Teoria małych wygranych - zwiększenie poczucia własnej wartości

Teoria małych wygranych - zwiększenie poczucia własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Teoria małych wygranych mówi, że życie jest lepsze, jeśli nauczysz się je upraszczać. Największe i najtrudniejsze do rozwiązania problemy są łatwiejsze do rozwiązania, jeśli rozbijesz je na bardzo małe kawałki.

Nie ma nic lepszego dla polepszenia poczucia własnej wartości niż zbieranie wielu małych zwycięstw. Na tym właśnie polega teoria małych wygranych. Te codzienne triumfy mogą zmotywować cię do kontynuowania pracy. Antropolodzy twierdzą, że zdolność do czynienia postępu przychodzi do ludzi naturalnie.

Postęp technologiczny, społeczny i kulturowy jest prawie nie do powstrzymania. Tak bardzo, że niedługo będziemy mieć nowe pokolenia odwiedzające nieodkryte planety. Wyeliminują choroby, które dziś są nieuleczalne.

“Idę powoli, ale nigdy nie idę do tyłu.”

-Abraham Lincoln-

Główną ideą jest to, że trudno jest osiągnąć małe wygrane, jeśli nie pobudzasz swojej motywacji do ich realizacji. Musisz wierzyć w swoje możliwości. W przeciwnym razie, mężczyźni i kobiety, którzy są pewni swoich umiejętności i mają wysoką samoocenę i poczucie własnej wartości przejdą ci koło nosa.

Teoria małych wygranych w działaniu

James Watson, współodkrywca struktury molekularnej DNA, mówi w swoich wspomnieniach, że w szkole nikt nie wyjaśnia, w jaki sposób działa motywacja. Nikt nie mówi Ci, jak radzić sobie z mrocznymi chwilami i osobistym wiarą w niepowodzenie.

Dr Watson i Francis Crick kilkakrotnie zawiedli próbując odszyfrować DNA. Co więcej, przez wiele lat myśleli, że ich model zawiedzie i że staną się pośmiewiskiem świata.

Niemniej jednak, obaj naukowcy zdecydowali się na psychiczne i emocjonalne ponowne skupienie i zastosowanie tego, co znamy dzisiaj, jako teoria małych wygranych. W końcu, nie ma nic lepszego niż budowanie zaufania krok po kroku. Każda prawidłowa odpowiedź i każdy mały impuls doprowadzą nas w końcu do triumfu.

żarówka

Korzystając z teorii małych wygranych, popraw swój własny wizerunek

Wszyscy wiemy, że nie możesz sprawić, by dziecko biegało, jeśli nie nauczyło się najpierw chodzić. Musisz ukończyć fundament domu, zanim zbudujesz dach. Ważne jest, aby robić to wszystko krok po kroku. Musisz wiedzieć, co robić i kiedy to robić.

Przede wszystkim potrzebujesz inteligencji, aby pielęgnować swoją cierpliwość. Niestety w naszym codziennym życiu często nie ma zbyt wiele miejsca dla tych, którzy chcą iść powoli. Nie cenimy ludzi, którzy poświęcają swój czas i patrzą przed siebie, zanim skaczą.

Większość z nas tkwi w drugiej skrajności. Mamy wielkie marzenia i pragnienia. Mamy również duże problemy. Wszystko przytłacza nas i prześlizguje się przez nasze palce. Zaczynamy myśleć, że nie ma ucieczki od tej porażki i że wykorzystaliśmy wszystkie nasze opcje. Tego rodzaju pomysły pożerają naszą samoocenę i zrujnują wszelką motywację, aby odnieść sukces.

Jest osoba, która zasługuje na uznanie w świecie psychologicznym za jej wkład w dziedzinę ludzkiej motywacji. Teresa Amabile jest profesorem Harvardu, która specjalizuje się w kreatywności, produktywności i zadowoleniu z pracy. Podkreśla, co ma do zaoferowania teoria małych wygranych. Aby osiągnąć ważne cele i rozwiązać złożone problemy, najlepiej jest podzielić podróż na małe etapy.

mężczyzna na samolocie

Małe, codzienne rewolucje

Karl Weick jest znanym psychologiem społecznym i innym ekspertem w dziedzinie motywacji. Według Weicka, współczesne społeczeństwa nie radzą sobie z poważnymi problemami. Są to chroniczne problemy, takie jak bezrobocie i przestępczość. To, co robią politycy i organizacje non-profit, to inwestowanie dużych pieniędzy w “duże rozwiązania”.

Jednak te duże rozwiązania zawsze zawodzą. Wielkie plany i dobre intencje szybko idą na marne. Mówienie o nich to jedno, ale uczynienie z nich rzeczywistości jest czymś innym. Prawdziwe rozwiązanie leży w teorii małych wygranych. Sposobem naprawienia tych problemów jest mała codzienna rewolucja. Aby znaleźć rzeczy, które są złe, musisz być wykwalifikowanym i cierpliwym mikrochirurgiem, który może znaleźć źródło problemu.

Najlepszą rzeczą jaką można zrobić jest tworzenie prostych i skromnych planów na poziomie lokalnym. Kraje takie jak Norwegia i Finlandia robią to bardzo dobrze. Wiedzą, jak zbliżyć się do prawdziwych ludzi i zaprojektować dostępne struktury, aby prowokować zmiany stopniowo.

“Jeśli chcesz zmienić wielkie rzeczy, zwróć uwagę na małe rzeczy.”

Rudolph Giuliani

mężczyzna z balonem - teoria małych wygranych

Popraw swoją samoocenę dzięki małym celom

Nie ma znaczenia, jak duże jest Twoje wyzwanie lub problem. Jeśli podzielisz go na możliwe do zrealizowania cele, wszystko stanie się łatwe do opanowania. Teoria małych wygranych mówi, że aby utrzymać swoje zdrowie emocjonalne, potrzebujesz codziennych wygranych. Aby to zrobić, wystarczy ustawić proste, codzienne cele.

Stopniowo poprawi się Twoja własna samoocena. W miarę postępów możesz wprowadzać większe zmiany i podejmować większe i bardziej pewne kroki. Zobaczysz swój cel nieco bliżej horyzontu. Zainwestuj swój wysiłek w tę prostą i skromną technikę i obserwuj jak znikają twoje ograniczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.