Eduard Punset był sam w sobie optymizmem, ciekawością i pasją do wiedzy. Niewielu naukowców obudziło w nas tyle chęci do nauki, zanurzenia się w dziedziny psychologii, astronomii, antropologii, co on. Dziś się z nim żegnamy.
Jego charyzma, jego niepowtarzalny głos, fryzura w stylu Alberta Einsteina, jego niezwykła łatwość w rozpowszechnianiu pasji do nauki… Eduard Punset był tym wszystkim i o wiele więcej. Była to postać medialną i bardzo kochana. Wyznaczył przed i po w dziedzinie rozpowszechniania nauki w hiszpańskiej telewizji dzięki programowi Redes. Dzisiaj jego odejście w wieku 82 lat pozostawia w nas, bez wątpienia wielką pustkę.
Wyglądał jak roztargniony naukowiec i chociaż w życiu osobistym był związany również z polityką i prawem, Punset bardzo dobrze wiedział, co chciał przekazać w programie nadawanym w niedzielne poranki. Przez prawie 18 lat prezentował i kierował nadawanym w hiszpańskiej telewizji programem Redes. I osiągnął coś, co osiągnęli tylko ludzie tacy jak Carl Sagan: obudził naukową ciekawość tysięcy widzów.
Dzięki wywiadom takim jak ten przeprowadzony przez Rogera Penrose’a lub Maxa Tegmarka niemal natychmiast budził w ludziach chęć zostania fizykami lub kosmologami, aby dalej móc zagłębiać się pochodzenie Wszechświata.
Dzięki rozmowom takim jak te, które prowadził z Jane Goodall, Lawrence Kraussem, Antonio Damasio lub Stevenem Pinkerem mogliśmy zrozumieć idee i teorie na temat naszych początków, czym naprawdę są emocje lub jaka ewentualna przyszłość czeka ludzkość.
Fizyka, biologia, psychologia, neuronauka, kosmologia… Eduard Punset zaprosił nas w podróż do wiedzy i ekscytujących odkryć poprzez swój entuzjazm i ciekawość oparte na niestrudzonym optymizmie. I podbił nasze serca.
Dlatego nie jest łatwo pożegnać się z kimś, kto zachęcał, a nawet obudził powołania w setkach młodych ludzi. Na szczęście pozostaje nam jego wielka spuścizna audiowizualna, a także liczne publikacje.
“Wiedza o tym, kim naprawdę jesteśmy, poznanie naszych słabości pomoże nam osiągnąć szczęście”.
-Eduard Punset-
Eduard Punset: polityk, który otworzył nam drzwi do świata nauki
Są tacy, którzy sceptycznie podchodzili do faktu, że Eduard Punset był uważany za popularyzatora naukowego. Pochodził ze świata prawa, ukończył podyplomowe studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Londynie. Miał za sobą także długą karierę w polityce. Najpierw w partii Centrum Demokratyczno-Społeczne Adolfo Suáreza, a później jako parlamentarzysta w latach 1987–1994.
To dzięki jego niebywałej umiejętności komunikacji telewizja hiszpańska zaproponowała mu własny program naukowy. W rzeczywistości Punset nie miał żadnego stopnia naukowego ani szkolenia związanego z wieloma dziedzinami, w których zagłębiał się podczas programów. Miał jednak coś znacznie lepszego: charyzmę. Intuicję naukową. I umiejętność przekazywania wiedzy w sposób prosty zarażając nas tym samym swoją pasją.
Internet: wiedza dostępna dla wszystkich
Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych pojawił się Carl Sagan w latach 80. w programie Cosmos, w Hiszpanii pojawił się Eduard Punset ze swym programem Redes. I nie miało znaczenia, że program był nadawany późną nocą. Każdego tygodnia miał tysiące wiernych widzów, którzy byli gotowi na niespodzianki związane ze światem neuronauki, astronomii lub biologii. I stawali się miłośnikami tych wyjątkowych wszechświatów.
Program rozpoczął nadawanie w marcu 1996 r., a w 2008 r. wprowadzono niewielką zmianę, która przeszła do historii. Redes zmieniło swoją nazwę na Redes 2.0 i co tydzień Eduard Punset przeprowadzał wywiady ze znanym na całym świecie specjalistami. Po raz pierwszy świat nauki przybywał do naszego kraju w nowatorski i bliski ludziom sposób.
Ten, kto musiał wcześnie wstać następnego dnia nagrywał program, by obejrzeć go później. Ponieważ pewne było, że każdego tygodnia można było nauczyć się czegoś nowego. I mogliśmy lepiej poznać tak istotne postacie, jak Oliver Sacks, James Watson i Francis Crick, Steven Pinker, Robin Dunbar, Lawrence Krauss, Roger Penrose, Jane Goodall, Antonio Damasio , Daniel Dennett lub Lynn Margulis.
Te wywiady w języku angielskim tłumaczył sam Punset przyzwyczajając nas niemal podświadomie do zapamiętywania tych wszystkich idei, teorii i perspektyw naukowych poprzez jego głos i niezapomnianą charyzmę.
Eduard Punset i nauka w jego książkach
Prezentując program Redes Eduard Punset rozpoczął równie udaną pracę: publikację książek. Prace takie jak Podróż do szczęścia (2005), Dusza jest w mózgu (2006) lub Dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy (2008) rozpoczęły erę, w której dostęp do podstawowych zagadnień naukowych przestał być niemożliwy, a wręcz przeciwnie. Zanurzenie się w tych stronach było przyjemnością, było jak odbycie stymulującej i edukacyjnej podróży.
W swoich książkach nie słyszeliśmy już jego głosu, ale ten niepowtarzalny ślad, który sprawia, że to co trudne staje się łatwe. Przedstawia teorie, rygorystyczne dane i zmienia naukę w ścieżkę, po której każdy z nas chce iść i uczyć się więcej.
Być może z tego powodu pojawiły się inne prace, takie jak Podróż do miłości (2007), Podróż do potęgi umysłu (2010) lub Sen Alicji (2013), w których Eduard Punset zajął się inną dziedziną, w której ostatecznie zapuścił korzenie: samopomoc.
Program Redes zakończył się w styczniu 2014 r. I stopniowo zaczął oddalać się od nauki. Aby skupić się właśnie na tym obszarze rozwoju osobistego i samopomocy za pośrednictwem gabinetu Apol (Online Psychological Support).
Jego stopniowe wycofywanie się z mediów w ostatnich latach było spowodowane problemami ze zdrowiem. Dziś nas opuścił i pozostawił pustkę, czy tego chcemy, czy nie. Światowi nauki od dziś brakuje czegoś bardzo ważnego: świat potrzebuje naukowców, ale także osobowości, które potrafią przekazywać magię wiedzy.
Eduard Punset miał niepowtarzalny blask i pasję dziecka, które chce wiedzieć wszystko. Jego dziedzictwo będzie trwało wiecznie. Mamy jego audiowizualną i literacką spuściznę, do której możemy powrócić za każdym razem, gdy będziemy tego potrzebować.