Eksperyment Stanford Marshmallow: badanie opóźnionej gratyfikacji

W eksperymencie Stanford marshmallow naukowcy chcieli znaleźć związek między zdolnością do opóźniania gratyfikacji a poziomem ogólnego samopoczucia. Poznaj ich odkrycia.
Eksperyment Stanford Marshmallow: badanie opóźnionej gratyfikacji
Sharon Laura Capeluto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sharon Laura Capeluto.

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2023

Wybierzmy się w małą podróż w czasie i wróćmy do dzieciństwa. Wyobraź sobie, że siedzisz przed talerzem swoich ulubionych cukierków. Po jakim czasie zaczniesz je jeść? Dzieciństwo zostało dokładnie zbadane i wiemy, że ten etap nie charakteryzuje się cierpliwością ani odpornością na pragnienia.

Jednak niecierpliwość nie jest wrodzona tylko u dzieci. Jako dorośli często decydujemy się na natychmiastową gratyfikację, nawet jeśli konsekwencje w perspektywie średnio- lub krótkoterminowej szkodzą naszym długoterminowym interesom. Na przykład, jeśli jesteś głodny, ale lodówka jest pusta. Zamówienie jedzenia z dostawą do domu może być kuszące, nawet jeśli wiesz, że nie jest to najzdrowsza opcja. Spacer do sklepu byłby zdrowszy i korzystniejszy dla Twoich finansów.

A co z tą koszulą, którą widziałeś kiedyś w sklepie i która tak bardzo Ci się podobała? Nie ma problemu, możesz ją mieć w ciągu 24 godzin i nosić w weekend. Albo powinieneś się uczyć, ale przyjaciele zaprosili Cię na imprezę. A co do rezygnacji z zimnego piwa latem… po prostu nie do pomyślenia.

Kiedy stajesz przed tego typu decyzjami, Twój płat przedczołowy jest aktywowany. Pragnienie, promowane przez układ limbiczny, konfrontuje się z myślą (bronioną przez korę nową), że to, co Cię kusi, nie jest dla Ciebie najlepsze. W rezultacie system nagrody Twojego mózgu jest zaangażowany w intensywny dialog na temat znaczenia prawie stałych różnych wzmocnień lub kar w Twoim wewnętrznym świecie.

Słodkie pianki
Opóźniona gratyfikacja wiąże się z samokontrolą i większą pewnością siebie.

Eksperyment Stanford Marshmallow

To psycholog Walter Mischel z Uniwersytetu Stanforda (USA) wiele lat temu badał znaczenie tego rodzaju opóźnionej gratyfikacji w dzieciństwie. Jego zespół chciał odkryć wartość oparcia się pokusie natychmiastowego wzmocnienia na korzyść większego w dłuższej perspektywie.

Badanymi eksperymentalnymi w badaniu Mischela byli chłopcy i dziewczęta w wieku od trzech do pięciu lat. Posadził każde dziecko przed talerzem, na którym znajdowała się pojedyncza pianka marshmallow. Dzieciom powiedziano, że jeśli powstrzymają się od jej zjedzenia na 15 minut, będą mogły otrzymać kolejną.

Wyniki eksperymentu

Badanie miało na celu zbadanie związku między kontrolą impulsów w dzieciństwie jako predyktorem pewnych cech w późniejszym życiu. Dlatego po kilku latach dzieci z badania zostały ponownie wezwane. Stwierdzono, że dzieci, które czekały na dwie pianki, wykazywały lepsze wyniki w nauce, lepsze poczucie własnej wartości i wyższą pewność siebie w porównaniu z tymi, które zjadły piankę bez czekania.

Po kolejnych kilku latach te same osoby zostały wezwane ponownie. Zaobserwowano, że ci, którym udało się przezwyciężyć pokusę, mieli mniejszą skłonność do nadwagi, byli zdrowsi, bardziej kompetentni w relacjach społecznych i wykonywali pracę wymagającą wyższych kwalifikacji.

Zmieniony eksperyment z pianką marshmallow

Później profesor Tyler Watts zwątpił w wyniki eksperymentu z pianką, uznając, że próbka nie była w pełni reprezentatywna. Twierdził, że zostało przeprowadzone na próbie mniej niż 90 dzieci o bardzo podobnych cechach, które dorastały w podobnych kontekstach.

Dlatego powtórzył badanie, zwracając szczególną uwagę na pobieranie próbek. Jego zespół zgromadził ponad 900 dzieci z różnych kultur, grup etnicznych i poziomów społeczno-ekonomicznych.

Badanie wykazało, że zmienne ekonomiczne istotnie wiążą się ze zdolnością dzieci do opóźniania gratyfikacji. Osoby z bogatszych rodzin wykazywały większą samokontrolę. Okazali się również w lepszej sytuacji, kiedy po raz drugi zostali zebrani w celu oceny.

Dziewczynka patrzy na słodycze
Tyler Watts powtórzył badania Mischela i stwierdził, że zmienne ekonomiczne również odgrywają rolę w opóźnionej gratyfikacji u dzieci.

Potrzeba natychmiastowej satysfakcji

Wydaje się, że dzisiejsze społeczeństwo jest stworzone do korzystania z natychmiastowej gratyfikacji. Nie jest łatwo ćwiczyć tolerancję dla frustracji i umieć czekać. W pewnych kontekstach decyzja o czekaniu zostanie uznana za nieco głupią. W końcu, po co czekać, skoro mamy nieograniczony dostęp do tego, co chcemy i kiedy chcemy? Po co czekać, skoro możemy to mieć już teraz?

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki tego badania są dyskusyjne. Nie można zignorować faktu, że systematyczne wybieranie natychmiastowej opcji uniemożliwia nam stawianie czoła sytuacjom sprzyjającym ćwiczeniu naszej tolerancji na frustrację. Ponadto natychmiastowość dewaluuje również wartość niektórych czynników gratyfikujących, jednocześnie zwiększając dyskomfort, jaki odczuwamy po ich zdobyciu.

„Bez opóźnionej gratyfikacji cele nie zostaną osiągnięte”.

-Sunday Adelaja-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bembenutty H., Karabenick S. A. (2004). Asociación inherente entre el retraso académico de la gratificación, la perspectiva del tiempo futuro y el aprendizaje autorregulado. Educational Psychology Review, págs. 16, 35–57.
  • Watts T. (2018). Revisitando la prueba del malvavisco: una réplica conceptual que investiga los vínculos entre el retraso temprano de la gratificación y los resultados posteriores. Journals Sage.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.