Emocjonalna siła. Skąd możemy ją brać? Słynna lotniczka Amelia Earhart powiedziała, że przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń. Czy uważasz się za osobę zdolną do tego, by dać z siebie więcej? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię pięć kluczy, które sprawią, że emocjonalna siła będzie pobudzać Cię do działania.
Czytając ten artykuł pamiętaj, że używając stwierdzenia emocjonalna siła mamy na myśli wszelkiego rodzaju działania mające na celu wspomaganie procesu nabywania wiedzy o samym sobie. Dzięki autopoznaniu będziesz mógł zwiększyć swoją zdolność do tworzenia własnej rzeczywistości. To z kolei pozwoli Ci osiągnąć optymalny stan emocjonalny.
Emocjonalna siła – 5 kluczy do sukcesu
Osiągnięcie optymalnego stanu emocjonalnego oznacza wypracowanie w sobie zaufania do własnych poczynań, które ściśle powiązane jest ze zdrowym poczuciem własnej wartości. Jeśli czujesz w sobie tę wewnętrzną siłę, znasz swoją wartość, wiesz kim jesteś w rzeczywistości i doskonale rozumiesz, że nikomu niczego nie musisz udowadniać.
Kiedy komuś towarzyszy emocjonalna siła, wie, że w jego rękach drzemie nieskończona ilość możliwości działania. Tworzy z innymi relacje oparte na zasadzie równy z równym. Czuje się również zdolny do wyznaczania ograniczeń, jeśli chodzi o rozeznanie i szacunek, zaczynając od samego siebie.
Jeżeli przepełnia Cię wewnętrzna emocjonalna siła i robisz z niej odpowiedni użytek, będziesz w stanie pokierować swoimi działaniami w umiejętny sposób. Twoja intuicja znajdzie więcej miejsca, by rozwijać skrzydła i eksperymentować. Będziesz również mniej podatny na wpływ innych.
Będziesz więc działać według własnych wartości. Twoje emocje staną się bardziej obecne, a obawy ulegną osłabieniu. Zdołasz doskonale kontrolować swoje reakcje i nastrój. Żeby jednak w rzeczywistości osiągnąć taki poziom, trzeba wiedzieć jak to zrobić i jak taki pozytywny stan później utrzymać.
Aby prowadzić siebie, potrzebujesz rozumu, do prowadzenia innych niezbędne jest serce
-Eleanor Roosevelt-
Świadomość własnej siły
Na początek warto przyjrzeć się w sposób obiektywny ilości miejsca, jakie pozostawiamy sobie na działanie. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam zrozumieć nasze emocje i nimi zarządzać, zwłaszcza jeśli w określonej sytuacji przybierają one na sile.
Aby osiągnąć ten punkt, najlepiej odłożyć na bok myśli w rodzaju: ‘taki już jestem’, ‘takie jest prawo życia’ czy ‘taki się urodziłem’. W rzeczywistości nie ma to znaczenia, ponieważ każdy z nas ma możliwość dokonywania w sobie zmian. Jeśli tylko tego chcemy, możemy zmienić na lesze każdą cechę. To nasza podstawowa i najważniejsza siła.
Równowaga
Kolejny krok pozwalający nam przywrócić siły emocjonalne jest ściśle powiązany z poprzednim i obejmuje uzyskanie równowagi. Aby ją uzyskać koniecznie trzeba zlokalizować postawy, myśli i działania, które oddalają nas od tych, których kochamy. W tym celu również potrzebujemy równowagi w naszym działaniu.
Nie szukamy słabości w tym, co robimy, ale raczej skupiamy się na kierowaniu się mądrością na każdym kroku. W tym celu nie zakładamy, że wszystko musi być czarne lub białe. Jesteśmy świadomi, że świat w wielkiej mierze składa się również z całej gamy szarości.
Szukaj możliwości poprawy
Jeśli poznajemy siebie jako ludzi, z pewnością ten punkt nie okaże się dla nas zbyt trudny. Bez problemu znajdziemy w sobie coś co wymaga poprawy. Warto wcześniej ustalić co nam się podoba, a z czym się nie zgadzamy. Jeśli tak zrobimy, to w kłopotliwych sytuacjach z góry będziemy wiedzieć jak postępować.
Warto więc już wcześniej przeanalizować nasze reakcje na określone sytuacje. Przyjrzyj się im, przeanalizuj i wykryj co w rzeczywistości hamuje Cię przed dalszym rozwojem.
Przechodzenie do działania
Nastał czas na kolejny krok. Skoro znaleźliśmy to, nad czym jeszcze należy popracować i wiemy w czym możemy okazać się jeszcze lepsi, czas przejść do działania. Jeśli nie zaczniemy działać, wszystkie wcześniejsze kroki okażą się bezużyteczne. Jeśli natomiast wprowadzimy je w życie, osiągniemy rozwój, który doprowadzi nas do optymalnego stanu emocjonalnego.
Ewaluacja i korekta
Kiedy już uda nam się przejść do działania i ustalone ulepszenia wprowadzić w życie, należy jeszcze dokonać ewaluacji tego, co udało nam się osiągnąć. W tym celu warto zadać sobie pytanie: Czy robię to, co jest właściwe? Jeśli możemy to potwierdzić, oznacza to, że obraliśmy właściwą drogę. W przeciwnym wypadku należy ustalić co poszło nie tak i wprowadzić konieczne korekty.
W życiu nie należy się bać, w życiu należy rozumieć
-Maria Curie-
Emocjonalna siła i jej zdobywanie, jak łatwo zauważyć wiąże się z podjęciem wielu działań. Jeśli jednak zastosujesz w praktyce wyżej opisane sposoby działania z pewnością będziesz w stanie ją osiągnąć. Daj z siebie to, co najlepsze, wykorzystaj nadarzające się sytuacje, ewaluuj, koryguj i pozwól by emocjonalna siła pozwalała Ci być lepszym człowiekiem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Charles, S. T. (2010). Strength and Vulnerability Integration: A Model of Emotional Well-Being Across Adulthood. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/a0021232
- Bassili, J. N. (2011). Attitude strength. In Attitudes and Attitude Change. https://doi.org/10.4324/9780203838068
- Gorman, P. (2003). Motivation and emotion. Motivation and Emotion. https://doi.org/10.4324/9780203694978