Wpływ zwierząt na zdrowie — czego dowodzi nauka

Wpływ zwierząt na zdrowie jest istotny. Badania dowodzą, że posiadanie zwierzęcia domowego rozwiązuje problem samotności i niepokoju.
Wpływ zwierząt na zdrowie — czego dowodzi nauka

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2021

Czy istnieje jakiś wpływ zwierząt na zdrowie człowieka? Udowodniono, że opieka nad psem, kotem czy innym gatunkiem zwierząt jest korzystna na wielu płaszczyznach. W rzeczywistości istnieje wiele badań, które dowodzą, że wpływ zwierząt na zdrowie jest faktem. Badania te analizują, w jaki sposób posiadanie zwierzęcia poprawia zarówno zdrowie, jak i samopoczucie psychiczne.

Prawdą jest, że zwierzęta bardzo szybko stają się członkami rodziny. W rzeczywistości ich strata wiąże się ze smutkiem podobnym do cierpienia po śmierci człowieka. Biorąc pod uwagę ten bliski związek, ich obecność w Twoim codziennym życiu z pewnością przyniesie Ci znaczne korzyści dla zdrowia psychicznego.

W tym artykule dokonano przeglądu najważniejszych przeprowadzonych badań dotyczących relacji między ludźmi a innymi zwierzętami. Czytaj dalej i zobacz, jakie możesz odnieść korzyści.

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

Jeśli masz szczęście dzielić życie i dom ze zwierzakiem, z pewnością czujesz ciężar odpowiedzialności, jeśli chodzi o jego dobre samopoczucie. Jednak nie jest to obciążenie. W rzeczywistości kiedy wiesz, że Twój pupil jest szczęśliwy i zdrowy często owocuje to poczuciem satysfakcji. Jak to możliwe?

Zwierzęta zmniejszają poczucie samotności

Badania od dawna sugerowały związek między opieką nad zwierzęciem a zmniejszonym poczuciem samotności. Dzieje się tak zarówno ze względu na własne towarzystwo zwierzęcia, jak i zwiększenie łatwości socjalizacji.

Na przykład, jeśli masz psa, codziennie będziesz wchodzić w interakcje z innymi ludźmi. Ponadto są to często pozytywne interakcje. Zdarzają się, gdy wyprowadzasz psa na spacer. Dla osób doświadczających samotności i smutku spotkania te mogą być niezwykle terapeutyczne.

Mężczyzna głaszcze psa

Są czynnikiem wspierającym w chorobie psychicznej

Osoby cierpiące na choroby psychiczne, zwłaszcza przewlekłe, muszą stale kontrolować swoje objawy. W pewnych sytuacjach, takich jak brak zasobów i sieci wsparcia, może to okazać się ciężarem ponad siły. Jednak według badania z 2016 roku tego rodzaju uczucia są łagodzone przez obecność zwierząt domowych.

Badanie dowodzi, że zwierzęta pomagają ludziom w stabilizacji i kontrolowaniu uczuć. Dzieje się tak, ponieważ mają tendencję do odwracania ich uwagi od objawów i niepokojących doświadczeń. Zwierzęta były również formą bodźca do aktywności. Są szczególnie ważne, gdy ludzie mają trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi.

Zwierzęta łagodzą objawy lęku i depresji

Chociaż towarzystwo zwierzęcia nie może zastąpić leczenia terapeutycznego czy farmakologicznego, stanowi czynnik poprawiający jakość życia. W rzeczywistości spędzanie czasu ze zwierzęciem zmniejsza uczucie smutku, niepokoju oraz niepewności, dając poczucie przynależności i użyteczności.

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie osób starszych

Zwierzęta mogą przynosić korzyści starszym dorosłym, zapewniając im towarzystwo. Co więcej, badanie z 2019 r. twierdzi, że zwierzęta domowe łagodzą poczucie braku celu w życiu. Zmniejszają również samotność i pomagają ludziom w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich.

Badanie to wykazało również, że u osób starszych z zaburzeniami psychicznymi zwierzęta domowe były czynnikiem promującym odporność na niektóre ostre dolegliwości.

Starszy mężczyzna z psem

Zwierzęta chronią przed chorobą wieńcową

Fizyczne korzyści płynące z posiadania zwierzaka bezpośrednio wpływają na prawdopodobieństwo rozwoju choroby sercowo-naczyniowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów, które wiążą się ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Co więcej, psychologiczne korzyści płynące z posiadania dowolnego zwierzaka chronią przed zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Towarzystwo zwierząt również przyczynia się do powrotu do zdrowia po epizodzie wieńcowym.

Wpływ zwierząt na zdrowie — wnioski

Czy wszystkie te korzyści oznaczają, że zwierzęta powinny być „przepisywane” osobom zagrożonym chorobą lub w ramach terapii? Opinie są mieszane. Podczas gdy niektórzy wdrażają inicjatywy terapii wspomaganej przez zwierzęta, inni twierdzą, że zwierzęta nie są instrumentami, które można wykorzystać dla naszej korzyści.

Wydaje się, że główny sposób, w jaki zwierzęta wpływają na Twoje zdrowie psychiczne, dotyczy sposobu, w jaki się nimi zajmujesz. Rzeczywiście, nie chodzi tylko o cieszenie się ich towarzystwem. To odpowiednie opiekowanie się nimi nadaje poczucie sensu.

Jeśli zdecydujesz się włączyć zwierzę do czyjegoś życia, aby pomóc mu przezwyciężyć lub poradzić sobie z chorobą, musisz pamiętać o zapewnieniu mu odpowiednich warunków. Pamiętaj, że lepiej adoptować, niż kupować. To dlatego, że nie tylko ludzie potrzebują wsparcia psychologicznego i nowych możliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez, L. F., Atehortua, C. G., & Orozco, S. C. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias20(3), 377-386.
  • Brooks, H., Rushton, K., Walker, S., Lovell, K., & Rogers, A. (2016). Ontological security and connectivity provided by pets: a study in the self-management of the everyday lives of people diagnosed with a long-term mental health condition. BMC psychiatry16(1), 1-12.
  • Hui Gan, G. Z., Hill, A. M., Yeung, P., Keesing, S., & Netto, J. A. (2020). Pet ownership and its influence on mental health in older adults. Aging & mental health24(10), 1605-1612.
  • Piqueras, C. (2013). Terapia cognitiva y terapia asistida con animales en el tratamiento de la depresión (Doctoral dissertation, Universidad de Belgrano. Facultad de Humanidades. Carrera de Psicologìa).
  • Patronek, G. J., & Glickman, L. T. (1993). Pet ownership protects against the risks and consequences of coronary heart disease. Medical Hypotheses40(4), 245-249.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.