Nastawienie i inspiracja: nauczyciel z Ghany, który uczy IT kredą na tablicy

Nastawienie i inspiracja: nauczyciel z Ghany, który uczy IT kredą na tablicy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Może nie ma zasobów ale jest nastawienie i inspiracja. Może nie mieć komputera ale ma wolę, by uczyć swoich uczniów za pomocą kredy, tablicy i mnóstwa energii. Obraz tego ghańskiego nauczyciela, który narysował interfejs programu Word w klasie, szybko rozprzestrzenił się w internecie. To zaproszenie do pomyślenia o tym, że aby zmienić świat (lub go poprawić), czasami wystarczy tylko odpowiednie nastawienie i inspiracja. I ogromna siła woli.

Bohaterem tej opowieści jest Owura Kwadwo, nauczyciel technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w małej szkole w Kumasi w Ghanie. To środowisko wiejskie, bez wielu zasobów edukacyjnych, a także bez Internetu. Może wydawać się to dziwne, ale część programu nauczania studentów obejmuje naukę podstawowych umiejętności informatycznych.

Pasja do tego co robisz uczy Cię, że w życiu jedyne prawdziwe ograniczenia są w Twojej głowie.

Niewykonalna misja? Oczywiście, że nie. Nawet jeśli warunki nie są wspaniałe, jako istoty ludzkie mamy takie atuty jak nastawienie i inspiracja. A to, aby pokonać każdą przeszkodę. Dodatkowo możemy również inspirować innych ludzi. Możemy im pokazać, że nie chodzi o to, czego brakuje, ale o to, co możesz zrobić przy pomocy tego, czym dysponujesz już teraz.

Dokładnie to robi Kwadwo na co dzień ze swoimi uczniami. Nie ma ani jednego dziecka, które nie czuje się zmotywowane w swojej klasie. Wszyscy wiedzą, że technologia pomoże im w rozwoju kraju. Potem, gdy nadejdzie czas, kiedy w końcu będą mieć komputer w rękach, będą dokładnie wiedzieli jak z niego korzystać. W końcu to wszystko dzięki ich nauczycielowi.

Ghański nauczyciel w klasie

Nauczyciel z Ghany, który uczy informatyki bez komputera

Zadziwiające jest to, jak łatwo i szybko obrazki mogą podróżować po całym świecie. Potrzeba tylko kilku minut, aby wszyscy mogli je zobaczyć. Kilka miesięcy temu świat zakochał się w Wang Fumanie, 8-letnim chłopcu z chińskiej prowincji, który każdego dnia chodzi prawie 5 kilometrów do szkoły. Temperatury w styczniu mogą osiągać tam nawet minus 10 stopni Celsjusza. Pewnego dnia Wang przyszedł do szkoły z zamarzniętymi włosami i brwiami, a jego policzki były jaskrawoczerwone.

Jego koledzy z klasy powitali go radością i uśmiechami. Wtedy jego nauczyciel postanowił zrobić mu zdjęcie, aby podzielić się z nami rzeczywistością, której większość z nas nie jest świadoma. To samo wydarzyło się w tej małej klasie w ghańskiej wiosce. Jednak główną postacią tutaj nie jest zimno, ale ironia. To historia nauczyciela informatyki bez komputera. Tutaj są uczniowie, którzy mają zajęcia z informatyki, ponieważ każdego roku muszą zdawać egzamin z tego przedmiotu aby upewnić się, że są kompetentni.

 Mieć znaczenie

Teraz możemy zacząć mówić o dobrze znanych różnicach między krajami pierwszego i trzeciego świata. Zamiast mówić o faktach, co do których prawdopodobnie mamy tę samą opinię, skupimy się na ludziach. Skupimy się na małych historiach, historiach ludzi z imionami. Owura Kwadwo uczy swoich uczniów jak korzystać z programu, którego sam nigdy nie używał. Ale to nie musi przeszkodzić uczniom w zapoznaniu się z podstawowym narzędziem biurowym.

ghana word na tablicy

Każdego dnia przy pomocy kolorowej kredy i tablicy, wykonuje szczegółowy, precyzyjny rysunek tej części programu Word. Mówi, że kocha swoich uczniów i zrobi wszystko, aby pomóc im się uczyć. Wszyscy nauczyciele w tej szkole robią co mogą, aby pomóc swoim uczniom, jednak ten nauczyciel wykracza poza wszystkich innych. Rysuje swoje obrazki tak szybko jak tylko może, aby wyraźnie zrozumieli każdy proces, funkcję i polecenie. Wie, że poza wszystkimi innym przedmiotami, bycie dobrym w informatyce naprawdę sprawi, że jego uczniowie się wyróżnią. To sprawi, że będą bardziej konkurencyjni, jeśli chodzi o zdobywanie pracy w późniejszym życiu.

Nastawienie i inspiracja

Czy ci uczniowie naprawdę uczą się korzystać z Microsoft Word przy pomocy tablicy i nauczyciela, który nie jest zbyt biegły w posługiwaniu się komputerem? Wiele osób prawdopodobnie powie “nie”. Jednak te dzieci są pełne ciekawości i motywacji. Każdego dnia otrzymują wizualną stymulację, która pomaga im wykorzystać wyobraźnię i wypchnąć ich umysły bardziej niż robi to jakiekolwiek dziecko pierwszego świata. Ich marzeniem jest mieć przed sobą komputer. A oni będą umieli z niego korzystać.

Warto pamiętać, że główne postacie technologii takie jak Bill Gates, uczyły się bez komputerów. Wykształcili się bez nich i udało im się wyjść na wyżyny. Ten ghański nauczyciel robi najważniejszą rzecz: upewnia się, że jego uczniowie są zainteresowani. W związku z tym, jeśli coś wiemy o edukacji to na pewno to, że najlepszym sposobem na stymulowanie uczniów jest motywacja, nastawienie i inspiracja.

Chłopiec i jego mózg

Szczęśliwe zakończenie

Owura Kwadwo uczy z głębi serca i z konieczności. Wie, że uczenie informatyki bez komputera jest jak uczenie kogoś jazdy bez samochodu. To trudne, ale nie jest niemożliwe. Nie, jeśli dołożysz wszelkich starań i zainteresujesz uczniów swoimi obrazkami, kolorowymi kredami i poleceniami, które pomogą im zwizualizować każdy krok i zrozumieć każdą funkcję.

Dlatego właśnie kilka dni po tym, jak wizerunek tego ghańskiego nauczyciela rozniósł się po całym internecie, Microsoft skontaktował się ze szkołą, aby wysłać im komputer. Odpowiedź na tę historię była fenomenalna. Teraz musimy tylko mieć nadzieję, że w ciągu następnych kilku tygodni ta wioska i inne podobne miejsca w Ghanie otrzymają potrzebne zasoby. Czasami małe historie i nastawienie oraz inspiracja najbardziej skromnych ludzi zmieniają świat. Są tym, co naprawdę otwiera nasze oczy na to, ile możemy osiągnąć dzięki właściwemu podejściu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.