Film o integracji - wybierz spośród 7 najlepszych propozycji

Odwaga, determinacja i waleczność. W tych filmach widzimy wyzwania stojące przed ludźmi o innych niż zwykle zasobach.
Film o integracji - wybierz spośród 7 najlepszych propozycji

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2021

Film o integracji odzwierciedla sytuacje ludzi, którzy nie mają tak zwanych „normatywnych” zdolności. Pokazuje też ich walkę o znalezienie miejsca w społeczeństwie. To historie, które pozwalają nam zajrzeć w życie wielu ludzi, są też dobrym źródłem inspiracji.

Film o integracji to bowiem połączenie odwagi i determinacji. Historie, które śledzą ludzi nie przestających dążyć do swoich celów, mimo że mają wiele powodów, aby to zrobić.

Z drugiej strony co daje widzom oglądanie filmów, które odzwierciedlają trudności w nauce lub rozwoju?Podsyca poczucie integracji u tych, którzy być może z dnia na dzień nie stajemy twarzą w twarz z tym wyzwaniem.

Filmy te wnoszą również coś dla tych, którzy borykają się z tymi problemami, Dają im możliwość zobaczenia na ekranie postaci o własnej tożsamości, które mierzą się z poważnymi wyzwaniami i je pokonują. W tym artykule proponujemy serię filmów o integracji, które mogą służyć jako inspiracja lub po prostu jako kawałek dobrego kina.

Temple Grandin (2010) – biograficzny film o integracji

Film biograficzny z udziałem Claire Danes, w którym gra Temple Grandin, osobę o cechach charakterystycznych dla spektrum autyzmu.

Przed zapisaniem się na studia, ekspert hodowli zwierząt Temple Grandin odwiedza ranczo bydła należące do jej ciotki Ann (Catherine O’Hara). Tam zademonstruje wielkie umiejętności w czynnościach mechanicznych.

Po rozpoczęciu zajęć w college’u staje przed wyzwaniami intelektualnymi, chociaż towarzyskie są nieco trudniejsze. Grandin przezwycięża uprzedzenia, aby zostać innowatorem w dziedzinie opieki nad zwierzętami i orędownikiem wszelkich humanitarnych inicjatyw.

Doskonała biografia produkcji HBO przypomina, że ​​ludzie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to jednostki, a nie zestawy tików czy stereotypów.

Rain Man (1988) – niezapomniany film o integracji

Rain Man to jeden z najbardziej znanych filmów o integracji. Dyrektor salonu samochodowego Charlie Babbitt (Tom Cruise) dowiaduje się, że zmarł jego ojciec. Charlie następnie wraca do domu w Cincinnati, gdzie odkrywa, że ​​ma autystycznego starszego brata o imieniu Raymond (Dustin Hoffman).

Trzymilionowa fortuna jego ojca przechodzi w ręce instytucji, w której mieszka Raymond. Zmotywowany pieniędzmi ojca Charlie zabiera Raymonda z placówki, aby wrócić z nim do Los Angeles, w podróż, która zmieni ich życie.

Kierowani przez Barry’ego Levinsona Hoffman i Cruise wywołują sporo intensywnych emocji. Była to prawdziwa rewolucja w swoim czasie, ze względu na oryginalność podejścia tego filmu.

Teoria wszystkiego (2014)

Teoria wszystkiego to biograficzny dramat romantyczny o życiu Stephena Hawkinga. Film, który miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2014 roku, przygląda się życiu Stephena Hawkinga: geniusza, mężczyzny, męża i ojca.

W wieku 21 lat zdiagnozowano u niego śmiertelną chorobę, stwardnienie zanikowe boczne (ALS), znaną również jako choroba Lou Gehriga. Stopniowo tracił kontrolę nad swoimi kończynami.

Jednak Stephen Hawking mimo to stał się jednym z najbardziej błyskotliwych i cenionych umysłów naukowych w historii, rozwijając zrozumienie wszechświata przez ludzkość.

Ray (2004) – muzyczny film o integracji

Tą rolą Jamie Foxx zasłużył sobie na Oscara. Ray to film biograficzny, który bada życie legendarnego piosenkarza, autora piosenek i muzyka Raya Charlesa. Motywowany przez matkę i napędzany ogromnym talentem muzycznym, Ray miał bardzo skromne początki.

Ray Charles dorastał na plantacji na Florydzie. Kiedy stracił wzrok w wieku 7 lat z powodu jaskry, zdał sobie sprawę ze swojego talentu muzycznego. Wspinał się w szeregach sceny jazzowej Seattle, walcząc z uzależnieniem od narkotyków i niewiernością i ciągle podróżując. Dzięki wsparciu swojej żony (Kerry Washington), Ray Charles na nowo definiuje muzykę soul i inspiruje całe pokolenie.

Sokół z masłem orzechowym (2019)

Sokół z masłem orzechowym, czyli The Peanut Butter Falcon w języku angielskim, był najbardziej dochodowym niezależnym filmem w 2019 roku. Z wybitnymi rolami Shii LeBouf i Zacka Gottsagena to komediodramat o przyjaźni, sile i pogoni za marzeniami.

Fabuła opowiada o przygodach młodego Zaka, który marzy o zostaniu zawodowym zapaśnikiem i uczęszczaniu do szkoły prowadzonej przez swojego idola. Ucieka z placówki opiekuńczej i znajduje schronienie w małej łodzi rybackiej.

W końcu zaprzyjaźnia się z właścicielem statku Tylerem (w tej roli Shia LeBouf), gdy płyną w dół rzeki.

Zak wymyśla dla siebie postać zapaśniczą: sokoła z masłem orzechowym. Para przyjaciół intensywnie jadła masło orzechowe, ponieważ był to jedyny produkt spożywczy, który był przystępny cenowo. Aktor Zack Gottsagen, który ma zespół Downa, błyszczy w roli młodego mężczyzny, który realizuje swoje marzenia.

Opiekun (2016)

Na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Jonathana Evisona Podstawy opieki to dramatyczna komedia z udziałem Paula Rudda, Craiga Robertsa i Seleny Gomez. Jej premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2016 roku.

Opowiada historię Bena, pisarza, który po osobistej tragedii zostaje osobistym opiekunem. Znajduje pracę, opiekując się Trevorem, młodym mężczyzną (w tej roli Craig Roberts), który cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a.

Trevor dzieli swoją fascynację osobliwościami amerykańskich dróg z Benem, któremu proponuje wybrać się na wycieczkę, aby odwiedzić wszystkie te miejsca. Pragnienie przeżycia przygody Trevora, ale również lęk przed dostrzeganymi niebezpieczeństwami odzwierciedlają obawy jego matki, która jest w stosunku do niego nadopiekuńcza.

Ciche miejsce (2018)

Ciche miejsce to natomiast postapokaliptyczny horror science fiction z udziałem Johna Krasińskiego, Emily Blunt i Millicent Simmonds.

Chociaż film nie dotyczy konkretnie niepełnosprawności, jest interesujący ze względu na język migowy jako podstawową formę komunikacji między bohaterami filmu.

Fabuła opowiada o rodzinie Abott, która szuka zapasów i żyje w całkowitej ciszy, próbując przetrwać w świecie spustoszonym i zdominowanym przez morderczych, ślepych kosmitów, którzy tropią i zabijają za pomocą wyostrzonego słuchu.

Niesłysząca aktorka Millicent Simmonds wciela się w rolę Regan, głuchej córki rodziny Abottów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.