Siła umysłu i trzy sposoby na jej wykorzystanie

Siła umysłu i trzy sposoby na jej wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Wiele nauczyliśmy się na temat ludzkiego umysłu, dzięki psychologii, medycynie i naukom dotyczącym mózgu oraz układu nerwowego. Duża ilość badań była prowadzona w celu wyjawienia ilości energii jaką mieści nasz umysł i jego zaskakujących mocy.

Poniżej, zobaczymy niektóre najbardziej zadziwiające czynności charakterystyczne dla naszego umysłu.

Niewidzialna lecz potężna siła umysłu

Wzmacnia mięśnie i wzmaga metabolizm

W jednym z badań, prowadzonych w 2004 roku przez Ranganathan (w Stanach Zjednoczonych), grupa ludzi wysłuchała nagrania audio, które pokierowało ich umysłami w taki sposób, by wyobrazili oni sobie, że wykonują ćwiczenia.

Inna kontrolowana grupa słuchała konferencji, która nie miała nic wspólnego z gimnastyką. Dalsze analizy tych dwóch grup wyjawiły znaczące różnice w ich tężyźnie fizycznej: zupełnie tak jakby grupa, której kazano wyobrazić sobie, że wykonuje ćwiczenia, w istocie częściowo wykonała to zadanie.

Siła umysłu

Naukowcy wierzą w to, że proces umysłu polegający na wyobrażaniu sobie, że ciało wykonuje ćwiczenia, wydziela te same hormony wzrostu tkanki mięśniowej, które wydzielane są w trakcie właściwych ćwiczeń fizycznych.

Jaka jest z tego lekcja? Twój umysł jest dużo silniejszy niż możesz sobie to wyobrazić. Nasz mózg jest w stanie budować mięśnie i przyspieszyć twój metabolizm, zwyczajnie poprzez gimnastykę naszej wyobraźni.

Zrób ze swych słabości swoje atuty

Pewne fascynujące badania, prowadzone przez Wesnousky’ego (Stany Zjednoczone), wyjawiły, iż gdy ludzie wierzą, że istnieje pozytywna strona jakiejś słabości lub defektu ich własnego charakteru, to zaczynają ją oni okazywać.

Na przykład, gdy wskazuje się grupie ludzi, iż są oni bardzo impulsywni ale ta impulsywność daje im przewagę, sprawiając, iż są oni bardziej kreatywni, to osoby te będzie następnie demonstrować większą kreatywność niż poprzednio.

Jaka w tym nauka? Bądź ostrożny z tym w co wierzysz, gdyż twój mózg uwierzy ci i w konsekwencji będzie się zachowywał tak jakby to była prawda.

Silny człowiek

Radykalna poprawa efektywności, poprzez samą wiarę

Wiele różnych badań pokazało nam, iż w grupie różnorodnych, skomplikowanych zawodów, profesjonaliści, którzy wielokrotnie wyobrażali sobie siebie rozwiązujących skomplikowane zadania w realistycznych szczegółach, ekstremalnie poprawili swoja wydajność.

Przeczytaj też: Zaryzykuj i opuść swoją strefę komfortu!

Wielu profesjonalistów, którzy muszą radzić sobie ze środowiskiem, w których poddawani są wysokiej presji, korzystają z mocy swojej wyobraźni by być w stanie się odciąć i doskonalić swoje umiejętności i zdolności.

Ich wyobraźnia jest ogromnym atutem w wykonywaniu zadań, gdyż wyobrażają oni sobie samych siebie odnoszących nawet bardziej niebezpieczne i trudne zadania, co oznacza, że czują się oni bardziej komfortowo przeprowadzając specyficzne prace w swojej profesji, relaksując się bez utraty koncentracji.

Robiąc to, uczysz się jak twoja wyobraźnia ma moc by znacznie udoskonalić swoją zdolność do rozwiązywania złożonych problemów.

3 sposoby na wykorzystanie mocy swojego umysłu by zmienić swoje życie

1. Bądź właścicielem swojej władzy nad zmianami. Wiele osób wykorzystuje swoją własną siłę przeciwko sobie. Jeśli wierzysz w to, że nie możesz się zmienić, twój umysł również w to uwierzy. Ważne jest by odwrócić to fałszywe przekonanie, które ukrywasz w zakamarkach swojego umysłu. Odzyskaj swoją siłę; przejmij nad nią własność i zacznij działać.

2. Zdecyduj jak chcesz się zmienić i sobie to wyobraź. Na przykład, jeśli chcesz być bardziej ekstrawertyczny, wyobraź sobie, że się śmiejesz i rozmawiasz z grupą znajomych z pracy lub socjalizujesz się z ożywieniem na imprezie i wyobrażaj to sobie wciąż, w kółko. Połącz to umysłowe ćwiczenie z realnym doświadczeniem w codziennych sytuacjach. Prawdopodobnie zrobisz dość szybko postęp w drodze do wyznaczonego przez siebie celu.

3. Uwierz w siebie. Dziesiątki bardzo towarzyskich ludzi czują się nic nie warci, niezaakceptowani lub niedostrzegani. Inni mogą czuć się niegodni bycia kochanymi, spragnieni, źli lub zdesperowani. Jeśli któreś z tych uczuć opisuje ciebie, możesz zacząć korzystać z mocy swojego umysłu. Wyobraź sobie siebie w żywych kolorach, pewnego siebie i silnego. Wyobraź sobie siebie będąc takim, jakim prawdziwie chcesz być.

W ten sposób możesz podejmować świadome decyzje. Chciej tego, uwierz w to, uwierz w to.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.