Carl Jung i jego pięć kluczy do szczęścia

Zgodnie z tym, co twierdził Carl Jung, aby być w pełni szczęśliwym, musisz być w stanie zajrzeć do wnętrza samego siebie. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby odkryć opracowane przez niego pięć kluczy prowadzących do szczęścia!
Carl Jung i jego pięć kluczy do szczęścia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Klucze do szczęścia, jakie opracował Carl Jung, po upływie kilkudziesięciu lat brzmią tak samo prawdziwie, jak w momencie ich opublikowania. Ten szwajcarski psychiatra i ojciec psychologii analitycznej był kimś więcej niż tylko człowiekiem, który zostawił nam takie pojęcia, jak archetypy i zbiorowa nieświadomość.

To właśnie Carl Jung był ekspertem w złożonej dziedzinie alchemii ludzkich emocji, obrazów, potrzeb i kluczy do szczęścia.

„Jesteśmy źródłem wszelkiego nadchodzącego zła”, powiedział kiedyś w wywiadzie, którego udzielił w samym środku zimnej wojny. Wypowiedział też kiedyś inne słowa. Brzmiały one: „Nie jestem tym, co mi się przydarzyło, jestem tym, czym postanowiłem się stać”.

Carl Jung po prostu wiedział doskonale, że ludzie są zdolni nie tylko do czynienia okropnych rzeczy, ale także do osiągnięcia wielkości. Według niego można osiągnąć nadzieję i dobre samopoczucie tylko poprzez sam proces zindywidualizowania.

Ta interesująca koncepcja ma również silny związek z koncepcją szczęścia opracowaną przez Carla Junga. Dla niego był to po prostu proces uwolnienia się pod względem psychicznym.

Żyłbyś bez strachu i niepokoju i stałbyś się całą osobą bez niczego w cieniu. Twoja podświadomość wynurzy się na powierzchnię i będziesz miał wtedy jasne poczucie swoich celów.
-Carl Jung-

Ten pomysł był bez wątpienia kamieniem węgielnym dla sposobu myślenia opartego o psychologię duchową. Carl Jung podał także prostą listę rzeczy, które jego zdaniem mogą doprowadzić nas do szczęścia. Zrobił to podczas serii wywiadów zebranych w książce zatytułowanej C. G Jung Speaking, Interviews and Encounters” i wydanej w 1977 roku.

„Zaszczytem na całe życie jest stać się tym, kim naprawdę jesteś”.
-Carl Gustav Jung-

Zgodnie tym, co twierdził Carl Jung, aby być w pełni szczęśliwym, musisz być w stanie zajrzeć do wnętrza samego siebie. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby odkryć opracowane przez niego pięć kluczy prowadzących do szczęścia!

Klucze do szczęścia, które opracował Carl Jung

Istnieje mnóstwo poradników traktujących o tym, jak osiągnąć szczęście w życiu. Wiele z nich wpada jednak w tę samą pułapkę pozytywności, która tak naprawdę nie jest bardzo głęboka. Nie są one ani realistyczne, ani też nie zapewniają konkretnej pomocy.

Klucze do szczęścia opracowane przez Carla Junga mogą również wydawać się dość uproszczone. Ale jest jedna rzecz, która je odróżnia od innych rozwiązań tego typu.

Na skale

Ten ojciec psychologii analitycznej powiedział swego czasu, że jeśli będziesz mieć ślepą obsesję na punkcie tych pięciu rzeczy, w końcu osiągniesz przeciwieństwo ich celu. To, co musisz zrobić, to mieć przed sobą jasne cele, ale także być elastycznym, otwartym i intuicyjnym.

Jak powiedziałby sam Carl Jung, musisz być w stanie dostrzec te wszystkie zsynchronizowane elementy, które mogą przynieść nieoczekiwane cuda i zmiany na lepsze w Twoim życiu. Bez dalszych, zbędnych ceregieli spójrzmy zatem na te pięć kluczy Carla Junga prowadzących do szczęścia.

1. Dobre zdrowie fizyczne i psychiczne

Nie możesz mieć jednego bez drugiego. W rzeczywistości Carl Jung wierzył, że psychologia jest właściwie jedyną nauką, która może uratować nas jako ludzi i zmierzyć nasze samopoczucie.

Kontynuując tę myśli możemy podkreślić, że Carl Jung nie uważał, że jedynym celem psychologii jest leczenie zaburzeń psychicznych i cierpienia ludzkiego. Widział także ją w roli narzędzia do realizacji samych siebie jako ludzi, wyjaśnienia naszych celów i dowiedzenia się, kim tak naprawdę jesteśmy.

Dla niego był to tak samo jeden z kluczy do szczęścia, tak samo ważny, jak zdrowie fizyczne naszego ciała.

2. Dobre relacje i związki z innymi osobami

Jakość Twoich relacji z innymi ludźmi to jeden z podstawowych filarów, który znajdziesz w każdym poradniku traktującym na temat szczęścia w życiu. Nie jest dobrze żyć życiem pozbawionym towarzystwa od innych ludzi.

Potrzebujesz przecież jak każdy z nas uczucia, przyjaźni, bezpieczeństwa i miłości. Musisz komunikować się, dzielić, odkrywać nowe horyzonty, uczyć się, jak się opiekować i dbać o nie oraz tworzyć znaczące dla siebie i innych więzi.

3. Umiejętność dostrzegania piękna w sztuce i w otaczającej nas przyrodzie

Sztuka jest owocem kultury wytwarzanym przez ludzi. Jest ona jest czymś więcej niż samym tylko dziełem o charakterze estetycznym. Każde dzieło sztuki zawiera także istotę człowieczeństwa.

Emocje, kreatywność, idealizm, innowacyjność i mistrzostwo twórców, którzy wkładali w swoje prace wszystkie te wspaniałe rzeczy, które zaczęły się w ich umysłach i w tym, co Carl Jung nazwał kolektywną nieświadomością.

Kobieta w polu

Musisz być w stanie docenić wszystko, co może Cię podnieść, sprawić przyjemność i sprawić, że będziesz szczęśliwy. Dotyczy to również umiejętności doceniania natury. Nasze korzenie znajdują się właśnie w naturze. Każde stworzenie i miejsce na naszej planecie może dać Ci doskonałą mądrość, jeśli wiesz, gdzie jej poszukać.

4. Wiara w coś: na przykład w religię lub filozofię

Carl Jung twierdził, że nie ma szczęścia bez duchowości. Niezależnie od tego, czy wyznajesz jakąkolwiek doktrynę religijną, czy też popierasz jakiś ruch filozoficzny, Carl Jung uważał, że wiara w „coś” może działać także jako podstawa dobrego samopoczucia.

Daje ona każdemu doświadczeniu pewien kontekst i źródło oraz sprawia, że czujesz, że ten świat jest czymś więcej, niż to się może wydawać na pierwszy rzut oka. Wiara taka daje Ci także poczucie sensu i celu.

5. Praca dająca poczucie spełnienia i satysfakcji

Carl Jung mówił także wiele razy o tym, jak chciał być archeologiem, gdy był jeszcze dzieckiem. Ale życie doprowadziło go na inną ścieżkę. Wybrał on po prostu studiowanie medycyny, a następnie wyspecjalizował się w psychiatrii.

Nadal jednak wykorzystywał swoją pasję do historii, antropologii i pielęgnował w sobie chęć „zagłębiania się” w najdalsze rejony ludzkości. Ale zrobił to także poprzez psychologię analityczną łącząc obie dziedziny w jedną całość.

Nie zawsze zależy tylko od Ciebie, czy uda Ci się znaleźć satysfakcjonującą pracę. Ale jeśli możesz dokonać właściwych wyborów dotyczących ścieżki swojej kariery, z jasnym zrozumieniem swoich celów, łatwiej będzie Ci znaleźć satysfakcjonujący zawód i drogę kariery.

W końcu szczęście polega również na dawaniu z siebie wszystkiego. A to jest bez wątpienia najłatwiejsze, gdy robisz coś, w czym jesteś dobry i jesteś tego pasjonatem.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania musimy stwierdzić, że, Sokrates powiedział kiedyś, że musisz zejść w najgłębsze części siebie, aby znaleźć szczęście. W pewnym sensie nie różni się tak bardzo od tego, za czym opowiadał się Carl Jung.

Chodzi po prostu o to, aby uświadomić sobie znaczenie swojego wewnętrznego głosu. Gdy już to zrobisz, poczujesz się wolny i będziesz w stanie kształtować życie w taki sposób, na jaki chcesz żyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jung, Carl. Gustav ( 2005) Recuerdos, sueños, pensamientos. Madrid: Seix Barral

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.