Trzy emocjonalne błędy, które ograniczają Twoje szczęście

Trzy emocjonalne błędy, które ograniczają Twoje szczęście
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Ważne jest by poznać trzy emocjonalne błędy, które ograniczają nasze szczęście. Emocje mogą wpływać na jakość naszego życia, oddziałują również na jakość naszych wyborów. Dobre samopoczucie oraz tak zwany spokój wewnętrzny, nie zmieniają się same, jak zmienia się czas.

Daniel Goleman w swojej książce “What Makes a Leader?” podkreśla, że 80% naszego sukcesu zależy od umiejętności zarządzania emocjami. Jednakże, świat nie określa sukcesu jako wspinanie się po szczeblach kariery. Ani nie odwołuje się do bycia geniuszem, czy guru w jakiejś dziedzinie. Czasami też pojawiają się emocjonalne błędy, które jeszcze bardziej oddalają nas od szczęścia.W istocie, mówimy o jednej z najprostszych spraw: bycia szczęśliwym. Szczęście nie jest czymś, co zapuka do naszych drzwi, czy przyjdzie z codzienną pocztą. Szczęście to wewnętrzny stan, który musi być pielęgnowany codziennie, jak delikatny ogród. Musisz wyrywać chwasty, sadzić specjalne nasiona, podcinać krzewy i liście oraz wiedzieć jak dodać ziemię i odżywki.

Bycie kompetentnym w inteligencji emocjonalnej może nam otworzyć wiele dróg. Czasami jednak zachowujemy się instynktownie, tak jakbyśmy wcale nie mieli inteligencji emocjonalnej.

Serce z liścia

Trzy emocjonalne błędy, które ograniczają Twoje szczęście: zaprzeczenie

Widzę, że coś jest nie tak, jak się czujesz, jesteś pewny, że wszystko w porządku? Na pewno nie jesteś zły? Na pewno nic się nie stało? Możesz mi przyrzec, że cokolwiek wydarzyło się Tobie, nie było ważne? Czy to dobrze, że to się wydarzyło?

To zaledwie kilka przykładów ogromnej liczby pytań, jakie możemy zaobserwować każdego dnia. Zwykle, na te pytania, odpowiadamy w jeden sposób: wszystko w porządku i nic się nie stało. Ukrywanie lub zaprzeczanie uczuciom to często spotykana reakcja na takie pytania. Jednakże, jest to jedna z najgorszych reakcji, ograniczająca naszą zdolność do bycia szczęśliwym.

To jasne, że nie zawsze możemy być całkowicie otwarci w stosunku do innych. Pomyśl o praktykowaniu emocjonalnej asertywności jako będącej podobną do naszych zasad higieny osobistej. Tłumione, bądź ukrywane, z jakiegokolwiek powodu spowodują ból i wcale nie uczynią silniejszymi, czy mądrzejszymi. Raczej, będą nas łamać krok po kroku. Pamiętaj, że jesteśmy ludźmi. Nie jesteśmy jak fale na morzu łamiące się codziennie bez narzekania. Jako ludzie mamy prawo i odpowiedzialność pokazywać, co nas rani, narzekać i być szczerym.

Kobieta w motylach

Wydostań się z niewygodnych uczuć

Są uczucia, których nie lubimy. Zazwyczaj trzymamy te uczucia, które sprawiają, że czujemy się niewygodnie, gdzieś na boku, ponieważ nie tolerujemy ich w naszym życiu. Złość, frustracja, rozczarowanie, udręka… Jakież to nieprzyjemne!  Oczywiście. Dlatego zamiatamy je w kąt, bo nie wiemy, co innego z nimi zrobić.

Zapominamy o czymś, co często podkreśla, Antonio Damasio, znany neurolog. Jesteśmy istotami uczuciowymi. Jednego dnia nauczyliśmy się jak myśleć. Nie jesteśmy jak maszyny. Dlatego jedyną drogą do akceptacji siebie, jest stworzenie naszym uczuciom przestrzeni i pozwolenie im płynąć przez nasze życieAby nadać naszym uczuciom znaczenia, powinniśmy zainwestować w nasze zdrowie psychiczne.

Muszę być szczęśliwy!

Trzecim emocjonalnym błędem, jaki popełniamy, jest obsesja, by być szczęśliwym. Gonimy szczęście, jak kogoś, kto wszedł na pokład naszej podróży bez ustalonego celu. Jak możesz iść na zakupy, nie wiedząc, co chcesz kupić? Jak ktoś może czuć bezgraniczną pustkę bez wiedzy, czego mu brakuje? Ta udręka, to uczucie, że czegoś nam brakuje, często prowadzi nas do stanu, w którym karmimy się substytutem szczęścia, które wcale nas nie zadowala. Przynosi to tylko frustracje i jeszcze większe uczucie niezadowolenia.

Zatrzymajmy się na moment. Na chwilę oddechu i refleksji. Zbyt często cieszymy się z łatwej nagrody bez inwestycji w prawdziwy projekt, a w tym przypadku, ten prawdziwy projekt to my sami. Tych kilka emocjonalnych pomyłek jest tak poważnych jak szukanie szczęścia, które jest w nas, poza nami. Wiedza na ten temat i zrozumienie pozwoli nam uniknąć ogromnego cierpienia.

Emocjonalne błędy

Codziennie pracujmy nad tą delikatną budowlą wewnątrz nas, w której chroniony jest żywy projekt – poczucie własnej wartości, miłość do samego siebie, asertywność, pasja. Gdy nasze życie nabierze znaczenia, będziemy bliżej osiągnięcia szczęścia. Wszystkie emocjonalne błędy, które popełnialiśmy w przeszłości, mogą zostać naprawione, jeśli tylko zwrócimy na nie naszą uwagę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.