Dziesięć wskazówek, jak przestać myśleć o toksycznej osobie

Dziesięć wskazówek, jak przestać myśleć o toksycznej osobie

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 07 listopada, 2022

Jak przestać myśleć o toksycznej osobie i poczuć wolność? Czy kiedykolwiek czułeś, że nie możesz przestać o kimś myśleć z powodu tego, co ta osoba zrobiła lub powiedziała. A może pozostawiła Cię zbitym z tropu swoimi działaniami?

Kiedy ktoś rani Ciebie lub Twoich bliskich, może to utknąć w Twojej głowie na dłużej, niż byś chciał. Może to spowodować, że poczujesz się źle, nie tylko w chwili, gdy zostałeś zraniony, ale także po kilku dniach, tygodniach, a nawet miesiącach.

Kiedy tak się dzieje, nie możesz przestać myśleć o zachowaniu, które tak bardzo Cię zraniło. Zachowujesz w pamięci obraz i słowa tej toksycznej osoby. Zdarza się to często u par, które nagle kończą swój związek.

Na szczęście można nauczyć się odpuszczać tego typu myśli i uwolnić się od negatywnego wpływu, jaki niektórzy ludzie mogą mieć na Twoje życie, nawet kilka miesięcy po ich odejściu.

Toksyczne myśli

Shutterstock_185853248

Prawdopodobnie wiesz, że toksyczne myśli są szkodliwe zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Badania pokazują, że osoba z negatywnymi myślami ma tendencję do bycia nie tylko bardziej nieszczęśliwą, ale także cieszy się również gorszym zdrowiem i jest mniej zdolna do radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi.

Wielu badaczy popiera ten fakt. Niektórzy twierdzą, że toksyczne myślenie odgrywa kluczową rolę w chorobach takich jak depresja, rak, choroby serca i choroby autoimmunologiczne.

Jak przestać myśleć o toksycznej osobie?

Bez wątpienia ciężko pracujesz, aby wyeliminować wszystko, co jest toksyczne w Twoim życiu. Możesz kupować ekologiczne produkty, unikać niezdrowej żywności i jeść warzywa. Jednak prawdopodobnie nie wkładasz zbyt wiele wysiłku w detoksykację umysłu. Może to mieć naprawdę pozytywny wpływ na Twoje codzienne życie.

Jak przestać myśleć o toksycznej osobie i szkodach, które Ci wyrządziła? Jak możesz zapomnieć o jej postawie, zachowaniu lub działaniach, które Cię zawiodły i zdenerwowały? Dlaczego to nieprzyjemne wspomnienie wciąż do Ciebie wraca?

myśl

Te dziesięć małych, ale sprawdzonych pomysłów pomoże Ci wyrzucić toksyczną osobę z głowy. Wydostaniesz się z tej spirali negatywnych myśli i emocji. Wybierz jeden z poniższych sposobów myślenia lub działania, a raz na zawsze będziesz mógł pozbyć się tej niepożądanej osoby, która nawiedza Twój umysł.

Co możesz zrobić?

1. Przestań o nich mówić. Po pewnym czasie poczujesz, że całkowicie przestałeś o nich myśleć.

2. Poczekaj i zobacz, co stanie się dalej. Często czujesz potrzebę natychmiastowej reakcji na trudne osoby lub sytuacje. Zamiast tego daj sobie chwilę na oddech i zobacz, co stanie się dalej.

3. Trzymaj się z dala od poczucia winy. Myślenie o wydarzeniach z przeszłości i obwinianie się za nie rzadko jest produktywne. Przekonasz się, że złe rzeczy i nieporozumienia mają tendencję do częstego pojawiania się w wyniku serii wydarzeń, takich jak efekt domina. Na ogół nikt nie jest całkowicie winny czemukolwiek.

4. Nie próbuj włamywać się do umysłów innych ludzi. Nigdy nie dowiesz się, co naprawdę myślą. To niemożliwe.

Co dalej?

5. Najpierw zajmij się swoim największym problemem. Bez względu na to, co się stało, największym problemem, z którym się zmagasz, jest Twoja własna złość. Twój gniew tworzy chmurę emocji, która uniemożliwia Ci reagowanie w użyteczny i produktywny sposób. Dlatego wyeliminowanie tej emocji może pomóc w odkryciu skuteczniejszych sposobów działania i z łatwością rozwiązywać konflikty.

6. Ćwicz spokój. W obliczu sytuacji, w której poczułeś się urażony lub zraniony, ważne jest, abyś potrafił kontrolować swoje emocje. W przeciwnym razie możesz wpaść w chaos, co spowoduje jeszcze gorsze efekty.

relaks

7. Nie wierz we wszystko, co myślisz. Kiedy jesteś emocjonalnym zakładnikiem zmartwień, żalu, strachu, niepokoju lub gniewu, stan emocjonalny i fizyczny, którego doświadczasz, sprawia, że myślisz, że twój dyskomfort jest prawdziwy. Jednak może to nie być prawdą. W tym konkretnym przypadku wątpienie we własne emocje może być naprawdę przydatnym narzędziem.

8. Nie jesteś możesz poruszać się w czasie. Kiedy myślisz o przeszłych wydarzeniach, które Cię zraniły, często myślisz o tym, co mogłeś zrobić inaczej, aby uniknąć kłótni. To jednak rzadko przynosi coś pozytywnego.

9. Przebaczaj. Prawdopodobnie jesteś zbyt lojalny wobec swojego cierpienia. Aby się go pozbyć, użyj przebaczenia, zarówno wobec osoby, która Cię zdenerwowała, jak i wobec siebie.

10. Zmień swój stan umysłu. Jeśli żadna z poprzednich technik nie okazała się pomocna, być może zmiana otoczenia i odwrócenie uwagi bardziej przyjemnymi aspektami może pomóc Ci zmniejszyć poziom dyskomfortu i skuteczniej stawić czoła problemom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blair, R. J. R. (2012). Considering anger from a cognitive neuroscience perspective. Wiley Interdisciplinary Reviews: Cognitive Science3(1), 65-74.
  • Ehring, T. (2021). Thinking too much: rumination and psychopathology. World Psychiatry20(3), 441.
  • Long, K. N., Worthington, E. L., VanderWeele, T. J., & Chen, Y. (2020). Forgiveness of others and subsequent health and well-being in mid-life: a longitudinal study on female nurses. BMC psychology8(1), 1-11.
  • Marcks, B. A., & Woods, D. W. (2005). A comparison of thought suppression to an acceptance-based technique in the management of personal intrusive thoughts: A controlled evaluation. Behaviour research and therapy43(4), 433-445.
  • Pickard, H. (2013). Irrational blame. Analysis73(4), 613-626.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.