Eduard Punset: poznaj bliżej tego charyzmatycznego prezentera naukowego

Eduard Punset: poznaj bliżej tego charyzmatycznego prezentera naukowego
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Eduard Punset jest kontrowersyjny, charyzmatyczny i innowacyjny. Jest pisarzem, ekonomistą, politykiem i populistą nauki. Dzięki jego programowi Redes, który był nadawany przez prawie dwie dekady, miliony Hiszpanów zainteresowały się nauką.

Umożliwił nauce dotarcie do hiszpańskich domów. Znaczna część populacji uważa naukę za dziwny, niezrozumiały i nudny przedmiot badań. Jednak powoli, ale z pewnością, nauka stała się zabawna i przyjemna dla wielu właśnie dzięki niemu.

Eduard Punset wykorzystuje ciekawość publiczności. Upraszcza to co wydaje się trudne i czyni to w atrakcyjny sposób. Chociaż może się wydawać, że wszystkim się to podoba, jest z tego powodu krytykowany. Ponadto wielu ludzi wierzy, że Eduard Punset jest naukowcem, choć tak naprawdę nim nie jest.

Eduard Punset

Eduard Punset zrobił rzeczy, których wielu ludzi nie robi. Ma bardzo silne przekonania polityczne. Zawsze wybierał nowe technologie i najbardziej kontrowersyjne teorie naukowe. Nie tylko to, bo zawsze też upewniał się, że ludzie są o nich dobrze poinformowani. Niewątpliwie, jest on niesamowitym nauczycielem.

Jego życie

Eduard Punset urodził się w Barcelonie w 1936 roku. Był synem wiejskiego lekarza z Tarragony. Od bardzo młodego wieku wykazywał duże zainteresowanie badaniem i uczeniem się różnych rzeczy. Bardzo chciał poznać świat i dokonać odkryć.

Eduard Punset pojechał do Los Angeles w latach 60. i zapisał się do North Hollywood High School, gdzie uczył się angielskiego. Po powrocie do Hiszpanii ukończył prawo na Universidad Complutense de Madrid. Potem związał się z partią komunistyczną, wciąż pod rządami dyktatorskimi.

W tym czasie spotkał Jorge Semprúna, czyli kogoś, z kim się doskonale zgadzał. W wyniku problemów, które wywołała dyktatura, Punset postanowił udać się na emigrację i kontynuować studia za granicą. Jego dwujęzyczność umożliwiła mu podjęcie studiów podyplomowych w dziedzinie ekonomii w Londynie w Anglii. Podróżował także do Francji, gdzie ukończył École pratique des hautes études.

Eduard Punset i polityka

Wkrótce po ukończeniu studiów Eduard Punset rozpoczął pracę jako pisarz ekonomiczny w BBC. Był dyrektorem ekonomicznym latynoamerykańskiego wydania The Economist. Pracował także jako ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Stanach Zjednoczonych i na Haiti. Po śmierci Franco, Eduard Punset wrócił do Hiszpanii i w 100% zaangażował się w politykę.

Ludzki mózg

Został mianowany ministrem finansów przez rząd Katalonii. W latach 80. dokonał wielkiego dzieła otwierając Hiszpanię na świat, pełniąc jednocześnie funkcję ministra stosunków ze Wspólnotami Europejskimi. Brał udział w sojuszu Konwergencji i Unii, jednak zrezygnował po kilku miesiącach.

W czasie pobytu w Parlamencie Europejskim uczestniczył w procesie transformacji gospodarczej krajów Europy Wschodniej po upadku muru berlińskiego. Po kolejnych kilku próbach politycznych w końcu postanowił przejść na emeryturę w 1995 roku.

Jego praca jako doradca naukowy

W następnym etapie życia Eduard Punset poświęcił się pracy nad ważnymi tematami i nowymi technologiami. Był doradcą profesora marketingu międzynarodowego w ESADE. Ponadto był prezesem Instituto Tecnológico Bull, profesorem innowacji i technologii w IE Business School. Pracował również jako konsultant w ważnych sektorach i firmach oraz napisał kilka książek na temat ekonomii i analizy społecznej.

Stworzenie Redes, telewizyjnego programu naukowego w 1996 r., było ważnym etapem w jego błyskotliwej karierze zawodowej. Program był wyświetlany w telewizji przez 18 lat. W tym czasie Eduard Punset przeprowadził wywiady z wielkimi osobistościami naukowymi i technologicznymi w sumie w 600 nadawanych odcinków.

Program poruszał różne tematy. Emitowano odcinki, które niektórzy uważają nawet za arcydzieła dzięki informacjom, które dostarczał na temat neurologii, psychologii pozytywnej, nowych technologii edukacyjnych, psychologii emocji i wielu innych fascynujących tematów. To był bardzo pozytywny etap życia Punset’a – w rzeczywistości napisał większość swoich książek w tym czasie.

Ponadto, jest on jedną z najbardziej szanowanych ale i krytykowanych postaci w Hiszpanii. Nie ma wątpliwości, że podczas swojej kariery telewizyjnej wzbudził ciekawość naukową u wielu ludzi. Jest dzielnym człowiekiem, który stawia na wszystko co nowe. Był w stanie przetłumaczyć najbardziej złożone koncepcje naukowe na łatwy do zrozumienia język dla publiczności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.