Dziesięć duchowych królestw w buddyzmie nurtu zen

Buddyści mówią o dziesięciu duchowych światach odnoszących się do różnych stanów umysłu. Cztery z tych duchowych królestw dotyczą ewolucji świadomości, podczas gdy pozostałe sześć nie jest „rozwiniętych”. Dowiedz się, co na ten temat mówi nam nurt zen.
Dziesięć duchowych królestw w buddyzmie nurtu zen
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2020

Według „kosmologii” buddyjskiej istnieje dziesięć duchowych królestw, które stają się dziesięcioma różnymi stanami umysłu. Te stany poddają umysł pewnym uczuciom w każdym z przypadków. Innymi słowy, z góry dominują w nich określone aspekty.

Buddyści uczą też, że te dziesięć duchowych królestw nie jest w pełni jednakowych. Cztery z nich są uważane za stany wyższe, a sześć z nich są traktowane jako „gorsze”. Stany wyższe wywodzą się z dobrowolnych poszukiwań, chęci odkrywania i samodoskonalenia.

Z kolei cztery niższe stany dotyczą reakcji na świat zewnętrzny. Są to stany umysłu, w których istnienie jest pod wyraźnym wpływem sił zewnętrznych. Nie prowadzą one do ewolucji, ale do cierpienia.

Spójrzmy zatem na dziesięć duchowych królestw.

1. Nauka

„Ci, którzy słyszą głos”, to inna nazwa tego terminu. Odpowiada on tym, którzy obserwują rzeczywistość, chcą dowiedzieć się o niej więcej i są otwarci na odkrywanie i rozumienie prawdy.
Jednak ten stan nadrzędny zależy też od czynników zewnętrznych. Ludzie w tym stanie szukają prawdy poprzez to, co mówią im ich zmysły lub inni ludzie.

2. Realizacja

To jest drugie z dziesięciu duchowych królestw. „Przebudzenie z konkretnej przyczyny” to inna nazwa tego stanu.

Budda

Odpowiada on większemu poziomowi autonomii. Dzięki obserwacji, wysiłkowi i medytacji ludzie są w stanie uświadomić sobie „dlaczego” dzieją się różne rzeczy. Innymi słowy, rozumieją prawo przyczyny i skutku oraz sposób, w jaki się ono urzeczywistnia.

3. Bodhisattwa

Słowo „bodhisattwa” odnosi się do stanu umysłu, w którym praktykujący osiągają oświecenie, głównie dzięki współczuciu i altruizmowi.

Osoby w tym stanie odczuwają prawdziwe pragnienie uwolnienia innych od cierpienia i doprowadzenia ich do stanu oświecenia (właśnie bodhisattwy). W tym stanie dawanie i pomoc są źródłem szczęścia i pokoju.

4. Stan Buddy, jeden z dziesięciu duchowych królestw

Stan Buddy jest najwyższym z dziesięciu duchowych królestw. Jest to także najwyższa ranga i to, co identyfikuje tych, którzy osiągnęli prawdziwe oświecenie.

Stan Buddy to stan absolutnego wewnętrznego spokoju, którego nie mogą zmienić żadne okoliczności zewnętrzne. Charakteryzuje się mądrością i nieograniczonym współczuciem dla innych.

5. Piekło

Piekło jest najniższym z dziesięciu duchowych królestw. Jest to stan umysłu, w którym absolutnie brakuje wolności.

W niektórych przypadkach chodzi o całkowite przytłoczenie cierpieniem, które Cię więzi. W innych z kolei nienawiść i destrukcyjne uczucia wiążą i duszą tych, którzy są w nią uwikłani.

6. Głód

W królestwie głodu niezaspokojone życzenia dominują . Jeśli jest chęć, dzieje się tak dlatego, że nie ma satysfakcji. Tak więc, kto chce, jest skazany na brak.

Zestresowana kobieta

„Głód” w sensie symbolicznym sprawia, że ​​ludzie czują się nieszczęśliwi i sprawiają, że zaczynają wykazywać nienasycone zachowania. Jeśli potrafisz twórczo przekształcić te pragnienia, uzyskasz chęć dążenia do tego, aby być lepszym.

7. Animalizm

Animalizm to stan, w którym ludzie otrzymują natychmiastową i irracjonalną satysfakcję. To impuls, a nie rozum, czy też serce, dominują w tym stanie.

Ogólnie rzecz biorąc zwierzęta odczuwają lęk przed silniejszymi od siebie i wykorzystują słabszych. W tym stanie życie polega na walce o przetrwanie, a nie na tworzeniu przestrzeni. Jeśli zwierzę ewoluuje, staje się pełne lojalności i hojności.

8. Wściekłość

Nazywana także królestwem niepokoju, jej główną cechą jest konkurencyjność. Wściekłość ma tendencję do porównywania się z innymi, zawsze z zamiarem bycia lepszym od nich.

Ludzie będący w tym stanie są aroganccy wobec słabszych i pochlebiają silniejszym. W tym przypadku mogą być też w pełni tego świadomi, ale czynią to tylko w celu osiągnięcia samolubnych celów. Jeśli ten ewoluuje, prowadzi do podniesienia poczucia własnej wartości.

9. Ludzkość, czyli humanizm

Ludzie w tym stanie mają zdolność słusznego rozumowania. Dlatego potrafią odróżnić dobro od zła.

Kontrolują również swoje zachowanie. Pasja do abstrakcyjnych ideałów i wrażliwość w obliczu negatywności charakteryzują ten stan. To dzięki niemu mają potencjał, aby przejść do kolejnego stanu wyższego.

10. Ekstaza

„Istoty niebieskie” to inna nazwa dla ludzi w tym stanie. Przyjemność i radość z spełniania życzeń i otrzymywania tego, co chcesz, określają ten stan. Jednak to szczęście jest tymczasowe.

Szczęście i oświecenie różnią się właśnie dlatego, że są one jedynie tymczasowe. Zależy to od niekontrolowanych okoliczności zewnętrznych. Nie mają negatywnych emocji, ale jest to również stan tymczasowy.

Jak widzisz z powyższego opisu, buddyści mówią o dziesięciu duchowych światach odnoszących się do różnych stanów umysłu. Cztery z tych duchowych królestw dotyczą ewolucji świadomości, podczas gdy pozostałe sześć nie jest „rozwiniętych”.

Te dziesięć królestw duchowych nie jest skonfigurowanych w żadnej określonej kolejności. Innymi słowy, nie przechodzisz z jednego stanu do drugiego w sposób liniowy. Możliwe jest przejście do kolejnej wersji lub cofnięcie się, choć dla większości ludzi dominuje jeden stan przez całe ich życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hua, H. (2000). Los diez reinos del Dharma no están más allá del pensamiento. Buddhist Text Translation Society.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.