Co możesz zrobić, jeśli Twój partner częściej patrzy na swój telefon niż na Ciebie?

Jeśli Twój partner patrzy częściej na swój telefon niż na Ciebie, musisz podjąć działanie. W tym artykule przedstawiamy kilka strategii, które możesz zastosować, aby zmienić tego rodzaju sytuację.
Co możesz zrobić, jeśli Twój partner częściej patrzy na swój telefon niż na Ciebie?
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Technologia ma znaczący wpływ na sposób, w jaki ludzie współcześnie wchodzą w interakcje. Nawet w kontekście związku korzystanie z urządzeń elektronicznych może mieć pozytywny lub negatywny wpływ. Na przykład może Ci pomóc pozostać w kontakcie, jeśli okaże się, że musisz utrzymywać związek na odległość. Jednak może również stać się problemem. Na przykład, jeśli Twój partner częściej patrzy na swój telefon komórkowy niż na Ciebie.

Ta sytuacja może spowodować kłótnie między wami, ponieważ w efekcie oznacza to, że jesteś ignorowana. Jeśli nie podejmiesz jakichś działań, może się okazać, że konflikt nadal będzie się nasilać. Może to nawet oznaczać, że w pewnym momencie związek staje się nie do utrzymania, co doprowadzi do rozpadu.

„Phubbing”: gdy Twój partner patrzy częściej na swój telefon niż na Ciebie

Czy czujesz, że Twój partner nie zwraca na Ciebie uwagi, ponieważ ciągle sprawdza swój telefon komórkowy? Jeśli tak, prawdopodobnie padłaś ofiarą phubbingu.

Jest to połączenie słów telefon i snubbing . Termin ten jest używany do mówienia o konkretnym zjawisku w komunikacji, gdy jedna ze stron poświęca więcej uwagi swojemu telefonowi niż prawdziwej rozmowie. W rzeczywistości problem ten staje się coraz bardziej powszechny w dzisiejszym społeczeństwie, w którym technologia odgrywa tak ważną rolę.

W tym sensie phubbing może pojawić się w wielu sytuacjach. Co więcej, badanie dotyczące korzystania z telefonu i satysfakcji partnera wykazało, że phubbing pogarsza samopoczucie. Ci, którzy zgłaszali wyższy poziom phubbingu, również czuli się mniej zadowoleni ze swojego związku. Podobnie naukowcy zaobserwowali u nich więcej objawów stresu, lęku i depresji (González-Rivera, Segura-Abreu i Urbistondo-Rodríguez, 2018).

Podobnie Ergün, Göksu i Sakız (2020) przeprowadzili badanie dotyczące związku phubbingu z pewnymi zmiennymi psychometrycznymi. Naukowcy odkryli, że to zachowanie jest powiązane z lękiem, depresją, somatyzacją, samotnością i wrogością.

Jeśli Twój partner częściej przygląda się swojemu telefonowi komórkowemu niż Tobie, warto podjąć odpowiednie działania. W ten sposób zapobiegniesz sytuacji, w której to zachowanie stanie się czymś poważniejszym, niż było wcześniej. Pamiętaj, że często możesz uniknąć lub uciec od wielu kryzysów, jeśli uda Ci się podjąć działanie, zanim sytuacja zacznie się pogarszać.

Kobieta patrząca na telefon, ignorując swojego męża

Co możesz zrobić?

Phubbingu nie należy lekceważyć. Zarówno w parze, jak i poza nią, ten sposób dystrybucji uwagi bezpośrednio lub pośrednio zakończył wiele związków.

Dlatego jeśli zauważysz, że tak się dzieje, czas podjąć działanie. Oto kilka pomysłów:

1. Porozmawiaj ze swoim partnerem

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest spokojne stawienie czoła sytuacji. Dlatego musisz przeprowadzić rozmowę. Upewnij się jednak, że wybierasz odpowiedni czas i miejsce, aby wyjaśnić, co myślisz o tym, co się dzieje. W rzeczywistości najlepiej jest prowadzić rozmowę twarzą w twarz, w cichej i intymnej przestrzeni, w której nie ma rozpraszaczy.

Ta rozmowa powinna pomóc Ci zidentyfikować niektóre problemy, których wcześniej mogłaś nie zauważyć. Na przykład możesz odkryć, że utknęłaś w rutynie i to jest przyczyną problemu. A może Twój partner zwraca większą uwagę na swój telefon komórkowy, aby uniknąć komunikowania się z Tobą.

2. Zgódź się na odłożenie telefonu na bok

Ludzie często mają zwyczaj prowadzenia równoległych rozmów przez telefon. W rzeczywistości słyszą, ale tak naprawdę nie słuchają, ponieważ jednocześnie coś piszą. Dlatego automatycznie odpowiadają na jedną stronę rozmowy, aż zauważą jakiś bodziec różnicowy. Dlatego całkowicie tracą pewne szczegóły i niuanse.

Jednym ze sposobów, aby tego uniknąć, jest pozostawienie telefonu twarzą do dołu na stole lub pozostawienie go w kurtce lub torbie. Rzeczywiście, w rozmowach twarzą w twarz zawsze lepiej jest, gdy telefony komórkowe są wyłączone. W ten sposób uniknie się problemów komunikacyjnych.

3. Ogranicz wykorzystanie technologii

Dziś technologia jest obecna w prawie wszystkich dziedzinach życia człowieka. Ludzie zwykle korzystają ze swoich urządzeń aż do pory snu. Może się to jednak okazać szkodliwe. Z tego powodu konieczne jest ustalenie pewnych zasad korzystania z Internetu i telefonów komórkowych.

Jednym z przykładów jest uzgodnienie ze swoim partnerem, aby nie przynosił do sypialni tabletów ani telefonów. Warto pamiętać, że sypialnia jest intymną przestrzenią, którą oboje dzielicie. Tak więc patrzenie na gadżety może zrujnować ważną jakość intymności w twoim związku.

4. Umów się na zajęcia „bez ekranu”

Czasami nuda lub rutyna mogą być kluczowym czynnikiem w pojawieniu się trudności komunikacyjnych. W ten sposób rozwiązaniem byłoby zarezerwowanie chwil, które możesz dzielić jako para, bez żadnej technologii.

To nie tylko rozwiąże problem Twojego partnera, który częściej patrzy na swój telefon komórkowy niż na Ciebie, ale także wzmocni więź między Wami. Spróbuj spędzić kilka przyjemnych dni robiąc razem coś, czym oboje będziecie się cieszyć.

Para spacerująca

5. Rozważ pójście na terapię

Czasami istnieją głębsze i bardziej skomplikowane przyczyny pewnych problemów w związkach. W takich przypadkach najlepszym sposobem postępowania, jeśli obie strony wyrażą na to zgodę, jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Rzeczywiście, terapeuci par dysponują zasobami i technikami, które pozwolą Ci zbadać każdy rodzaj konfliktu w Twoim związku.

W tym sensie terapia nie tylko służyłaby zajęciu się praktyką phubbingu, ale byłaby również użyteczna w przypadku wszelkich innych problemów. Na przykład mogłaś dojść do wniosku, że nadszedł czas, abyście wyjaśnili sobie, dokąd zmierzacie jako para.

Na koniec pamiętaj, że jeśli Twój partner częściej patrzy na swój telefon niż na Ciebie, z pewnością nie powinnaś ulegać pokusie, by dać się lekceważyć. Rzeczywiście, istnieje niefortunna tendencja do tego, że ludzie często myślą, że tego rodzaju problem wynika z faktu, że nie są już wystarczająco atrakcyjni dla swojego partnera. Jeśli jednak doświadczasz tego rodzaju myśli, musisz zastanowić się nad swoją samooceną, a także nad tym, jak siebie postrzegasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abeele, M. M. V., Hendrickson, A. T., Pollmann, M. M., & Ling, R. (2019). Phubbing behavior in conversations and its relation to perceived conversation intimacy and distraction: An exploratory observation study. Computers in Human Behavior, 100, 35-47.
  • González-Rivera, J., Segura-Abreu, L., & Urbistondo-Rodríguez, V. (2018). Phubbing en las relaciones románticas: Uso del celular, satisfacción en la pareja, bienestar psicológico y salud mental. Interacciones, 81-91.
  • Ergün, N., Göksu, İ., & Sakız, H. (2020). Effects of phubbing: Relationships with psychodemographic variables. Psychological reports, 123(5), 1578-1613.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.