Dojrzałość emocjonalna – co na nią wskazuje

Dojrzałość emocjonalna nie przychodzi wraz z wiekiem. W rzeczywistości pochodzi z twoich doświadczeń i osobistej pracy, którą wykonałeś.

Zamyślona dziewczyna

Z reguły uważamy, że dojrzałość emocjonalna jest kwestią wieku, a upływ lat czyni nas bardziej świadomymi, asertywnymi i zdeterminowanymi. W rzeczywistości jednak dojrzałość emocjonalna nie ma związku z upływającym czasem, ale z doświadczeniami, które mamy, a przede wszystkim z tym, co z nimi robimy.

Na poziomie fizycznym dojrzałość oznacza moment, w którym organizm zakończył swój rozwój, zwłaszcza na poziomie wielkości, wagi i dojrzewania płciowego. Na poziomie poznawczym dotyczy momentu, w którym mózg zakończył swoją ewolucję, a funkcjonowanie umysłowe jest optymalne, zwłaszcza w zakresie wyższych funkcji umysłowych.

Te dwa procesy zwykle zachodzą w okresie dojrzewania i dorosłości i nie wymagają z naszej strony żadnego świadomego wysiłku. Z drugiej strony osiągnięcie dojrzałości emocjonalnej może potrwać znacznie dłużej i w tym przypadku to do nas należy praca nad tym. Czy uważasz, że zakończyłeś ten proces i jesteś osobą dojrzałą? Przyjrzyj się następującym oznakom dojrzałości emocjonalnej i ustal, w jakim stopniu się z nimi identyfikujesz.

Smutna kobieta

Dojrzałość emocjonalna – co o niej świadczy

Oto główne wskaźniki, że dojrzałeś emocjonalnie.

1. Potrafisz podejmować decyzje

Twoja zdolność do podejmowania decyzji to doskonały sposób na zmierzenie twojej autonomii i dojrzałości emocjonalnej. W rzeczywistości odzwierciedla stopień, w jakim nauczyłeś się radzić sobie sam. Podjęcie decyzji oznacza wybranie opcji, rezygnację z innych i zaakceptowanie konsekwencji tego czynu. Dla wielu osób to nie lada wyzwanie.

Badania pokazują, że ci, którzy są niezdecydowani, potrzebują więcej czasu na wybór ścieżki, potrzebują więcej informacji, aby to zrobić i niechętnie podejmują decyzje. W rzeczywistości czują się przytłoczeni, ponieważ postrzegają sytuacje jako bardziej groźne niż w rzeczywistości. Ponadto nie ufają własnym zasobom, aby sobie z nimi poradzić. Dlatego często szukają nadmiernego wsparcia w swoim otoczeniu.

Wręcz przeciwnie, dojrzałość emocjonalna pozwala spokojnie stawić czoła niepewności i przejąć nad nią kontrolę. W rzeczywistości wiesz, że nawet jeśli twój wybór jest zły, możesz zaakceptować konsekwencje i zmienić kurs.

2. Wiesz, jak powiedzieć „nie” i „dość”

To jedna z najcenniejszych nauk w życiu. Jednak niektórzy z nas potrzebują prawie całego życia, aby go zdobyć. To dlatego, że powiedzenie „nie chcę”, „nie mam na to ochoty”, „nie zgadzam się” lub „już tego nie akceptuję” może być niezwykle trudne. Ponieważ większość z nas dorasta z myślą, że musimy zadowolić innych.

Będziesz wiedział, że jesteś dojrzały emocjonalnie, gdy zobaczysz, że w naturalny sposób odrzucasz pewne prośby, sytuacje i wydarzenia. Odmowa wyświadczenia przysługi, odrzucenie zaproszenia na spotkanie, na które nie masz ochoty, opuszczenie agresywnego związku, obrona swoich praw… Wszystkie te drobne działania oznaczają, że wykonałeś nad sobą ogromną wewnętrzną pracę.

3. Bierzesz odpowiedzialność za siebie

Bycie dojrzałym emocjonalnie oznacza branie odpowiedzialności za siebie i własne dobro, a nie umieszczanie tego ciężaru w rękach innych. Oznacza to, że porzucasz rolę ofiary i przestajesz obwiniać innych lub samo życie za swoją sytuację. W rzeczywistości przejmujesz kontrolę. Nie oznacza to, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Rzeczywiście, zawsze będą elementy, na które nie masz wpływu, ale dojrzałość emocjonalna wymaga przyjęcia aktywnej roli w osiąganiu swoich celów.

Jeśli dojrzałeś emocjonalnie, udało ci się znaleźć w sobie własne centrum. Nie starasz się zmieniać innych ani nie oczekujesz, że przyniosą ci szczęście. Wręcz przeciwnie, oznacza to, że stałeś się kompletną istotą, która może dzielić się swoim spełnieniem z innymi z pozycji wolności. Ponadto jesteś w stanie zaakceptować swoje błędy i w razie potrzeby je poprawić. Rozumiesz, że nie jesteś idealną istotą i nie boisz się pracować nad swoimi słabościami.

4. Masz wysoką inteligencję emocjonalną

Zarządzanie emocjami jest kluczowym wskaźnikiem dojrzałości emocjonalnej. W rzeczywistości jest to jeden z aspektów, który najbardziej wpływa na Twoje osobiste samopoczucie i relacje społeczne. Rozwój inteligencji emocjonalnej zależy w pewnym stopniu od wczesnej edukacji, którą otrzymałeś, ale także od późniejszej pracy, którą wykonujesz, aby zrekompensować ewentualne braki.

Tak więc, jeśli chcesz wiedzieć, czy jesteś osobą dojrzałą emocjonalnie, zadaj sobie pytanie, jak odnosisz się do własnych i innych emocji. Na przykład, czy często czujesz się zmuszany do okupu przez wyjątkowo intensywne stany emocjonalne? Czy zachowujesz się w taki sposób, że później będziesz ich żałować? Czy wiesz, jak słuchać siebie i działać zgodnie z tym, co czujesz? Wreszcie, czy jesteś w stanie zobaczyć, zrozumieć i szanować emocje innych?

Jeśli uciekasz od swoich uczuć z uzależnieniami, imprezami, kompulsywnymi zakupami, sportem lub jakąkolwiek inną aktywnością, której używasz jako ucieczki, nadal masz pracę do wykonania. To samo dotyczy sytuacji, gdy nie jesteś w stanie poradzić sobie z emocjami osób wokół ciebie i czujesz się niekomfortowo będąc empatycznym lub pokazując się jako bezbronny, poddając się i negocjując w swoich związkach.

5. Zintegrowałeś swoją przeszłość

Wreszcie, aby określić, czy jesteś osobą dojrzałą emocjonalnie, musisz przeanalizować swoją wizję dotyczącą swojej przeszłości. Wszyscy popełniliśmy błędy i zostaliśmy zranieni i zranieni. Wszyscy spotkaliśmy się z frustracją, rozczarowaniem i porażką. Jednak dojrzałość pozwala nam zrozumieć, zintegrować i uwolnić tę bolesną przeszłość.

Jeśli jesteś dojrzały, nie pamiętasz już swojej przeszłości z urazą, gniewem czy smutkiem, ale jako część wspaniałej nauki. Wraz z upływem czasu i introspekcji udało ci się wyciągnąć lekcję z każdego wydarzenia i byłeś w stanie wybaczyć innym, jak i sobie.

Dlatego nie nosisz nierozwiązanej krzywdy, zakorzenionej nienawiści lub patologicznego poczucia winy. Patrząc wstecz, możesz dostrzec w sobie zauważalną zmianę i do pewnego stopnia podziękować za to, jak wszystkie te doświadczenia przyczyniły się do tego, że jesteś tym, kim jesteś dzisiaj.

Kobieta z kryształową kulą. Dojrzałość emocjonalna

Dojrzałość emocjonalna to stały wzrost

Czy uważasz, że osiągnąłeś większość powyższych punktów? Jeśli nie, nie martw się, ponieważ w rzeczywistości dojrzałość emocjonalna nie jest celem, ale ścieżką. Wszyscy musimy się czegoś nauczyć, kilka obszarów do poprawy i nową wersję siebie do rozwinięcia.

Nie chodzi więc o dążenie do perfekcji, ale o cieszenie się ścieżką rozwoju, docenianie i świętowanie swojego postępu. Przede wszystkim chodzi o cieszenie się spokojem, który towarzyszy dojrzałości emocjonalnej. Rzeczywiście, to jest prawdziwa podstawa szczęścia.

https://pieknoumyslu.com/niedojrzalosc-emocjonalna-czynniki/

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Acero, P. (2012). Crecimiento postraumático y construcción de sentido en la adversidad. Cuadernos de crisis y emergencias2(11), 7-12. Disponible en: http://www.cuadernosdecrisis.com/docs/2012/Num11vol2_2012_crecimiento_postraumatico.pdf
  • Rassin, E., & Muris, P. (2005). Indecisiveness and the interpretation of ambiguous situations. Personality and individual Differences39(7), 1285-1291.
Scroll to Top