Dziadkowie odgrywają znaczącą rolę w dzieciństwie. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie spoglądają wstecz w swoją przeszłość i widzą wtedy to, że ich dziadkowie praktycznie zawsze byli przy nich, gotowi zagrać z wnukami w dowolną grę, jakiej tylko dzieci sobie zapragnęły lub kupowali im słodycze, czy też zabawki, których nie chcieli kupić dzieciom ich rodzice.
Dzieci z reguły uwielbiają swoich dziadków. Ale sprawy zmieniają się, często na gorsze, gdy na świat przychodzą ich własne dzieci. Wtedy ich rodzice stają się nagle dziadkami. Ich rola w rodzinie może stać się źródłem konfliktu, a nawet może przynieść więcej szkody niż pożytku.
„Z pewnością dwa najbardziej satysfakcjonujące doświadczenia w życiu, jakie znam to bycie wnuczkiem oraz dziadkiem.”
-Donald A. Norberg-
Rodzice – dziadkowie. Zmiana ról może powodować poważny konflikt
Wszyscy słyszeliśmy to popularne stwierdzenie, gdy ludzie mówią, że rodzice wychowują dzieci, ale dziadkowie je rozpieszczają. Dziadkowie wydają się być mniej surowi niż rodzice i bardziej tolerancyjni wobec „niegrzecznych” zachowań każdego dziecka.
Rodzice często myślą zatem, że ich właśni rodzice inaczej wychowują swoje wnuki niż oni sami. Takie nastawienie może wywoływać konflikt. I często tak właśnie się sytuacja rozwija, szczególnie wtedy, gdy rodzice mają wrażenie, że ich autorytet w oczach dziecka jest podważany.
„Często czujemy się bardziej związani ze starszymi generacjami naszych przodków, niż z tym pokoleniem, które bezpośrednio nas poprzedzało”.
–Igor Strawiński–
Chociaż zaangażowanie, jakie w rodzinę wnoszą dziadkowie nie oznacza, że dzieci będą zawsze i wszędzie nieposłuszne wobec rodziców, to jednak ważne jest to, aby rodzice jasno i otwarcie przekazywali zarówno swoim dzieciom jak i rodzicom (tzn. dziadkom swojego dziecka) wszystkie te wartości i normy, które ich zdaniem mają być podstawą wychowania ich dziecka.
Rola dziadków jako mediatorów
Jeśli rodzice i dziadkowie zaczną postrzegać siebie nawzajem jako sprzymierzeńców, a nie przeciwników, taka sytuacja okaże się być niezmiernie korzystna dla dzieci oraz ich dalszego rozwoju. Wynika to z kilku podstawowych kwestii.
Po pierwsze, dziadkowie mogą przyjąć rolę mediatorów w przypadku potencjalnych konfliktów między rodzicami a dziećmi. Jeśli są w stanie zająć obiektywną pozycję między rodzicem a dzieckiem, będą także w stanie pomóc znaleźć im rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron.
Po drugie mogą nie tylko wykorzystać swoją rolę do ułatwienia komunikacji, ale mogą również zapewnić obu stronom spokojną, obiektywną perspektywę pozwalającą inaczej spojrzeć na dany problem. Dziadkowie mogą wtedy zaoferować również alternatywne rozwiązania i upewnić się, że zarówno rodzic, jak i dziecko coś z niego uzyskają dla siebie.
„To, co mogą zaoferować dziadkowe, a czego najbardziej potrzebują od nich dzieci, to podstawowe rzeczy. A dziadkowie mogą dostarczyć ich naprawdę w dużych ilościach. Zapewniają oni bezwarunkową miłość, życzliwość, cierpliwość, humor, komfort, lekcje życia. I, co najważniejsze, ciasteczka.”
-Rudy Giuliani-
Rola dziadków jako wsparcia emocjonalnego
Ale rola dziadków w rodzinie idzie znacznie dalej niż tylko pod względem rozwiązywania konfliktów. Ich szczególne wsparcie emocjonalne jest niezaprzeczalne, zarówno dla ich własnych dzieci, jak i dla wnuków. Staje się to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ich własne dzieci rozpoczynają swoją przygodę związaną z rodzicielstwem. W końcu wychowanie dzieci nie jest łatwym zadaniem.
Doświadczenie, jakim dysponują dziadek i babcia oraz ich porady mogą być ogromną pomocą dla rodziców. Ale aby mogli zaoferować oni odpowiednie wsparcie, ich wzajemna relacja musi opierać się na słuchaniu, zrozumieniu i empatii. Będą oni wtedy szanować styl wychowywania wnuków przez ich dzieci. A ponadto obie strony mogą dawać i otrzymywać od siebie nawzajem tyle samo.
Dziadkowie są źródłem niezastąpionej miłości i uczucia. Pomagają też dzieciom dowiedzieć się, kim są, opowiadając historie o rodzinie. Dziadkowie to prawdziwy skarb!
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów O.C. González, Lindy Baker i Gemmy Evans, zostały zamieszczone dzięki uprzejmości ich autorów.
Te cytaty, których autorem jest Leonardo da Vinci pokazują nam tylko niewielką część tego, kim był ten wielki człowiek. Dzisiaj uważamy go za jednego z największych geniuszy na przestrzeni wieków. Był przytłaczająco inteligentny i wykorzystywał swój intelekt w prawie każdej…
p>Płyn mózgowo-rdzeniowy jest jednym z głównych płynów ludzkiego ciała. Jego główną funkcją jest ochrona tkanki mózgowej i rdzenia kręgowego. Służy jako poduszka na uderzenia w centralny układ nerwowy, czaszkę i otaczające kości. W normalnych warunkach płyn mózgowo-rdzeniowy ma objętość od…
p>Może nie ma zasobów ale jest nastawienie i inspiracja. Może nie mieć komputera ale ma wolę, by uczyć swoich uczniów za pomocą kredy, tablicy i mnóstwa energii. Obraz tego ghańskiego nauczyciela, który narysował interfejs programu Word w klasie, szybko rozprzestrzenił się…
Zaburzenia jedzenia są coraz bardziej powszechne, szczególnie wśród nastolatków, jednak rodzice nie zawsze potrafią poradzić sobie z tym problemem. Próbują zmuszać swoje dzieci do jedzenia, wyznaczają im kary i złoszczą się. Żadna z tych dróg nie wiąże się z okazaniem…
Jednym z najszybciej rozwijających się trendów w świecie zachodnim jest pokolenie bumerangów. To pokolenie reprezentuje dzieci, które wracają do swoich rodziców po pewnym okresie niezależności. Bycie niezależnym może również oznaczać kilka różnych rzeczy w tym kontekście. Być może właśnie mieszkali…
Gotowanie jest zajęciem łączącym w sobie sztukę, wiedzę i technikę. Jest to dziedzina, w której kultura spotyka się z uczuciami. Tak naprawdę jemy to, z czego stworzony jest nasz krajobraz. Przygotowujemy dania w oparciu o naszą tradycję i wiedzę oraz…