Jak style przywiązania wpływają na pożądanie seksualne?

Relacje seksualne stanowią ważną część romantycznego związku. To, jak zachowujesz się we wszystkich swoich związkach, jest do pewnego stopnia zdeterminowane przez przywiązania, które rozwinąłeś w dzieciństwie. To samo dotyczy relacji seksualnych.
Jak style przywiązania wpływają na pożądanie seksualne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Seks jest częścią naszego naturalnego ekosystemu. Jednak fakt, że jest to nieodłączna część naszej natury, w tym sensie, że posiadamy naprawdę wyrafinowane mechanizmy tej funkcji, nie oznacza, że jest ona pozbawiona trudności. Jak style przywiązania wpływają na pożądanie seksualne?

Badania sugerują, że problemy w tym zakresie często mają swoje źródło w niezdrowych stylach przywiązania. Wpływają one bezpośrednio na zaufanie i współudział w rozwoju relacji seksualnych, a także oczekiwania lub interpretację wydarzeń.

Przywiązanie definiuje się jako „zamiłowanie do czegoś lub kogoś”. Pożądanie seksualne to „pragnienie przyjemności seksualnej”. Obie koncepcje są ze sobą powiązane, co widać na co dzień.

Problemy z przywiązaniem pojawiają się, gdy na przykład jedna osoba jest zbytnio zależna od swojego partnera, nawet jeśli wie, że nie jest to właściwe. Lub, gdy ktoś ma problemy w relacjach seksualnych, ale udaje, że jest inaczej, aby uszczęśliwić partnera.

„Nie ma miłości bez instynktu seksualnego. Miłość używa go jako brutalnej siły, tak jak brygantyna używa wiatru”.

-Ortega i Gasset-

Para rozmawiająca w swoim łóżku
Sposób, w jaki nauczyliśmy się łączyć ze sobą, wpływa na to, jak wygląda nasze życie seksualne.

Style przywiązań

Umiejętność nawiązywania powiązań może występować na różne sposoby, w zależności od doświadczeń, jakie mieliśmy i naszych cech osobistych lub innych zmiennych.

John Bowlby, angielski psychoanalityk, jako pierwszy opracował teorię przywiązania. Podkreślił, że istnieją różne rodzaje przywiązania i że są one niezbędne w zachowaniu i rozwoju człowieka. Mary Ainsworth, amerykańska psycholożka, również przyczyniła się do powstania tej teorii. Przeprowadziła eksperymenty, aby dowiedzieć się o interakcji między dzieckiem, jego głównym opiekunem i nieznajomym w znajomym środowisku.

Teoria przywiązania powstała na podstawie analizy relacji niemowlęcia ze swoim opiekunem. Oto różne rodzaje przywiązania:

  • Bezpieczne przywiązanie. Dziecko uczy się tworzyć relacje oparte na zaufaniu z innymi.
  • Przywiązanie lękowe i ambiwalentne. Dziecko dowiaduje się, że nie ma wpływu na zachowanie innych. Jego rodzice są uważni lub obojętni, a dziecko nie jest w stanie ustalić związku z ich zachowaniem.
  • Przywiązanie unikające. Rodzice są niedostępni, a dziecko dowiaduje się, że nie może liczyć na innych.
  • Zdezorganizowane przywiązanie. Jest to mieszanka przywiązania lękowego i unikającego i jest spowodowana niepewnym lub zaniedbującym zachowaniem rodziców.

Przywiązanie i pożądanie seksualne: jak są powiązane?

To, w jaki sposób nauczyliśmy się łączyć ze sobą, wpływa na to, jak łączymy się również seksualnie. Attaky, Kok i Dewitte (2021) badali różnice w pożądaniu i jego związek z satysfakcją seksualną. Próbowali również zrozumieć, w jaki sposób te relacje są wrażliwe na rodzaj przywiązania.

Naukowcy przebadali 100 par. Ich odkrycia sugerowały, że wyższy poziom pożądania seksualnego wiązał się z niższymi wynikami przywiązania unikającego. Kiedy zidentyfikowany styl przywiązania był niespokojny, pojawiało się również większe pożądanie.

Badanie wykazało również, że osoby z wyższym przywiązaniem unikającym wykazują mniejsze zainteresowanie seksem ze względu na chęć uniknięcia intymności. Z drugiej strony osoby z wyższymi przywiązaniami lękowymi wykorzystują seks jako połączenie lub pocieszenie.

Inne badania również wspierają tę ideę, sugerując, że przywiązanie unikające jest związane z problemami z intymnością i zachowaniami samowystarczalności. Powoduje to problemy seksualne w związku i mniejsze pożądanie seksualne. Dlatego osoby z tego rodzaju przywiązaniem mogą być bardziej uzależnione od masturbacji i pornografii.

Osoby z przywiązaniem lękowym wymagają wzmocnienia ze strony swojego partnera i będą starały się zadowolić drugą stronę, przez swoją własną potrzebę akceptacji. W związku z tym zwykle wykazują większe pożądanie seksualne związane z tą potrzebą. Oznacza to, że osoby z przywiązaniami unikającymi i lękliwymi mogą doświadczać problemów w swoich związkach seksualnych.

A co z bezpiecznym stylem przywiązania?

Ponieważ rozwinęli wiedzę na temat tego, że każdy może mieć różne perspektywy, indywidualne emocje i silne granice, ludzie z bezpiecznym przywiązaniem zwykle ufają swoim instynktom i są bardziej asertywni w odniesieniu do pożądania seksualnego.

Mogą rozwijać niższe lub wyższe pragnienia seksualne, ale zawsze biorą pod uwagę własne intencje i zrozumienie innych.

Para całuje się w łóżku
Ludzie z bezpiecznym stylem przywiązania rozwijają swoje pożądanie seksualne z myślą o sobie, ale także o innych.

Przywiązanie i pożądanie seksualne: ustalenie zdrowej ścieżki

Sugerowanie, że więź, którą tworzymy z naszym głównym opiekunem w dzieciństwie, warunkuje nasze pożądanie seksualne, może rzutować na ideę, że naszym przeznaczeniem jest tworzenie toksycznych lub zdrowych relacji, w zależności od rodzaju przywiązania, które rozwinęliśmy. Niemniej jednak niekoniecznie musi tak być.

Jeśli jednak okaże się, że jest to problem, dostępnych jest kilka narzędzi, które mogą pomóc. Oto one:

  • Naucz się regulować swoje emocje. Jeśli bardziej unikasz bliskości, spróbuj zwiększyć intensywność swoich emocji. Jeśli jesteś niespokojny, naucz się zmniejszać intensywność emocjonalną.
  • Kontroluj swoją impulsywność. Naucz się opóźniać moment włączenia się do “akcji” i pauzuj przed rozpoczęciem lub wyrażeniem zgody na seks.
  • Komunikuj się. Zadawaj pytania, aby uzyskać większą perspektywę i zrozumienie punktu widzenia partnera.
  • Oddziel swoje emocje od postrzegania w odniesieniu do sposobu, w jaki postrzegasz swojego partnera.

Krótko mówiąc, style przywiązania mogą determinować pożądanie seksualne. Osoby o niepewnym stylu przywiązania mają zwykle więcej problemów. Osoby z niespokojnym przywiązaniem boją się porzucenia i chcą całkowicie połączyć się ze swoim partnerem. To często powoduje, że partner tęskni za przestrzenią.

Z drugiej strony osoby z przywiązaniami unikającymi boją się odrzucenia, mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć i mają tendencję do unikania intymności. W konsekwencji będą mieć mniejsze pożądanie seksualne.

Zidentyfikowanie swojego typu przywiązania pomoże Ci zorientować się, w jakie wzorce się wpadasz. Ponadto poznanie siebie pomoże Ci nawiązać zdrowe relacje seksualne, biorąc pod uwagę Twoje prawdziwe pożądanie seksualne i szanując pożądanie partnera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Attaky, A., Kok, G., & Dewitte, M. & Dewtte, M. (2021). Attachment orientation moderates the sexual and relational implications of sexual desire discrepancies. Journal of Sex & marital Therapy, 48(4), 343,362. https://doi.org/10.1080/0092623X.2021.1991537
  • Impett, E., & Peplau. E.A. (2003). Why Some Consent to Unwanted Sex With a Dating Partner: Insights from Attachment Theory. Psychology of Women Quarterly, 26(4), 360-370. https://doi.org/10.1111/1471-6402.t01-1-00075
  • Kotera, Y., & Rhodes, C. (2019). Pathways to Sex Adiction: Relationships with Adverse Childhood Exprerience, Attachment, Narcissism, Self-Compassion and Motivation in a Gender-Balanced Sample. Sexual Addiction and Compulsivity, 26(3), 54-76. https://doi.org/10.1080/10720162.2019.1615585
  • Mark, K.P., Patrick, L.M., & Murray, S.G. (2017). The impact os Attachement Style on Sexual Satisfaction and Sexual Desire in a Sexually Diverse Sample, Journal of Sex & Marital Therapy, 44(4), 1-9. 10.1080/0092623X.2017.1405310
  • Weinstein, A., Katz, L., Eberhardt, H. Cohen, K., & Lejoyeux, M. (2015). Sexual compulsion relationship with sex, attachment and sexual orientation. Journal of behavioral addiction, 4(1), 22, 26. 10.1556/JBA.4.2015.1.6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.