożytny obszar wiedzy, jest wolność, moc wykraczania poza dogmaty, uprzedzenia i z góry przyjęte etykiety.

Filozofowanie to czynność, która definiuje ludzką inteligencję. Jest inspirowana wolną myślą i pokorą intelektu. Spróbuj wykorzystać te dwa wymiary, gdy będziesz szukać odpowiedzi na poniższe filozoficzne pytania.

1. Czy możemy zrozumieć dobro bez zła?

Życie składa się z dualizmów. Przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. Etyka i moralność, prawda i kłamstwa, piękno i brzydota, mądrość i ignorancja. Czy jednak odnosi się to również do dobra i zła? Czy nie można wyobrazić sobie jednego bez istnienia drugiego?

Wiele osób twierdzi, że tak jest, że nie można zrozumieć etyki bez jej odwrotności. Nie możemy na przykład zrozumieć, czym jest światło, nie wiedząc najpierw, czym jest ciemność.

2. Czy zawsze konieczne jest posiadanie dowodów na to, co jest prawdą?

To jedno z bardziej klasycznych pytań filozoficznych, które skłania do refleksji. Jest to związane z empiryzmem, teorią filozoficzną, która podkreśla znaczenie doświadczenia i dowodów dla wykazania rzeczywistości rzeczy. Twierdzi, że jeśli nie ma na coś dowodów, to to coś po prostu nie istnieje.

Co o tym myślisz?

3. Czy życie ma cel? Jeśli tak, to jaki?

Dlaczego tu jesteśmy? W tej kwestii dziedzina antropologii nie ma prawie żadnych wątpliwości. Twierdzi, że jesteśmy społecznymi „zwierzętami” na drodze ewolucyjnej. Sugeruje, że istniejemy, ponieważ natura tak chciała. Jednak religia ma na to inny pogląd.

Psychologia ma nieco prostszą odpowiedź. Wszyscy musimy znaleźć własne powody, dla których tu jesteśmy, znaleźć nasz cel i uczynić go naszym własnym.

4. Czy naprawdę istnieje wolna wola?

To kolejne powracające pytanie filozoficzne. Osoby takie jak izraelski historyk Yuval Noah Harari ostrzegają, że wolna wola to niewiele więcej niż mit. Co więcej, jeśli założymy, że tak jest, czynimy niewidocznymi wszystkie sposoby manipulowania nami. Co o tym myślisz?

5. Czy demokracja działa tak, jak powinna we wszystkich krajach?

Tematy społeczne i polityczne ułatwiają zajmowanie się myśleniem filozoficznym. Czy demokracja działa w naszym kraju tak, jak powinna? A co z innymi państwami?

6. Dlaczego ludzie muszą tworzyć „sztukę”?

Nasi przodkowie pozostawili nam prawdziwe dzieła sztuki na ścianach starożytnych jaskiń. Rysowali ręce, biegnące zwierzęta, zręcznych myśliwych, humanoidalne postacie i dziwne symbole. Człowiek zawsze odczuwał potrzebę tworzenia, uczynienia ze sztuki mechanizmu ekspresji i świadectwa.

7. Dlaczego jesteś tym, kim jesteś?

Dlaczego jesteś taki, jaki jesteś? Co sprawiło, że jesteś tym, kim jesteś w odniesieniu do Twojej osobowości, ideałów, marzeń i potrzeb? Moglibyśmy wspomnieć o Twoich doświadczeniach, Twoich genach, otaczającym Cię kontekście i sposobie, w jaki interpretujesz to, co Ci się przydarza.

Obraz symbolizujący filozoficzne pytania do przemyślenia

8. Jaki jest największy problem ludzkości?

To jedno z najciekawszych pytań filozoficznych. Pomyśl o tym. Jaki jest nasz największy problem? Zło i przemoc? Kłamstwa? Zaniedbywanie naszej planety i zmiany klimatyczne?

Istnieje nieskończenie wiele problemów, które definiują człowieka, takich jak niezdolność do współpracy czy brak harmonii społecznej.

Jak myślisz, co jest naszym największym problemem?

9. Czy istnieje obiektywność, czy wszystko jest subiektywne?

Nie brakuje teorii i opinii, które sugerują, że ludziom rzadko udaje się być całkowicie obiektywnym. Wszystko, co robimy, myślimy i wyrażamy, jest filtrowane przez subiektywność, emocje i osobowość. Dlatego niezwykle trudno jest zawsze być obiektywnym. Co o tym sądzisz?

10. Czy jesteśmy z natury dobrzy czy źli?

Na przestrzeni dziejów wielu filozofów zadało to pytanie. W związku z tym istnieje wiele różnych odpowiedzi. Hobbes twierdził na przykład, że człowiek jest z natury zły, więc do współistnienia potrzebna jest absolutna władza, autorytarne prawo, które kontroluje agresywny impuls, który wynika z egoistycznej motywacji wszystkich istot.

Z drugiej strony Rousseau wierzył, że jako ludzie jesteśmy w zasadzie dobrzy i empatyczni, ponieważ jeśli widzimy kolejne cierpienie, czujemy naturalną skłonność do pomocy. Więc co sprawia, że niektórzy ludzie są źli? Rousseau powiedziałby, że to konkurencja, zazdrość i agresywność nas psują.

Są też tacy, którzy bronią idei, że natura ludzka nie istnieje. Twierdzą, że ludzie będą dobrzy lub źli w zależności od ich doświadczeń życiowych, wpływów społecznych i kulturowych oraz ducha czasu.

Co myślisz? Jesteśmy dobrzy, źli czy neutralni?

Mam nadzieję, że ta lista pytań filozoficznych była dla Ciebie ciekawym ćwiczeniem, które dotleni Twój umysł, rozumuje z nowymi perspektywami i pomoże Ci formułować własne opinie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.