Fale mózgowe – istnieje pięć ich rodzajów, które działają niemalże jak nuty w muzyce. Niektóre z nich mają niskie częstotliwości, inne wysokie. Razem mają moc tworzenia harmonii. Twoje myśli, emocje i wrażenia w idealnej równowadze, skupione i otwarte na wszystko wokół ciebie.
Czy słyszałeś kiedyś, żeby ktoś powiedział coś w stylu: “Chcę wytrenować swoje fale mózgowe alfa, aby być bardziej zrelaksowanym i uzyskać więcej wewnętrznego spokoju”? W rzeczywistości ludzie mówią nawet o maszynach bio-sprzężenia zwrotnego, które mogą stymulować pewne fale mózgowe, aby wprowadzić nas w konkretne stany świadomości. Cóż, powinniśmy postępować z tym ostrożnie…
“Oko dostrzega… mózg nadaje rzeczom kształt”
-Paul Cézanne-
Jeśli chodzi o nasze fale mózgowe, kluczem do autentycznego zdrowia i szczęścia jest umożliwienie każdej z nich działania na swój własny sposób, na własnej częstotliwości i na optymalnym poziomie. Powinniśmy również pamiętać, że nie są one statyczne. Zmieniają się wraz z wiekiem. Chodzi o to, aby nie mieć obsesji na punkcie ulepszania naszych fal beta, aby uzyskać lepszą ostrość lub fal gamma, aby wejść w stan duchowy.
Prawdą jest, że żaden typ fali mózgowej nie jest lepszy ani bardziej “wyjątkowy” od innych. Wszystkie są ważne, ponieważ są wynikiem aktywności elektrycznej naszych neuronów i stanów psychicznych.
Fale mózgowe – ich różne rodzaje
Wszyscy wiemy, że mózg jest organem elektrochemicznym. W rzeczywistości, neurolodzy wyjaśniają, że gdyby wszystkie nasze komórki nerwowe były aktywowane w tym samym czasie, powstałoby wystarczająco dużo energii, aby włączyć żarówkę. To niesamowite!
Ta aktywność elektryczna jest odpowiedzialna za różne rodzaje fal mózgowych. Jest to złożony, fascynujący, doskonały proces, w którym każda aktywność, stan psychiczny i myślenie są w stanie emitować rodzaj fal mózgowych.
W ciągu dnia nasz mózg utrzymuje wszystkie pięć rodzajów fal mózgowych aktywnych. W zależności od tego, co robimy w tym czasie, niektóre fale mózgowe będą bardziej aktywne w pewnych obszarach mózgu, podczas gdy inne będą mniej aktywne w innych obszarach, ale żadna z nich nie będzie “wyłączona”.
Na przykład, fale alfa mogą być w pewnym momencie intensywnie aktywne w twoim płacie czołowym, co sprawi, że poczujesz się nieco niespokojny. Jednak te same fale alfa w okolicy potylicznej oznaczałyby idealny stan relaksu. Warto zapamiętać te niuanse. Rzućmy teraz okiem na różne rodzaje fal mózgowych i to, co nam dają.
1. Fale delta (1 do 3 Hz)
Fale delta mają największą amplitudę fal i są związane z głębokim, ale pozbawionym marzeń snem. Co ciekawe, są one bardzo powszechne u niemowląt i małych dzieci. Im jesteśmy starsi, tym mniej fal tego rodzaju wytwarzamy. Nasz sen i zdolność do relaksu wraz z biegiem lat stopniowo się pogarszają.
Ogólnie, fale mózgowe delta są powiązane z nieświadomymi czynnościami naszego ciała, takimi jak regulacja częstotliwości akcji serca i trawienie.
- Co się stanie, jeśli fale mózgowe delta na elektroencefalogramie (EEG) wykażą bardzo wysoki poziom ? Może to wskazywać na uszkodzenie mózgu, trudności w uczeniu się, a nawet na ciężki rodzaj ADHD.
- Co się stanie, jeśli pojawią się w EEG w niskim natężeniu? Może to wskazywać na słaby sen.
- Zdrowy poziom fal delta jest dobry dla układu odpornościowego, snu i uczenia się.
2. Fale teta (3,5 do 8 Hz)
Ten drugi rodzaj fal mózgowych ma od 3,5 do 8 Hz i jest głównie związany z wyobraźnią, refleksją i snem. Ciekawy fakt: fale teta są bardziej aktywne, gdy doświadczamy bardzo głębokich emocji.
Na przykład, kiedy właśnie zakończyliśmy jakieś działanie związane z wysiłkiem lub zadanie, które wymagało dużo energii, gdy odpoczywamy i pozwalamy naszej wyobraźni “unosić się” swobodnie, fale teta przejmują kontrolę nad naszym mózgiem.
- Wysokie natężenie fal teta może być związane z zaburzeniem depresyjnym lub brakiem uwagi.
- Niskie natężenie odpowiada lękowi, stresowi i niskiej samoświadomości emocjonalnej.
Zdrowy poziom fal teta jest dobry dla kreatywności, emocjonalnego połączenia i intuicji.
3. Fale alfa (od 8 do 13 Hz)
Fale alfa pojawiają się w czasie zmierzchu, kiedy jesteśmy spokojni, ale nie śpimy. Kiedy jesteśmy zrelaksowani i gotowi do medytacji. Kiedy siedzimy na kanapie, oglądając telewizję lub relaksując się w łóżku przed zaśnięciem.
- Wysoki poziom fal alfa powstrzymuje nas od skupienia się, a nawet może sprawić, że poczujemy się jakbyśmy nie mieli energii.
- Niski poziom fal alfa odpowiada lękowi, stresowi i bezsenności.
4. Fale beta (12 do 33 Hz)
Przechodzimy teraz od fal mózgowych o niskiej lub umiarkowanej częstotliwości do wyższego poziomu. Znajdujemy się na wyższym spektrum częstotliwości, który bierze się z intensywnej aktywności neuronów. Są one bardzo interesujące i złożone. Mają związek z chwilami, kiedy poświęcamy czemuś naszą całkowitą uwagę, jesteśmy bardzo czujni i poszukujemy bodźców.
Czynności takie jak prowadzenie samochodu, zdawanie egzaminu i wygłaszanie prezentacji są dobrymi przykładami. Jednak nadmierna aktywacja naszych neuronów może prowadzić do szkodliwego lęku i stresu.
- Niski poziom fal beta prowadzi do nadmiernie rozluźnionego, wyluzowanego, a nawet depresyjnego stanu…
- Idealny poziom pomaga nam być bardziej otwartymi i skupionymi. Właśnie wtedy najlepiej rozwiązujemy problemy.
5. Fale gamma (od 25 do 100 Hz)
Kiedy słyszymy słowo “gamma”, od razu przychodzą na myśl słynne promienie gamma, o długiej fali i wysokim promieniowaniu elektromagnetycznym. Cóż, fale gamma i promienie gamma mają jedną wspólną cechę: bardzo wysoką częstotliwość.
Neurobiolodzy zaczynają poznawać coraz więcej faktów na temat fal gamma, ale do niedawna niewiele było o nich wiadomo. Co więcej, bardzo trudno jest je uchwycić je w EEG. Pochodzą ze wzgórza (części międzymózgowia znajdującej się pod spoidłem wielkim) i poruszają się od tylnej części mózgu do przodu z niesamowitą szybkością.
- Fale gamma wiążą się z wysokim poziomem zadań procesów poznawczych
- Są związane z naszym stylem uczenia się, zdolnością do przyjmowania nowych informacji, a także z naszymi zmysłami i sposobem postrzegania
- Na przykład ludzie z problemami psychicznymi lub trudnościami w nauce mają mniej niż połowę zwykłej aktywności fal gamma
- Wysoka częstotliwość fal gamma jest najlepiej widoczna w stanie szczęścia
- Faza snu REM również ma tendencję do charakteryzowania się wysokim poziomem aktywności w tym zakresie częstotliwości.
Podsumowując, poznanie różnych rodzajów fal mózgowych pozwala nam zrozumieć, że nasze procesy umysłowe, emocje, działania i zachowania generują “energię” w naszym mózgu. Kluczem jest zatem być tego świadomym, nauczyć się relaksować i być bardziej otwartym na sugestie, wykazywać większą intuicję oraz pracować nad zarządzaniem emocjonalnym, aby nasz lęk działał na naszą korzyść, a nie przeciwko nam.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Kobayashi, K., Nagato, Y., Aoi, N., Juneja, L. R., Kim, M., Yamamoto, T., & Sugimoto, S. (1998). Effects of L-theanine on the release of alpha-brain waves in human volunteers. Journal of the Agricultural Chemical Society of Japan (Japan).
- Lundqvist, M., Herman, P., Warden, M. R., Brincat, S. L., & Miller, E. K. (2018). Gamma and beta bursts during working memory readout suggest roles in its volitional control. Nature communications, 9(1), 1-12.