Dziadkowie i ich bezcenna rola w każdej rodzinie

Dziadkowie i ich bezcenna rola w każdej rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2018

Dziadkowie odgrywają znaczącą rolę w dzieciństwie. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie spoglądają wstecz w swoją przeszłość i widzą wtedy to, że ich dziadkowie praktycznie zawsze byli przy nich, gotowi zagrać z wnukami w dowolną grę, jakiej tylko dzieci sobie zapragnęły lub kupowali im słodycze, czy też zabawki, których nie chcieli kupić dzieciom ich rodzice.

Dzieci z reguły uwielbiają swoich dziadków. Ale sprawy zmieniają się, często na gorsze, gdy na świat przychodzą ich własne dzieci. Wtedy ich rodzice stają się nagle dziadkami. Ich rola w rodzinie może stać się źródłem konfliktu, a nawet może przynieść więcej szkody niż pożytku.

“Z pewnością dwa najbardziej satysfakcjonujące doświadczenia w życiu, jakie znam to bycie wnuczkiem oraz dziadkiem.”
-Donald A. Norberg-

Rodzice – dziadkowie. Zmiana ról może powodować poważny konflikt

Wszyscy słyszeliśmy to popularne stwierdzenie, gdy ludzie mówią, że rodzice wychowują dzieci, ale dziadkowie je rozpieszczają. Dziadkowie wydają się być mniej surowi niż rodzice i bardziej tolerancyjni wobec “niegrzecznych” zachowań każdego dziecka.

Rodzice często myślą zatem, że ich właśni rodzice inaczej wychowują swoje wnuki niż oni sami. Takie nastawienie może wywoływać konflikt. I często tak właśnie się sytuacja rozwija, szczególnie wtedy, gdy rodzice mają wrażenie, że ich autorytet w oczach dziecka jest podważany.

Babcia i wnuczka

“Często czujemy się bardziej związani ze starszymi generacjami naszych przodków, niż z tym pokoleniem, które bezpośrednio nas poprzedzało”.
Igor Strawiński

Chociaż zaangażowanie, jakie w rodzinę wnoszą dziadkowie nie oznacza, że dzieci będą zawsze i wszędzie nieposłuszne wobec rodziców, to jednak ważne jest to, aby rodzice jasno i otwarcie przekazywali zarówno swoim dzieciom jak i rodzicom (tzn. dziadkom swojego dziecka) wszystkie te wartości i normy, które ich zdaniem mają być podstawą wychowania ich dziecka.

Rola dziadków jako mediatorów

Jeśli rodzice i dziadkowie zaczną postrzegać siebie nawzajem jako sprzymierzeńców, a nie przeciwników, taka sytuacja okaże się być niezmiernie korzystna dla dzieci oraz ich dalszego rozwoju. Wynika to z kilku podstawowych kwestii.

Po pierwsze, dziadkowie mogą przyjąć rolę mediatorów w przypadku potencjalnych konfliktów między rodzicami a dziećmi. Jeśli są w stanie zająć obiektywną pozycję między rodzicem a dzieckiem, będą także w stanie pomóc znaleźć im rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron.

Dziadek z wnuczkiem

Po drugie mogą nie tylko wykorzystać swoją rolę do ułatwienia komunikacji, ale mogą również zapewnić obu stronom spokojną, obiektywną perspektywę pozwalającą inaczej spojrzeć na dany problem. Dziadkowie mogą wtedy zaoferować również alternatywne rozwiązania i upewnić się, że zarówno rodzic, jak i dziecko coś z niego uzyskają dla siebie.

“To, co mogą zaoferować dziadkowe, a czego najbardziej potrzebują od nich dzieci, to podstawowe rzeczy. A dziadkowie mogą dostarczyć ich naprawdę w dużych ilościach. Zapewniają oni bezwarunkową miłość, życzliwość, cierpliwość, humor, komfort, lekcje życia. I, co najważniejsze, ciasteczka.”
-Rudy Giuliani-

Rola dziadków jako wsparcia emocjonalnego

Ale rola dziadków w rodzinie idzie znacznie dalej niż tylko pod względem rozwiązywania konfliktów. Ich szczególne wsparcie emocjonalne jest niezaprzeczalne, zarówno dla ich własnych dzieci, jak i dla wnuków. Staje się to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ich własne dzieci rozpoczynają swoją przygodę związaną z rodzicielstwem. W końcu wychowanie dzieci nie jest łatwym zadaniem.

Doświadczenie, jakim dysponują dziadek i babcia oraz ich porady mogą być ogromną pomocą dla rodziców. Ale aby mogli zaoferować oni odpowiednie wsparcie, ich wzajemna relacja musi opierać się na słuchaniu, zrozumieniu i empatii. Będą oni wtedy szanować styl wychowywania wnuków przez ich dzieci. A ponadto obie strony mogą dawać i otrzymywać od siebie nawzajem tyle samo.

Dziadek z wnukiem nad jeziorem

Dziadkowie są źródłem niezastąpionej miłości i uczucia. Pomagają też dzieciom dowiedzieć się, kim są, opowiadając historie o rodzinie. Dziadkowie to prawdziwy skarb!

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów O.C. González, Lindy Baker i Gemmy Evans, zostały zamieszczone dzięki uprzejmości ich autorów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.