Przestać myśleć, zacząć działać - 7 rad ułatwiających życie

Przestać myśleć, zacząć działać - 7 rad ułatwiających życie

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2018

W przypadku wielu osób nie jest niczym łatwym tak po prostu przestać myśleć. Stale analizują to, co się z nimi dzieje, to jak się czują, czy jak kto się zachował. Osoby takie koniecznie jednak powinny przestać myśleć wciąż o tym samym, by nie dopuścić do powstawania ruminacji, czyli stale powracających uporczywych myśli.

Jeśli wciąż nie mogą przestać myśleć, dochodzi do niepokoju, który objawia się następującym cyklem: osoba zbyt dużo myśli, a coraz mniej robi, czuje się coraz gorzej i coraz ciężej jest jej wydostać się z tego zamkniętego koła.

Kiedy najczęściej dochodzi do sytuacji, w której nie można przestać myśleć? Przede wszystkim, gdy dana osoba nie odczuwa poczucia bezpieczeństwa lub gdy dopuszcza, by zawładnął nią często nieuzasadniony lęk. Uczuciu towarzyszy odczuwanie licznych wątpliwości, które z kolei powstrzymują od konstruktywnego działania.

Nie istnieje nic dobrego ani złego, to ludzkie myślenie nadaje działaniom odcień

-William Shakespeare-

Przestać myśleć, zacząć działać

Prawie nikt nie dochodzi do konstruktywnych wniosków, jeśli nie przestaje zbyt wiele myśleć. Pogłębia jedynie towarzyszące mu uczucie niepokoju, które wciąż karmi zamknięte już koło strachu. W taki sposób nie można osiągnąć tego, co stanowi założenie takiej niekończącej się analizy wszystkiego dookoła. Nie można osiągnąć pewności działania i uniknięcia ryzyka. Dlatego po prostu się to nie opłaca.

Łatwo powiedzieć. Jak jednak można w praktyce przestać myśleć i zacząć działać? W dalszej części znajdziesz 7 niezawodnych rad, które pomogą Ci to osiągnąć.

1. Ustal konkretny termin na podjęcie decyzji

Jeśli poświęcasz zbyt wiele czasu na podjęcie określonej decyzji, przypuszczalnie nie uda Ci się zbyt wiele zdziałać. Wciąż będziesz odsuwać od siebie tę chwilę i nigdy nie przejdziesz do działania. Trzeba być jednak świadomym, że każda decyzja zakłada w sobie wybór między czymś, na co się decydujesz i czymś, co przyjdzie Ci poświęcić.

Kobieta kalkuluje

Najlepszym sposobem, aby ostatecznie tego uniknąć jest ustalenie konkretnego czasu na podjęcie każdej decyzji. Nawet jeśli decyzja nie należy do łatwych, nie jest dobrze pozostawiać na jej podjęcie zbyt wiele czasu. Wszystko oczywiście zależy od skali problemu, ale większość decyzji należy podjąć w ciągu jednej godziny. W niektórych sytuacjach natomiast można zostawić sobie na to jeden dzień.

2. Nie zwlekaj z tym, co należy zrobić

Kiedy to, co należy zrobić teraz zaczynasz odkładać w czasie, sytuacja jedynie się komplikuje. Zaczynasz zastawiać pułapkę na samego siebie. Skoro więc staje się oczywiste, że będziesz musiał wykonać jakieś zadanie, zabierz się do niego natychmiast. Nie ma powodów, by jego realizację odkładać na później. Wykonaj je bezzwłocznie nawet wtedy, gdy przyjdzie Ci zmierzyć się z przeszkodami.

Problemem bieżących zadań, które mas do wykonania jest to, że stają się one kolejną przyczyną do bezużytecznego myślenia. Koniecznie więc przygotuj plan działania wyszczególniając w nim zadania do wykonania ułożone według ważności. Przestań myśleć i zacznij działać. W ten sposób zyskasz mnóstwo czasu, który zazwyczaj tracisz na puste analizowanie teorii.

3. Oceniaj ważność myśli z perspektywy czasu

Czasem zbyt wiele myślimy o rzeczach, ludziach, sytuacjach, które wcale na to nie zasługują. Mogą to być również małej wagi decyzje, które należy podjąć. Gdy nie możesz przestać myśleć i zacząć działać, poświęcisz na nie zbyt wiele cennego czasu. Doprowadza to do wyolbrzymiania mało znaczących problemów, przez co wydają się one później nie do rozwiązania.

Chłopak nad morzem

Dobrym rozwiązaniem jest zastanowienie się nad tym jak będę oceniał dany problem czy sytuację za tydzień lub za miesiąc. Jakie konsekwencje przyniesie dana decyzja? Czy rzeczywiście ma to aż tak wielkie znaczenie? Jeśli nie to przestań myśleć i zacznij działać.

4. Wycofaj się w odpowiednim czasie

Istnieją okoliczności, które nie sprzyjają konstruktywnemu myśleniu. Kiedy jesteś zmęczony, zaczynasz myśleć wolniej i widzisz wszystko w ciemniejszych barwach. Bardzo łatwo jest wtedy uruchomić krąg negatywnych myśli, które nie prowadzą donikąd.

Podobnie dzieje się, gdy jesteśmy głodni, nadzwyczaj pobudzeni, smutni bądź przygnębieni. W takich sytuacjach warto narzucić sobie granice i nie pozwalać sobie na myślenie będąc w takim nastroju. Koniecznie daj sobie czas i wróć do tematu w lepszym momencie.

5. Nie karmić nieuzasadnionych obaw

Nie trudno jest poczuć strach. Różnego rodzaju lęki są wokół nas i dopadają nas na każdym kroku. Dzieje się tak tym bardziej, że żyjemy w nieco paranoicznym społeczeństwie, a w życiu niezależnie od naszych starań, stale towarzyszy nam niepewność.

Kobieta pełna obaw

Kiedy więc po raz kolejny poczujesz niczym nieuzasadniony lęk, warto zatrzymać się na chwilkę i zastanowić nad tym co tak naprawdę stanowi jego przyczynę. Czego konkretnie się obawiam? W gruncie rzeczy często okazuje się, że nie ma obecnie żadnego uzasadnionego powodu do obaw.

6. Przestań wszystko kontrolować

Trzeba przyznać, że nasze życie nierozerwalnie połączone jest z podejmowaniem ryzyka. Jeśli więc ktoś bez przerwy odczuwa wątpliwości i nie przestaje myśli, to najpewniej usiłuje kontrolować to, czego nie da się kontrolować. W taki czy inny sposób każde podejmowane przez nas działanie w pewnej mierze oznacza skok w nieznane.

Jeśli więc dążymy do zupełnego wyeliminowania ryzyka, jedyne co możemy osiągnąć to wejście w neurotyczny cykl nieaktywności. Idąc jednak dalej, nawet taki brak działania sam w sobie również potęguje ryzyko. Lepiej więc pozwolić, by rzeczywistość toczyła się własnym rytmem. Niech dzieje się to, co ma się wydarzyć.

7. Zadbaj o zdrowy sen

Nasze zdrowie psychiczne ściśle powiązane jest z jakością wypoczynku, jaki sobie zapewniamy. Brak snu, zwłaszcza na dłuższą metę, powoduje poważne konsekwencje. Wśród nich wymienić można nasz błędny sposób rozumowania.

Kobieta odpoczywa na hamaku

Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej dawki zdrowego snu. Nie powinniśmy dopuszczać, by nasze zwyczaje związane ze snem uległy rozregulowaniu.

Jeśli wyżej wymienione metody działania wprowadzisz do listy swoich nawyków, poprawi się jakość Twojego życia. Nie zwlekaj więc. Przestań myśleć i zacznij działać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.