Internet, depresja i samobójstwa - jak te czynniki są ze sobą powiązane?

W różnych badaniach przeciwstawiono związek między dysfunkcyjnym korzystaniem z Internetu, depresją i zachowaniami samobójczymi. Dowiedz się, jak są one ze sobą połączone.
Internet, depresja i samobójstwa - jak te czynniki są ze sobą powiązane?
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2023

Badanie z 2022 roku miało na celu przeanalizować, jak powiązane są ze sobą następujące czynniki: Internet, depresja i samobójstwa. Problemy te są efektem pandemii, która rozpoczęła się w 2020 roku.

Jednym z wniosków, jakie wyciągnęli specjaliści, jest to, że zdrowie psychiczne młodych ludzi znacznie się pogorszyło. Wzrosła liczba zgłaszanych przypadków zaburzeń snu, zaburzeń zachowania i negatywnych emocji, takich jak samotność, strach czy smutek.

Niewątpliwie ograniczenia i izolacja społeczna zadekretowane przez rządy pomogły zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Miało to jednak negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Zostali zmuszeni do interakcji ze swoimi przyjaciółmi poprzez aplikacje cyfrowe, aby komunikować się z nimi i zmniejszyć swoje poczucie samotności.

przygnębiony nastolatek
Niewłaściwe korzystanie z Internetu może prowadzić młodych ludzi do problemów z lękiem i depresją.

Problematyczne korzystanie z Internetu

Udowodniono, że nieodpowiednie korzystanie z Internetu może powodować negatywne zmiany w zdrowiu i samopoczuciu. A młodzież jest jedną z najbardziej wrażliwych grup populacji. Co więcej, jeśli studiują na uniwersytecie, wzrasta ich podatność na problemy ze zdrowiem psychicznym. Wynika to z wysokiej cyfryzacji, jaką stosuje obecnie szkolnictwo wyższe.

Izolacja doprowadziła do prawie dwukrotnego wzrostu przypadków dysfunkcyjnego korzystania z Internetu. Po pandemii około połowa młodych ludzi zgłosiła, że czuje się bardziej zależna od zasobów internetowych. Co więcej, prawie dwie osoby na dziesięć stwierdziły, że zwiększyły liczbę godzin spędzanych w sieci. W rzeczywistości, będąc użytecznym narzędziem do nauki, Internet stał się ich jedynym źródłem międzyludzkich kontaktów ze światem zewnętrznym.

„Internet był używany do walki z poczuciem samotności i izolacji”.

-Verónica Villanueva-Silvestre-

Internet, depresja i samobójstwa

Wskaźniki rozpowszechnienia depresji są skondensowane w okresie dojrzewania. Częstość występowania tej choroby odnosi się do liczby przypadków zaburzenia w danym czasie. Dlatego nastolatki mają większe ryzyko zachorowania na depresję w porównaniu z dorosłymi. Niektóre badania sugerują, że odsetek objawów depresyjnych u nastolatków wynosi około 60 procent.

Należy zauważyć, że istnieją różnice w prezentacji objawów depresyjnych w zależności od płci. Na przykład płeć żeńska ma tendencję do wykazywania bardziej intensywnych objawów depresyjnych. Z drugiej strony mężczyźni wykazują wyższy wskaźnik zachowań samobójczych.

„Kilka badań na populacji uniwersyteckiej wykazało związek między problematycznym korzystaniem z Internetu a depresją”.

-Cynthia M. Apaza-

Dysfunkcjonalne korzystanie z Internetu a zachowania samobójcze

Bardziej istotny związek z dysfunkcyjnym korzystaniem z Internetu mają objawy depresyjne i lękowe. Ma to miejsce, gdy ludzie używają cyfrowego świata do radzenia sobie z dyskomfortem emocjonalnym spowodowanym uczuciem smutku lub niepokoju. Ponadto korzystanie z Internetu z punktu początkowego dyskomfortu może podwoić objawy depresyjne i lękowe.

Myśli samobójcze lub „myślenie o popełnieniu samobójstwa” i dokonane samobójstwo są objęte pojęciem zachowań samobójczych. Związek między myślami samobójczymi a dysfunkcyjnym korzystaniem z Internetu w populacji nastolatków został skontrastowany w różnych badaniach.

nastolatka przed komputerem oznaczająca, że młodzież jest coraz mniej kreatywna
Według Veróniki Villanueva-Silvestre uczniowie z objawami depresyjnymi wykorzystują Internet jako mechanizm unikania problemów i negatywnych uczuć.

Stwierdzono również powiązania między stresem związanym ze studiami uniwersyteckimi a poziomem depresji. Dodajmy do tego izolację społeczną pandemii 2020 roku i łatwo zrozumieć, dlaczego liczba przypadków depresji u młodych ludzi stopniowo rośnie.

Rzeczywiście, młodzież z objawami depresyjnymi, która korzysta z Internetu w celu zmniejszenia poczucia osamotnienia i negatywnych emocji, jest w optymalnym położeniu do rozwoju depresji z towarzyszącymi jej zachowaniami samobójczymi.

Opublikowano również badania, które podkreślają bezpośredni związek między cierpieniem na zaburzenie depresyjne a uzależnieniem od sieci w wyniku problematycznego korzystania z Internetu. W efekcie obie jednostki (depresja i uzależnienie) wzajemnie się uzupełniają, a jedna wzmacnia drugą (Rocco Servicio, 2022).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Villanueva Silvestre, V., Vázquez Martínez, A., Isorna Folgar, M., & Villanueva Blasco, V. J. (2022). Problematic Internet use, depressive symptomatology and suicidal ideation in university students during COVID-19 confinement. Psicothema.
  • Mamun, MA y Griffiths, MD (2019). La evaluacion de internet adicción en Bangladesh: ¿Por qué las tasas de prevalencia son tan diferentes? Revista asiática de psiquiatría, 40, 46-47. https://doi.org/10.1016/ j.ajp.2019.01.017
  • Gavurova, B., Ivankova, V. y Rigelsky, M. (2020). Relaciones entre Estrés percibido, depresión y trastornos por consumo de alcohol en estudiantes universitarios durante la pandemia de COVID-19: una dimensión socioeconómica. Revista Internacional de Investigación Ambiental y Salud Pública, 17(23), Artículo 8853.https://doi.org/10.3390/ijerph17238853 González,
  • Apaza, CM, Sanz, RSS y Arévalo, JES (2020). factores psicosociales durante el confinamiento por el Covid-19–Perú. Revista Venezolana De Gerencia, 25(90), 402-410. https:// www.redalyc.org/articulo.oa?id=29063559022 Aznar-Díaz, I., Kopecký, K., Romero, JM, Cáceres, MP, & Trujillo-
  • Bousoño,M., Al-Halabí, S., Burón, P., Garrido, M., Díaz-Mesa, EV, Galván, G., García-Álvarez, L., Carli, V., Hoven, C., Sarchiapone, M., Wasserman, D., Bousoño, M., García-Portilla, MP, Iglesias, C., Sáiz, PA & Bobes, J. (2017). Uso y abuso de sustancias psicotrópicas e internet, psicopatología e ideación suicida en adolescentes. Adicciones, 29(2), 97-104. https://www.redalyc.org/ articulo.oa?id=289150531004
  • Servidio, R., Bartolo, MG, Palermiti, AL, & Costabile, A. (2021). Miedo de COVID-19, depresión, ansiedad y su asociación con el trastorno de adicción a Internet en una muestra de estudiantes italianos. Revista de informes de trastornos afectivos, 4, Artículo 100097. https://doi.org/10.1016/ j.jadr.2021.100097

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.