Evgeny Morozov i cyberutopizm

Evgeny Morozov jest filozofem, który bardzo krytycznie ocenia Internet i sposób, w jaki go wykorzystujemy. Uważa, że maskuje on nowe formy kolonizacji, o wiele bardziej szkodliwe i potężne niż te sprzed lat.

Evgeny Morozov określa Internet jako formę kolonizacji - rysunek dłoni trzymającej świat

Cyberutopizm można zdefiniować jako tendencję do postrzegania Internetu jako przestrzeni obrony wolności i walki z autorytaryzmem. Evgeny Morozov jest białoruskim filozofem radykalnie sprzeciwiającym się tej idei. W rzeczywistości wystawił on sobie za cel ostrzeganie członków społeczeństwa przed ciemną stroną Internetu i konsekwencjami, jakie może przynieść.

Morozov dogłębnie zbadał polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturowe skutki technologii. Wysunął on ostrą krytykę w swoich książkach The Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom and To Save Everything Click Here: The Folly of Technological Solutionism. Właściwie jest on dziś jednym z najbardziej autorytatywnych głosów w tej sprawie.

Od ponad dziesięciu lat ten filozof ostrzega przed kosztami rozwijania społeczeństwa cyfrowego. Na przykład naruszenie prywatności, sfałszowane wybory, wycieki danych, fałszywe wiadomości i szokująca propaganda. Jest jednak przekonany, że to dopiero początek znacznie większej masowej kontroli.

„Wielka technologia pochłania nasze dane, buduje na ich podstawie produkty i sprzedaje je Pentagonowi lub bankom inwestycyjnym, a my nie widzimy ani jednego euro. To jest prawdziwa okazja: pasożytniczy model ekonomiczny”.

-Evgeny Morozov-

Evgeny Morozov, internetowy heretyk

Pomimo faktu, że jest pobożnym tweeterem, Morozov jest znany jako internetowy heretyk ze względu na swoje krytyczne poglądy na temat sieci. Jest jednym z filozofów, którzy wysunęli na pierwszy plan koncepcję cyberutopizmu lub technoutopizmu. Ostrzega on, że wśród opinii publicznej panuje duża naiwność co do prawdziwego zakresu wirtualnego świata.

Morozov zwraca uwagę, że „ultrapołączenie” stopniowo skolonizowało nasze życie. Twierdzi on, że technologiczni giganci, tacy jak Google, Facebook i Twitter, nie żyją z reklam, jak uważa wielu ludzi. Jego zdaniem ich biznes polega na absorbowaniu danych i na ich podstawie tworzeniu produktów, które później oferują tym samym użytkownikom. Ostatecznie ci użytkownicy pracują dla tych właśnie gigantów.

Morozov twierdzi, że technologiczny triumfalizm jest produktem ubocznym zakończenia zimnej wojny. Sugeruje, że sprawia on, iż wierzymy, że jest to jedyne podejście, dzięki któremu możemy obserwować świat. W efekcie wygląda to tak, jakby nie było ważnego alternatywnego społeczeństwa ani kultury. Jednak tak nie jest. Wydaje się, że Dolina Krzemowa jest siłą napędową zachowań w świecie zachodnim.

Kobieta korzysta z Internetu
Choć dla wielu osób Internet jest pomocnym narzędziem, Morozov klasyfikuje go jako zasób kontrolujący.

Cyberutopizm a dyktatura

Evgeny Morozov nie zawsze tak patrzył na świat internetu i nowych technologii. W rzeczywistości zainteresował się tym tematem poprzez nieustępliwy cyberaktywizm, którego celem było zmienianie świata. Inspiracją dla niego była Arabska Wiosna oraz procesy polityczne w Gruzji i na Ukrainie. Na tamtym etapie dostrzegł on w sieciach libertariańskich szeroką gamę możliwości.

Ale z biegiem czasu rozczarował się brakiem skuteczności używania wirtualnego świata w dążeniu do sprawiedliwości i wolności. Zdał sobie sprawę, że tak jak ta przestrzeń umożliwia promowanie nowych idei i propozycji, jest także polem minowym, na którym szerzy się autorytarna propaganda i kłamstwa. Rzeczywiście, będąc „ostatnim bastionem wolności słowa”, Internet stał się skutecznym narzędziem tyranii, przynajmniej w wielu miejscach.

Morozov sugeruje, że powodem tego jest w dużej mierze fakt że ludzie nie rozumieją, jak działa świat wirtualny. Mogą codziennie korzystać z Internetu i udzielać się w mediach społecznościowych, ale nie są świadomi konsekwencji z tym związanych. W efekcie filozof uważa, że zwykli obywatele nieświadomie korzystają z tych technologii na korzyść manipulujących nimi potęg.

Młody człowiek sprawdza swój inteligentny zegarek
Evgeny Morozov twierdzi, że społeczeństwo zostanie ostatecznie podzielone między nielicznych, którzy rozumieją zagrożenia, jakie niesie Internet, a cyfrowych wyrzutków stanowiących większość.

Evgeny Morozov twierdzi, że sytuacja się pogorszy

Jak widać, Evgeny Morozov nie jest optymistą. Wręcz przeciwnie. Jego zdaniem w przyszłości kontrola sprawowana przez Internet będzie coraz większa. Co więcej, świat zostanie podzielony między mniejszościową elitę kognitywną, która zna, tworzy i odtwarza świat cyfrowy, a zdecydowaną większość cyfrowych wyrzutków. Ci ostatni to osoby, które zapłacą bardzo wysoką cenę.

Aby wyjaśnić tę ideę, filozof podaje prosty i codzienny przykład. Smartwatch mierzy funkcje życiowe człowieka i gromadzi wiele danych na temat jego stylu życia. Ta informacja, przekazana w ręce firmy ubezpieczeniowej, oznacza, że wiele osób nie będzie mogło nawet zakupić ubezpieczenia. A jeśli im się to uda, cena będzie bardzo zawyżona.

Ten przykład ma charakter czysto ilustracyjny. Jednak uświadamia nam on możliwe scenariusze, które będą się zdarzać coraz częściej we wszystkich dziedzinach naszego życia.

Evgeny Morozov twierdzi, że wkrótce wiele usług internetowych przestanie być bezpłatnych. Czy ludzie zaczną płacić za korzystanie z nich? Oczywiście. W końcu wielu już uczyniło z nich istotną część swojego życia. Nowe technologie to biznes. Jak jest to w przypadku wszystkich przedsiębiorstw, ich głównym celem jest uzyskanie zysków. Z całą pewnością jest to temat zasługujący na refleksję z naszej strony.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Rodríguez, I. S., & Morozov, E. (2014). Un paseo por el lado oscuro de la red: entrevista con Evgeny Morozov. Minerva: Revista del Círculo de Bellas Artes, (22), 66-71. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4718142
  • Salomon, G. (1992). The different effects of technology in the development of the mind. Journal for the Study of Education and Development, 15(58), 143-159, DOI: 10.1080/02103702.1992.10822337
  • Silva Robles, C., Jiménez-Marín, G., Elías Zambrano, R. (2012). De la sociedad de la información a la sociedad digital. Web 2.0 y redes sociales en el panorama mediático actual. Revista F@ro, 15, pp. 14. https://idus.us.es/handle/11441/29116
Scroll to Top