Wszyscy wiemy, jak ważne jest zachowanie zdrowia fizycznego, aby móc cieszyć się najlepszą możliwą jakością życia. Kiedy ludzie chcą poprawić swoje samopoczucie i żyć zdrowo, muszą ćwiczyć regularnie i zdrowo się odżywiać. Często jednak zapominamy o trzecim filarze zdrowego życia: dobrze przespana noc.
Nikt nie może prowadzić zdrowego życia bez wystarczającej ilości snu. Liczne badania pokazują, że niezbyt dobrze przespana noc pozostawia niszczące skutki w ciele i umyśle.
Dlaczego dobrze przespana noc jest tak ważna?
Wiele osób uważa, że najgorszym skutkiem braku snu jest uczucie zmęczenia i senności przez cały dzień. Jako że nie wydaje się to być bardzo poważnym problemem, ludzie nie mają nic przeciwko spaniu poniżej 8 godzin na dobę. Niektórzy ludzie śpią każdej nocy nawet 5 lub 6 godzin.
Jednak brak spokojnego snu ma więcej konsekwencji niż zwykłe zmęczenie fizyczne. Zobaczmy, jakie są niektóre z tych konsekwencji.
1. Zmniejszone zdolności umysłowe
Kilka badań wykazało bezpośredni związek między brakiem snu a zmniejszonymi procesami psychologicznymi, takimi jak inteligencja, koncentracja i pamięć. Skutki te mogą być bardzo szkodliwe, szczególnie dla osób, które uczęszczają do szkoły lub muszą wykonywać zadania wymagające poświęcenia dużej uwagi, takie jak prowadzenie pojazdu lub przeprowadzanie operacji.
Z drugiej strony, ponieważ sen jest ściśle związany z tworzeniem nowych wspomnień, niezbyt dobrze przespana noc może powstrzymywać człowieka od uczenia się nowych informacji. Niektóre badania powiązały nawet złą higienę snu z chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak choroba Alzheimera.
2. Problemy zdrowotne
Konsekwencje niedobrze przespanej nocy nie kończą się tylko na tym. Według wielu badań, spanie tylko przez kilka godzin znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób. W rzeczywistości około 90% osób cierpiących na ciężką bezsenność ma również pewien poważny problem zdrowotny.
Oto niektóre z chorób związanych z brakiem snu:
- Choroba serca
- Cukrzyca
- Rak
- Wysokie ciśnienie krwi
- Udar
3. Pogorszenie ogólnego samopoczucia
Nawet jeśli dana osoba nie cierpi na żadne inne problemy zdrowotne z powodu braku snu, jej codzienne życie będzie bardziej skomplikowane. Chociaż wiąże się to z wieloma przyczynami, niektóre z najważniejszych to:
- Brak dobrze przespanej nocy zmniejsza poziom testosteronu u mężczyzn. Powoduje to niski poziom energii, zmniejszenie pożądania seksualnego, zwiększoną drażliwość i większe szanse na cierpienie z powodu depresji i lęku.
- Z drugiej strony brak dobrze przespanej nocy wiąże się również z wysokim poziomem kortyzolu. Substancja ta jest również znana jako “hormon stresu” i może zwiększać szanse na cierpienie z powodu wielu innych chorób, takich jak otyłość.
- Ponadto, brak snu może zwiększyć szanse cierpienia z powodu problemów takich jak niepokój i depresja. Powodem tego jest organiczny brak kontroli w uwalnianiu lub wytwarzaniu pewnych hormonów, takich jak endorfiny….
Optymalizowanie naszego samopoczucia poprzez spokojny sen
Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby poprawić jakość snu. Oto niektóre z najważniejszych zasad, których należy przestrzegać:
- Unikaj patrzenia na jasne ekrany około godziny przed pójściem spać. Zróżnicowane badania wykazały negatywny wpływ jasnych świateł naszych urządzeń technologicznych na jakość snu.
- Dobrze się wysypiaj. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają minimum 6 godzin snu dziennie. Jednak naprawdę dobrze przespana noc oznacza 8 godzin snu bez przerw.
- Szanuj swoje cykle snu. Sen ma różne fazy. Przebudzenie podczas niektórych z nich sprawi, że będziemy wypoczęci i czujni, podczas gdy w innych obudzi nas wyczerpanych. Zrób kilka testów na temat najlepszych sposobów na przebudzenie. Postaraj się znaleźć dobry alarm w Twoim telefonie, który sprawia, że budzisz się stopniowo. Będzie dużo lepszy, niż taki, który jest tak głośny, że czujesz się zirytowany i rozdrażniony.
Wiele badań pokazało jak ważna jest dobrze przespana noc. W rzeczywistości udowodniono także, jak ważna jest dobrze przespana noc dla dzieci. Pomaga im uczyć się wszystkiego o wiele szybciej i lepiej. Sen nie służy wyłącznie odpoczynkowi ciała; pozwala również naszym psychologicznym procesom funkcjonować z pełną wydajnością.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Paruthi, S., Brooks, L. J., D’Ambrosio, C., Hall, W. A., Kotagal, S., Lloyd, R. M., … Wise, M. S. (2016). Recommended amount of sleep for pediatric populations: A consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine. Journal of Clinical Sleep Medicine. https://doi.org/10.5664/jcsm.5866
- Walker, M. P., Brakefield, T., Seidman, J., Morgan, A., Hobson, J. A., & Stickgold, R. (2003). Sleep and the time course of motor skill learning. Learning and Memory. https://doi.org/10.1101/lm.58503
- Walker, M. P., Brakefield, T., Morgan, A., Hobson, J. A., & Stickgold, R. (2002). Practice with sleep makes perfect: Sleep-dependent motor skill learning. Neuron. https://doi.org/10.1016/S0896-6273(02)00746-8