Emocje matki - czy niemowlęta mogą je odczuwać, będąc w łonie matki?

Czy niemowlęta mogą odczuwać emocje matki w łonie matki? Nauka dostarcza odpowiedzi na to interesujące pytanie. Dowiedz się tutaj.
Emocje matki - czy niemowlęta mogą je odczuwać, będąc w łonie matki?

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2022

Przez dziesięciolecia nauka twierdziła, że niemowlęta odczuwają emocje matki w łonie matki. To powiedziawszy, są niuanse. W rzeczywistości płody nie mają zrozumienia ani możliwości poznania, czym jest smutek, radość lub strach. Są jednak wrażliwe na „kąpiele hormonalne” wywołane stresem lub niepokojem.

Często twierdzi się, że najbardziej decydującym etapem dla płodu jest osiągnięcie 32. tygodnia. To wtedy zachowuje się prawie jak noworodek i jest najbardziej wrażliwy na wszystko, co go otacza. Płody nawet śnią i mają własne fazy snu REM. Rodzice często próbują stymulować je wtedy z zewnątrz muzyką, miłymi słowami, pieszczotami, a nawet światłem na brzuchu matki.

Praktyki te mają na celu zwiększenie ich zdolności poznawczych, chociaż często lekceważy się znaczenie dobrostanu matki jako decydującej zmiennej dla neurorozwoju płodu. Niemniej jednak emocjonalny związek między dzieckiem a matką jest tak intensywny, że wszystko, co czuje, dociera do płodu dokładnie w taki sam sposób, jak jedzenie, przez pępowinę.

Emocje matki mogą przenikać do macicy w taki sam sposób, jak nikotyna czy alkohol.

Kobieta w ciąży. Emocje matki
Życie płodu w macicy nie jest tak odcięte od problemów, jak mogłoby się wydawać. On też może doświadczać stresu.

Niemowlęta odczuwają w łonie matki emocje

Kobiety w ciąży zwracają większą uwagę na swoją dietę i styl życia, ale nie zawsze skupiają się tak bardzo na swoim samopoczuciu emocjonalnym. Na przykład niewykorzystanie urlopu macierzyńskiego do ostatniej chwili i praca w stresującym środowisku może wpłynąć na rozwój płodu.

Okres okołoporodowy, czyli okres od dwudziestego ósmego tygodnia ciąży do siódmego dnia życia poza macicą, ma kluczowe znaczenie dla niemowląt. Dlatego dbanie o dobro emocjonalne i psychiczne matki w tym czasie jest niezwykle ważne.

Badanie przeprowadzone przez University of California wykazało, że chroniczne napięcie, dyskryminacja lub objawy depresyjne są powiązane z występowaniem mniejszej masy urodzeniowej dzieci. Problemy rozwojowe dzieci są również powiązane. W związku z tym prawdą jest, że dzieci odczuwają emocje matek już w łonie matki. Mało tego, mogą wpływać na nie biologicznie, jeśli matka cierpi na sytuacje przedłużającego się stresu.

Emocje nie docierają do łożyska dziecka, struktury, która dostarcza mu tlenu i składników odżywczych, ale hormony tak.

Wiadomości, które dziecko otrzymuje w łonie matki

Są wspaniałe obrazy tego, czego doświadcza płód, gdy jego matka się śmieje. Macica porusza się, a dziecko wydaje się kołysać w tym małym, fascynującym i bezpiecznym wszechświecie. Oboje to lubią, jest to intensywne i radosne doświadczenie, które wysyła do malucha hormony związane z dobrym samopoczuciem, takie jak serotonina i endorfiny.

Chociaż emocje nie docierają do dziecka poprzez mimikę twarzy matki, docierają do niego poprzez układ hormonalny. Cząsteczki dostają się do samego łożyska i wszystko, co czuje matka, odbija się echem w płodzie. Połączenie między nimi jest tak intensywne, że wykracza daleko poza pępowinę.

Z drugiej strony ten związek chemiczny i hormonalny również niesie ze sobą pewne ryzyko. To dlatego, że nie wszystkie wiadomości, które otrzymuje dziecko, są pozytywne. Z tego powodu należy być czujnym, gdy matka doświadcza smutku, udręki i ciągłego stresu.

Nieleczona depresja w czasie ciąży

Teraz wiemy, że dzieci mogą doświadczać emocji matki w łonie matki, co się stanie, jeśli matka cierpi na nieleczoną depresję? Ten temat nie został wystarczająco omówiony. W rzeczywistości zaburzenia depresyjne w czasie ciąży są częstym zjawiskiem.

Badanie przeprowadzone przez Institute of Psychology and Neurosciences of Behavior w Kalifornii (USA) twierdzi, że jeśli zaburzenia nastroju nie są leczone w czasie ciąży, istnieje zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, a nawet urodzenia martwego dziecka. W takich przypadkach często występują powikłania okołoporodowe.

Matka w ciąży ćwiczy jogę
Opieka emocjonalna to ważny aspekt, o którym każda przyszła mama nie powinna zapominać.

Znaczenie opieki emocjonalnej podczas ciąży

Ważne jest dbanie o dietę w czasie ciąży. Podobnie jak wzięcie urlopu macierzyńskiego i przygotowanie się na przyjście dziecka. Nie należy jednak ignorować aspektów psychologicznych związanych z ciążą. To niekoniecznie jest łatwe.

  • Każda kobieta traktuje swoją ciążę w sposób indywidualny. Co więcej, nie zawsze jest to łatwy lub niesamowicie szczęśliwy okres.
  • Poza ciążą istnieją czynniki, które zawsze wpływają na samopoczucie emocjonalne kobiety. Praca, środowisko rodzinne i relacje z partnerem są często źródłem niepokoju i stresu.
  • Sama ciąża może również sprzyjać zmianom nastroju.
  • Ważne jest, aby ciężarna matka zawsze miała wsparcie i osoby, z którymi może porozmawiać, z którymi może być szczera w kwestii tego, co czuje przez cały czas.

Psychologowie okołoporodowi to postacie, do których można podejść w tym konkretnym czasie. Okres ciąży jest również przygotowaniem dziecka do stawienia czoła światu zewnętrznemu. Wszystko, co dzieje się w tej bezpiecznej przestrzeni, również (częściowo) zdeterminuje ich dalszy rozwój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Araki M, Nishitani S, Ushimaru K, Masuzaki H, Oishi K, Shinohara K. Fetal response to induced maternal emotions. J Physiol Sci. 2010 May;60(3):213-20. doi: 10.1007/s12576-010-0087-x. Epub 2010 Feb 19. PMID: 20169432.
  • Dunkel Schetter C, Tanner L. Anxiety, depression and stress in pregnancy: implications for mothers, children, research, and practice. Curr Opin Psychiatry. 2012 Mar;25(2):141-8. doi: 10.1097/YCO.0b013e3283503680. PMID: 22262028; PMCID: PMC4447112.
  • Jahan N, Went TR, Sultan W, Sapkota A, Khurshid H, Qureshi IA, Alfonso M. Untreated Depression During Pregnancy and Its Effect on Pregnancy Outcomes: A Systematic Review. Cureus. 2021 Aug 17;13(8):e17251. doi: 10.7759/cureus.17251. PMID: 34540477; PMCID: PMC8448270.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.