Przestrzeń osobista da Ci siłę do walki z problemami

Przestrzeń osobista da Ci siłę do walki z problemami

Ostatnia aktualizacja: 19 września, 2017

„Skup się na podróży, nie na jej celu. Radości nie przyniesie Ci osiągnięcie celu, ale dążenie do niego”. Ten cytat sportowca Grega Andersona przypomina nam, że czasami wyznaczamy cele i obsesyjnie dążymy do ich osiągnięcia, nawet kosztem dobrego samopoczucia. Gdy tak się dzieje, wielką ulgę może przynieść przestrzeń osobista, w której zawsze znajdziesz ciszę i spokój.

Postaraj się spojrzeć na swoje życie jak na podróż. Ogólnie rzecz biorąc, życie daje mnóstwo okazji do zabawy oraz jest pełne odkryć i miejsc do zbadania. Oczywiście są też chwile, kiedy nic nie idzie zgodnie z planem czy oczekiwaniami. Wtedy najlepiej na jakiś czas zaszyć się w miejscu, które określane jest jako przestrzeń osobista .

Niepomyślne sytuacje często nie mają z nami nic wspólnego, ale znalezienie rozwiązania na spowodowane przez nie problemy jest w naszych rękach.

Aby lepiej zobrazować tę sytuację, przeniesiemy się do świata Pilar Jericó, pisarki, która jako sposób na stawienie czoła problemom proponuje stworzyć przestrzeń osobistą, określaną też jako „osobiste uzdrowisko”. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jej metodzie!

Przestrzeń osobista i jej znaczenie

Przestrzeń osobista, lub inaczej prywatne uzdrowisko, to niezbędna przestrzeń dla każdego człowieka. Kiedy problemy zaczynają się mnożyć, pozbawiając Cię kontroli nad sytuacją, co prędzej czy później spotyka każdego, musisz wiedzieć, jak z nimi żyć i jak nie stracić równowagi.

„Sztuka życia polega nie na eliminowaniu kłopotów, ale na rozwijaniu się poprzez nie”.
-Bernard M. Baruch-

Kobieta patrząca w dół

 

Jericó posiada duże doświadczenie jako businesswoman, wykładowca, pisarka i osoba branży interaktywnej. Podczas swojej kariery zawodowej napotkała rozmaite sytuacje, z których wyniosła wiele doświadczeń i dzięki którym może przekazać nam wiele ważnych wniosków.

Przestrzeń osobista ułatwia spojrzenie na problem jako na szansę na rozwój. To nie znaczy, że masz nagle stać się niepoprawnym optymistą i z radością patrzeć na wszelkie trudności. Chodzi o to, żeby podchodzić do problemów racjonalnie i umieć znaleźć energię potrzebą, by stawić czoła sytuacji, a nawet wyjść z niej silniejszym i bogatszym.

Przestrzeń osobista Pilar Jericó

Dla Jericó przestrzeń osobista to miejsce, fizyczne lub emocjonalne, gdzie można odzyskać siłę. Zamiast dążyć do rozrywki, która zniechęciłaby Cię do stawienia czoła problemowi lepiej jest znaleźć miejsce ułatwiające odnaleźć wewnętrzny spokój i uzyskanie energii potrzebnej do rozwiązania problemu. Jericó wskazuje trzy główne miejsca:

Przyjaźń

Jericó nazywa je „przyjaciółmi SPA”, ponieważ inicjują uwalnianie endorfin. Opiera swój dowód na istnienie przestrzeni osobistej na badaniu przeprowadzonym przez Katerinę Johnson z Uniwersytetu w Oksfordzie, które dowiodło, że endorfiny potrafią zmniejszać ból lepiej niż morfina.

Dzięki temu czujesz się dobrze wśród ludzi, których kochasz i którzy Cię kochają. W związku z tym przestrzeń osobista powinna zostać oczyszczona z toksycznych przyjaźni i relacji wynikających ze zobowiązań. Zacznij przebywać z ludźmi, którzy naprawdę sprawiają, że czujesz się dobrze i dają Ci siłę do walki z przeciwnościami losu.

Dwie dziewczynki na jednej huśtawce

Zainteresowania

Drugie miejsce, na które wskazuje Jericó skupia się wokół zainteresowań. Sport, prace manualne, czytanie, sztuka, film, muzyka… Wszystkie te zainteresowania lub formy rozrywki doskonale nadają się do opróżniania umysłu i skupiania się na aktywności, a nie na zmartwieniach.

I nie zapominaj, że w każdej chwili możesz nabyć cenne doświadczenie, które może pomóc Ci w rozwiązaniu problemów. Twoje zainteresowania sprzyjają rozwijaniu nowych idei i znajdowaniu nowych sposobów radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Ulubione miejsca

Wreszcie Jericó zaleca coś, co nazywa salonem SPA lub po prostu miejscem, w którym czujesz się naprawdę dobrze. Może to być miejsce na świeżym powietrzu, ulubiona biblioteka, dom przyjaciela, świątynia…

Przestrzeń osobista to może być książka i kawa

Przestrzeń prywatna, która sprawia, że czujesz się dobrze może być także źródłem inspiracji. Możesz stworzyć taką kryjówkę nawet we własnym domu. Utwórz małe, niedostępne sanktuarium, które będzie wyjątkowe ze względu na oświetlenie lub lokalizację.

„Napięcie odczuwasz, kiedy myślisz o tym, jaki powinieneś być. Relaks zapewni Ci bycie tym, kim naprawdę jesteś.
– przysłowie chińskie-

Podsumowując, według Jericó przestrzeń prywatna nie jest miejscem ucieczki od problemów, ale miejscem postojowym, gdzie można się uspokoić, skoncentrować i przygotować na konfrontację z trudnościami. Jeśli uda Ci się nabrać pewnego dystansu, znalezienie rozwiązania problemów będzie łatwiejsze. Z tego powodu, gdy wszystko wydaje się za chwilę rozpaść, pamiętaj, aby utemperować przewrotny los i na chwilę się zatrzymać. Zachowaj spokój i znajdź najlepszą drogę, nie tracąc równowagi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.