Dojrzałość emocjonalna - 13 nawyków, które do niej przybliżają

Dojrzałość emocjonalna jest niezwykle istotna w życiu każdego człowieka. Poznaj 13 kroków, które przybliżą Cię do jej osiągnięcia.
Dojrzałość emocjonalna - 13 nawyków, które do niej przybliżają
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Dojrzałość emocjonalna to zdolność, która pozwala ludziom żyć w zgodzie ze swoimi uczuciami. Jeśli jej nie posiadasz, łatwo jest dać się ponieść po prostu temu, co czujesz. Wtedy wszystko może pójść nie tak. Dlatego, aby zdrowo zarządzać swoimi emocjami, konieczna dojrzałość emocjonalna. Możesz to jednak osiągnąć tylko poprzez aktywną pracę nad pewnymi nawykami, które promują tę lepszą jakość życia.

Zdobywanie dojrzałości emocjonalnej to jeden ze sposobów na przyjemniejsze i satysfakcjonujące życie. Nie tylko poczujesz się bardziej dostrojony do siebie, ale najprawdopodobniej także do osób wokół ciebie. Ponadto lepsze zarządzanie swoim światem emocjonalnym pomoże ci radzić sobie z codziennymi trudnościami w bardziej adaptacyjny sposób.

Dojrzałość emocjonalna — doskonały cel

Inteligentne zarządzanie emocjami jest wyzwaniem. Wszyscy ludzie w mniejszym lub większym stopniu napotykają trudności emocjonalne. Różnica polega na wysiłku, jaki wkładają w osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej.

Choć może się to wydawać trudne, kluczem do osiągnięcia tego celu jest bycie konsekwentnym i zaangażowanym. To, co widzisz poniżej, to szereg przydatnych zaleceń dotyczących rozwoju tej cechy.

1. Pracuj nad swoją asertywnością

To właśnie w kontekście społecznym możesz najlepiej pokazać swoją dojrzałość emocjonalną. W tym sensie asertywność jest kluczową umiejętnością. Jest rozumiana jako zdolność do wyrażania emocji bez atakowania innych.

Camargo i in. opublikowali badanie (2009), w którym badali korelację między samooceną a asertywnością. Ich wyniki wykazały pozytywny związek między tymi dwoma wymiarami. W konsekwencji można stwierdzić, że będąc bardziej asertywnym, poczujesz się lepiej ze sobą.

Kobieta rozmawia ze swoim współpracownikiem

2. Samopoznanie

Wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, że wyrażanie tego, co czujesz w inteligentny sposób, sprawia, że czujesz się lepiej. Nie możesz jednak wyrazić tego, co czujesz, jeśli nie jesteś w stanie zidentyfikować tego uczucia. Dlatego dobra inteligencja emocjonalna opiera się na dobrym poznaniu emocjonalnym.

3. Rozważ prowadzenie dziennika

Zapisywanie swoich myśli i uczuć w dzienniku jest przydatną strategią lepszego zarządzania emocjami. Ponadto pozwala dowiedzieć się więcej o swoim postrzeganiu świata i zidentyfikować wszelkie uprzedzenia poznawcze. Najlepszym sposobem na prowadzenie dziennika jest dodanie go do swojego codziennego planu dnia. Dzięki temu będziesz pamiętać, aby wypełnić go o określonej porze każdego dnia.

4. Zastanów się, zanim zaczniesz działać

Instynkt bardzo Ci pomaga, gdy musisz podejmować szybkie decyzje, które wymagają dużej ilości informacji. Z pewnością jednak nie pomoże Ci, jeśli znajdziesz się w negatywnym stanie emocjonalnym naładowanym złą energią. Na przykład gdy dominuje Cię gniew lub wściekłość.

5. Naucz się, że Twoje emocje są ważne

Rozmawialiśmy o regulacji emocjonalnej i jej pozytywnych stronach. Uważaj jednak, ponieważ samoregulacja emocjonalna nie oznacza, że musisz próbować zredukować wpływ swoich emocji do zera.

Vargas (2013) przeprowadził badania nad zaburzeniami psychosomatycznymi i dystresem emocjonalnym u studentów uniwersyteckich. W tym artykule wymienia różne sytuacje (presja w nauce, problemy w związkach, sytuacja rodzinna itp.), które są podatne na stres psychologiczny i kończą się generowaniem psychosomatycznych zaburzeń klinicznych.

6. Zapomnij o perfekcji

Rodzice i ogół społeczeństwa często stawiają dzieciom nierealistyczne oczekiwania. W konsekwencji młodzi żyją próbując stać się idealnym prototypem, który zawsze robi wszystko dobrze. Jednak w rzeczywistości błędy są nieuniknioną częścią życia każdego z nas.

Spróbuj ustalić, jakie nierealistyczne cele sobie wyznaczyłeś i spróbuj odłożyć je na bok. Lub, jeszcze lepiej, stwórz nowe cele na podstawie życzliwych i bardziej realistycznych oczekiwań wobec siebie. Zobaczysz, jak zmniejszy się twoja frustracja. Będziesz w stanie osiągnąć dojrzałość emocjonalną.

7. Odpuść części przeszłości, które ci nie pomagają

Nie można zaprzeczyć ważności przeszłości. W końcu to właśnie te doświadczenia doprowadziły cię do miejsca, w którym jesteś dzisiaj. Jednak problem pojawia się, gdy przywiązujesz się do epizodów z przeszłości, które nie wprawiają Cię w dobre samopoczucie.

Oczywiście, czasami w twojej przeszłości będą miały miejsce emocjonalne wydarzenia, których po prostu nie możesz zapomnieć. W takich przypadkach kluczem do radzenia sobie z tego rodzaju konfliktami może być pomoc psychologiczna.

8. Postrzegaj błędy jako szanse

Jednym z powodów, dla których błędy są tak niepożądane i sprzeczne, jest sposób, w jaki je postrzegasz. Rzeczywiście, zazwyczaj kojarzysz błędy z porażką i brakiem zdolności. W rezultacie niepowodzenia obniżają poczucie własnej wartości i sprawiają, że czujesz się nieswojo.

Jeśli zamiast tego zaczniesz postrzegać porażki jako okazję do rozwoju, poczujesz się zupełnie inaczej. Nigdy nie zapominaj, że doskonałość nie istnieje i że nawet złe doświadczenia dostarczają ludziom podstawy do nauki.

9. Unikaj narzekania

Przeciwności losu są częścią życia. Ale jaki jest pożytek z ciągłego narzekania? Czy nie byłoby lepiej skupić się na szukaniu rozwiązań problemów?

Kiedy postrzegasz trudności jako wyzwania, a nie zagrożenia, twój niepokój słabnie. Czasami rozwiązania mogą być nawet wyraźnie widoczne, ale wygodniej jest narzekać i nic nie robić.

10. Ćwicz empatię

Empatia to umiejętność rozumienia uczuć i myśli innych. Ta umiejętność jest niezbędna do utrzymywania przyjemnych relacji międzyludzkich. Co więcej, empatia jest czymś, co przejawiają ludzie, którzy starają się osiągnąć dojrzałość emocjonalną.

Jeśli jesteś empatyczny, jest bardziej prawdopodobne, że twoje środowisko będzie empatyczne wobec ciebie. Dodając do tego fakt, kiedy rozumiesz innych, stajesz się jednocześnie milszy dla siebie. Dlatego rozwijanie tej cechy przynosi ogromne korzyści.

11. Uważność

Uważność polega na skupieniu zmysłów na obecnym doświadczeniu, bez osądzania go. To cenny zasób. Niekoniecznie jednak jesteś do niego przyzwyczajony. Niemniej jednak każdy może się nauczyć i stosować tę technikę w praktyce

W ten sposób będziesz w stanie rozpoznać swoje uczucia w bardziej bezpośredni i głębszy sposób. Oznacza to, że będziesz w stanie je zdrowo regulować. W rzeczywistości przegląd systematyczny Hodanna i Serrano (2016) stwierdził, że uważność jest użytecznym uzupełnieniem interwencji klinicznej w niektórych zaburzeniach klinicznych.

Dziewczyna medytuje

12. Rozwijaj aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie wymaga zarówno uwagi, jak i wysiłku z Twojej strony. Dzieje się tak, gdy twoja aktywność umysłowa koncentruje się na tym, co komunikuje ci druga osoba. Jest to niezwykle potrzebne, aby miały miejsce dialogi bogate w treść i znaczenie.

13. Idź na psychoterapię

Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych opcji rozwijania dojrzałości emocjonalnej, którą możesz wypróbować. Rzeczywiście, psychologowie posiadają opartą na dowodach wiedzę techniczną i teoretyczną dotyczącą zarządzania emocjami, która może ci pomóc.

Na koniec pamiętaj, że opieka psychologiczna jest przydatna nie tylko do osiągnięcia dojrzałości emocjonalnej. W rzeczywistości w przestrzeni terapeutycznej zawsze znajdziesz miejsce, w którym możesz wyrazić siebie bez uczucia bycia ocenianym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hodann-Caudevilla, R. M., & Serrano-Pintado, I. (2016). Revisión sistemática de la eficacia de los tratamientos basados en mindfulness para los trastornos de ansiedad. Ansiedad y Estrés, 22(1), 39-45.
  • León Camargo, A., Rodríguez Angarita, C., Ferrel Ortega, F. R., & Ceballos Ospino, G. A. (2009). Asertividad y autoestima en estudiantes de primer semestre de la Facultad de Ciencias de la Salud de una universidad pública de la ciudad de Santa Marta (Colombia). Psicología desde el Caribe, (24), 91-105.
  • Vargas Araya, P. (2013). Las enfermedades psicosomáticas y el malestar emocional de los (as) estudiantes de la Sede del Atlántico, Universidad de Costa Rica. InterSedes, 14(28), 05-24.
  • Velasco Bernal, J. J. (2014). LA INTELIGENCIA EMOCIONAL. Industrial Data, 4(1), 80. https://doi.org/10.15381/idata.v4i1.6677

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.