Dobre zorganizowanie i jego 9 cech

Dobre zorganizowanie i jego 9 cech

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Czy posiadasz jakieś marzenie, cel lub ambicję ale masz wrażenie, że twoje życie to jedna wielka porażka? Czy wydaje ci się, że brakuje ci kontroli nad tym co dzieje się wokoło? Czy słowo nieład stanowi dobre podsumowanie dla twojego życia codziennego? Dobre zorganizowanie stanowi klucz do sukcesu, niezależnie od tego, jak proste jest stojące przed tobą zadanie.

Dobre zorganizowanie wymaga wiele wysiłku, szczególnie wtedy, gdy nie jest ono cechą wrodzoną. Jest ono jednak warte pracy. Zwróć uwagę na ludzi, którzy zdołali osiągnąć to co ty sam chciałbyś osiągnąć. Jakie są ich nawyki i zwyczaje? Co robią oni  inaczej?

Poniżej wyróżniliśmy kilka zwyczajów, które cechuje dobre zorganizowanie. Możesz wprowadzić je do swojego życia przy jedynie odrobinie wysiłku:

biurko

1.Dobre zorganizowanie: wstawaj wcześnie rano

Dyscyplina jest szalenie istotna, jeśli pragniesz zrealizować swoje cele. Jeśli chodzi o dobre zorganizowanie, wstawanie z łóżka wcześnie rano, powinno stanowić pierwszy z twoich zwyczajów. w ten sposób zyskasz cały dzień na zrealizowanie swoich planów.

2. Sporządź listę

Osoby zorganizowane nie ryzykują zapamiętywania, tego co maja do zrobienia i wiecznego zapominania o obowiązkach, gdy coś ich zdekoncentruje. Dobre zorganizowanie wymaga zrobienia sobie listy tego, co musisz zrobić i nadania kolejności czynnościom na tej liście. W ten sposób możesz być pewien, iż na wszystko znajdzie się dobry czas.

Co więcej, dobre zorganizowanie polega na planowaniu wykonania większej liczby czynności w krótszym czasie i odpowiednim wykorzystaniu istniejących zasobów.

3. Dobrze się odżywiaj

Jednym z symptomów niezorganizowanego życia jest uboga dieta. Dobre zorganizowanie wymaga planowania tego co się je, rozważnego kupowania i przemyślanego gotowania. Planuj więc swoje posiłki i czas na ich przyrządzanie. Pamiętaj o tym, że  dobra dieta jest istotna by każdego dnia być efektywnym.

4. Zadbaj o swoje ciało

Osoby zorganizowane są również świadome konieczności dbania o własne ciało. Planują one wszystko, co łączy się z gimnastyką lub innymi aktywnościami obejmującymi zdrowie fizyczne. Są one zdolne do wykonywania dodatkowych ćwiczeń i aktywności, ponieważ cała reszta ich dnia jest również świetnie zaplanowana.

5.Niczego nie odkładaj

Dobre zorganizowanie wymaga wypełniania wszystkich zaplanowanych obowiązków i nie marnowania czasu na czynności, które nie przynoszą korzyści codziennym zadaniom. Nie wolno nam więc odkładać rzeczy, które musimy zrobić teraz, na później lub na kolejny dzień.

Ludzie doskonale zorganizowani nie pozostawiają nic na później. Właśnie dlatego są oni tak produktywni.

praca-z-kolorami

6. Ceń swój czas

Punkt ten odnosi się do poprzedniego. Dla ludzi, którzy wiedzą czym jest dobre zorganizowanie, czas jest świętością. Ich plan dnia stanowi tajemną broń i doceniają oni zarówno swój czas, jak i czas innych. Co ważne, wymagają oni od innych osób szanowania ich czasu.

Ludzie zorganizowani wiedzą bowiem, że dobre zarządzanie czasem, stanowi klucz do produktywności.

7. Utrzymuj porządek rzeczy dookoła Ciebie

Umiejętność utrzymywania porządku nie jest jedynie kwestią estetyczną. Zwyczaj utrzymywania wszystkiego w należytym porządku, ułatwia zadania i oszczędza nam czas. Co więcej, ludzie zorganizowani zdolni są do pozbycia się z ich otoczenia wszystkiego, co nie jest im potrzebne, bez żalu. Toteż wykorzystują oni przestrzeń i przedmioty w sposób bardziej wydajny.

Osoby zorganizowane, mają świadomość tego, że uporządkowane i funkcjonalne otoczenie, w którym nie znajdują się żadne przedmioty zbędne i niczego nie brakuje, jest konieczne by utrzymać harmonię i pozytywność w swoim środowisku.

8. Zrób sobie (zaplanowaną) przerwę

Dobrze zorganizowane osoby umieją słuchać swojego ciała i umysłu. Znają oni samych siebie na tyle dobrze, że wiedzą oni dokładnie, kiedy przychodzi czas by odpocząć, więc planują sobie przerwy.

Odpoczynek jest istotny i twoje ciało się o niego upomni. Naucz się więc, jak odpoczywać, wtedy gdy jest na to czas i planuj swoje przerwy z wyprzedzeniem. W ten sposób, nie tylko staniesz się bardziej produktywny ale zdołasz realistycznie zaplanować swój dzień, bez potrzeby przekładania rzeczy, których nie udało ci się wykonać z powodu zmęczenia. Dzięki temu unikniesz również niepotrzebnej akumulacji stresu.

9. Dobre zorganizowanie oznacza dokładność

Ludzie zorganizowani, świadomi są tego, jak ważne jest dokładne i całkowite wykonanie zaplanowanych zadań. W ten sposób żadna z zaległych prac nie stanie na przeszkodzie codziennych czynności, które wymagają natychmiastowego wykonania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.