Emilio Lledó i jego najlepsze cytaty

Emilio Lledó

Ten filozof był synem dla swojej matki chrzestnej Fernandy. To do jej domu wysłali go rodzice, aby przetrwać trudy wojny, która przynosiła głód. Dzisiaj poznamy niektóre z cytatów Emilio Lledó, aby móc lepiej zrozumieć jego myśli.

Potrzebujesz inspiracji? Może spróbujesz przeczytać najlepsze cytaty Emilio Lledó? Ten filozof, nauczyciel i myśliciel jest przez wielu uważany za „mądrego oficera Hiszpanii”.

Lledó, mający ponad 90 lat, ma doświadczenie i zbiór prac, które trudno streścić w jednym artykule. Urodził się w Sewilli w 1927 roku. Dziś możemy podsumować jego karierę zawodową i intelektualną jako niestrudzoną pracę.

Tak więc, aby podsumować jego przekonania przedstawimy Ci niektóre z jego najważniejszych cytatów.

Emilio Lledó – przedstawiciel hiszpańskich intelektualistów

Emilio Lledó zamieszkał w Vicálvaro mając zaledwie sześć lat. Tam poznał Don Francisco, szkolnego nauczyciela. Lledó uważa go za architekta, który wzbudził w nim pasję i ciekawość do wiedzy.

Od czasów tego odległego dzieciństwa Lledó studiował filozofię. Później wyjechał do Niemiec, aby pracować jako nauczyciel nie znając przy tym tamtejszego języka. Potem, w latach 60. wrócił do Hiszpanii i nauczał w Barcelonie, Teneryfie i Madrycie stając się inspiracją dla wielu swoich uczniów.

Otwarta książkaLledó uważa, że ​​edukacja to coś więcej niż zapamiętywanie, powtarzanie, pisanie na egzaminie i zaliczenie kierunku. Dla niego entuzjazm dla wiedzy jest niezbędny, aby szybko zaszczepić u dzieci pasję.

Emilio Lledó zdobył Nagrodę Księcia Asturii za komunikację i humanistykę, jest członkiem Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. Jest też szanowany za wiele prac i esejów, takich jak Milczenie pisania, Pamięć etyki czy Pochwała nieszczęścia.

Cytaty Emilio Lledó

W dalszej części przytaczamy niektóre z najciekawszych cytatów Emilio Lledó, niestrudzonego obrońcy ludzkiej wolności. Przedstawiają one jego walkę o uświadomienie nam siły edukacji i myśli, abyśmy byli szczęśliwsi i bardziej sprawiedliwi.

Przyszłość

“Bez pamięci nie ma przyszłości”.

Pierwszy z cytatów Emilio Lledó przypomina nam inny bardzo znany, który mówi: „Narody, które nie znają swojej historii, skazane są na jej powtórzenie”. Bez pamięci ludzie skazani są na ciągłe powtarzanie tych samych błędów, zagrażając tym samym naszej przyszłości.

Z drugiej strony ludzie zwykle wykorzystują swoje wspomnienia do formułowania oczekiwań. Tak więc w wielu przypadkach to, czego oczekujemy, ma wiele wspólnego z sekwencją wydarzeń, których byliśmy świadkami przy innych okazjach.

Wartości i symbole

«Myślę, że jakakolwiek flaga przeszkadza. Powinniśmy używać flagi sprawiedliwości, dobroci, edukacji, kultury, wrażliwości, filantropii. Kolejnego cudownego rzeczownika Greków – miłości do innych ».

Profesor Lledó zawsze stawiał wartości pozytywne na pierwszym miejscu. Dla niego niektóre symbole służą raczej do generowania konfliktów lub podziałów niż do pobudzania do współpracy i zrozumienia. Wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o flagi lub hymny, twierdzi, że to ludzkie wartości powinny być tym ogniem wokół którego powinniśmy się zgromadzić.

Pamięć

„Alzheimer zbiorowy jest znacznie gorszy od indywidualnego Alzheimera. A kraj, który fałszuje zbiorowość jest krajem skazanym na porażkę”.

Emilio Lledó odnosi się do odpowiedzialności, jaką mamy jako społeczeństwo, nie zapominając o odpowiedzialności w stosunku do przyszłych pokoleń. Używanie błędów przeszłości jako podstawy dla tego, czego nie należy powtarzać, ponieważ znamy już konsekwencje, które są katastrofalne.

Mężczyzna ze światłem w głowieNiestety w wielu przypadkach tak się nie dzieje. Nadal trwają wojny, które służą jedynie prywatnym interesom. Ludzie wciąż bogacą się kosztem konfliktu i zniszczenia.

Emilio i pieniądze

„W tym społeczeństwie tych, którzy nie czerpią zysków, uważa się za głupców. Ale w rzeczywistości obsesja na punkcie pieniędzy jest wielkim nieszczęściem”.

Innym konikiem profesora Lledó była obsesja niektórych ludzi na punkcie wzbogacania się kosztem innych. To ostatecznie staje się problemem, ponieważ mylimy sukces z bogactwem dyskredytując ludzi, którzy mają inne wartości.

W Hiszpanii było to częste zjawisko w latach poprzedzających kryzys. W kręgach, w których korupcja była bardzo duża, podejrzanym był ten, który nie kradł ani nie używał swoich wpływów, by się wzbogacić.

Wolność słowa

„Nauka nie jest tak ważna, zwłaszcza teraz, gdy mamy tak wiele środków do zdobywania wiedzy i informacji. Ważne jest stworzenie wolności intelektualnej i zdolności do myślenia”.

Dla Emilio Lledó ważna jest nie tylko wolność słowa, ale także wolność myśli. Tę wolność można osiągnąć tylko poprzez kulturę i inteligencję. Nie ma sensu mówić, jeśli nie wie się, co się mówi.

Te cytaty Emilio Lledó reprezentują jego przekonania. Obronę wartości, a nie instrumentów, które mogą być podłożem konfrontacji i konfliktów. Od rozpoznania do pamięci jako miejsca, do którego należy się udać, aby nie powtarzać błędów przeszłości.

Scroll to Top