Powiada się, że dobre uczynki oznaczają zapominanie o sobie i poświęcanie się dla innych, lecz nie zawsze jest to prawda. Dobre uczynki są możliwe równocześnie z zachowaniem integralności, troszczeniem się o tych wokół oraz bez rezygnacji z samego siebie.
Możemy pragnąć tego, co najlepsze dla każdego, jednak ważne jest też, aby działać zgodnie z wewnętrznym głosem i wartościami. W przeciwnym razie moglibyśmy zwrócić się przeciwko naszemu “ja”. To natomiast byłby prawdziwy cios dla naszej tożsamości.
Zdarzają się pewne rozczarowania, które sprawiają, że otwieramy szerzej oczy oraz zamykamy serca.
To rodzaj bólu, który zmusza nas do bycia bardziej ostrożnymi, lecz nigdy nie powinien on doprowadzić nas do tego, że przestaniemy robić dobre uczynki. Ta myśl w pewien sposób przypomina nam cytat z Małego Księcia: “Byłoby szaleństwem nienawidzić wszystkich tych róż tylko dlatego, że jedna z nich cię ukłuła.”
Nie powinieneś odsuwać się od świata wyłącznie dlatego, że przeszedłeś przez wiele cierpienia. Nie powinniśmy też zmieniać naszej filozofii życiowej, ponieważ doznaliśmy przeróżnych rozczarowań, nawet jeśli jest ich wiele.
Możesz działać z rozwagą, uzbroić się w ostrożność, lecz nigdy nie poddawaj się nienawiści, czy urazie. Nie warto.
Dobre uczynki będą zawsze częścią mojego życia, pomimo rozczarowań
My wszyscy posiadamy więcej niż jedną osobistą historię, która naznaczona jest rozczarowaniem. Niektóre bolą bardziej, niż inne, zmuszając nas nawet do zatracenia tej pierwotnej niewinności, z którą wkraczamy w świat.
Mówi się, że nawet najbardziej kochające serce w końcu zmęczy się odnoszonymi ranami, jednak nieważne ile krzywd nam zadano, nigdy nie powinniśmy tracić zdolności do kochania ludzi, którzy rzeczywiście na to zasługują.
W życiu inwestujemy czas, emocje, marzenia oraz nadzieje w osiągnięcia pewnych celów. Czasami są to zwykłe aspiracje. Innym razem, to część naszego życia, którą inwestujemy w pewne osoby, a które w pewnym momencie mogą nas zawieść.
Kiedy chcemy czegoś z całych sił i tracimy to, pojawia się rozczarowanie i pustka. Nie tylko tracimy relację, marzenie, ale i również część nas samych.
Największe zagrożenie pojawia się wtedy, kiedy popadamy w uczucie bezsilności. To coś, co nie sięgnęło naszych oczekiwań, co nie skończyło się tak, jakbyśmy tego pragnęli. I to właśnie boli, tak bardzo, że zaczyna się w nas rodzić przekonanie, że cokolwiek nie zrobimy, rezultat będzie ten sam.
Wiele razy rozczarowanie i porażki generują w nas negatywne emocje takie jak gniew, uraza czy frustracja. Każda negatywna emocja, która regularnie pojawia się w naszym sercu, może zmienić nasze spojrzenie na życie i ludzi oraz sprawić, iż zaczniemy wątpić w istnienie dobra.
Nigdy nie powinniśmy pozwolić sobie popadać w takie skrajności, kiedy nasze wartości są podważane. Ponieważ jeśli stracimy nasze wartości, stracimy wszystko. I jeśli przestaniesz robić dobre uczynki myśląc, że nie warto, przestaniesz być sobą. Nie będziesz w stanie się rozpoznać spoglądając w lustro.
Praktykuj zwyczaj akceptowania
Wszystko, co dzieje się w Twoim życiu, czy jest to dobre, czy złe, powinieneś zaakceptować, przyjąć oraz ruszyć w kierunku najlżejszego wyjścia.
Jeśli będziesz żywił urazę, będziesz kroczył wolniej. Jeśli będziesz zaciskał ręce wokół złości, szukać będziesz wyłącznie zemsty. Jeśli ukrywać będziesz nienawiść, całkowicie zatracisz zdolność do tego daru, jakim są dobre uczynki. Do rozsiewania szczęścia.
Jesteśmy na tym świecie wyłącznie pasażerami; na ścieżce, gdzie ci, którzy niosą lekkie bagaże, wolne od nienawiści, będą w stanie cieszyć się podróżą z większą mądrością i szczerością w sercu.
Wiemy, że nie zawsze jest łatwo stawić czoła rozczarowaniom, lecz nie możemy pozwolić na to, żeby nieodpowiednie zachowanie innych osób zakorzeniło się w Tobie w takim stopniu, aż doprowadzi Cię do zmiany.
Aż przekona Cię, iż ludzie wierzący w dobre uczynki już nie istnieją, lub że zawsze są ranieni przez innych.
Jak radzić sobie z rozczarowaniami oraz ufać sobie i tym wokoło
Zwróć uwagę na to, jak możesz chronić się przed codziennymi rozczarowaniami.:
- Staraj się żyć “tu i teraz”. Skup się na teraźniejszości bez pogrążania się w złudnych oczekiwaniach tego co powinno, a co nie powinno się zdarzyć. Popłyń z nurtem.
- Zaakceptuj to, że rozczarowania są częścią życia, i że powinniśmy się z nich uczyć. Nie pozwól im przemienić Cię w kogoś, kim nie jesteś.
- Zrozum, że nie możesz kontrolować tego, co czynią inni, niezależnie czy są to dobre uczynki, czy złe. Wiesz, kim jesteś i co sobą reprezentujesz, masz również świadomość, że dobre uczynki stanowią Twoją istotę.
- Uwierz w innych, dopóki nie dowiodą, że jest inaczej. Pozwól sobie na zaufanie. Posiadasz doświadczenie oraz szlachetne serce, zasługujesz na to, by odkrywać w ludziach to, co w nich najlepsze. Jeśli spróbujesz się do nich przybliżyć chowając w sercu urazę, zaznasz wyłącznie odrzucenia.
- Pomyśl o rozczarowaniach jako o pewnego rodzaju rewitalizacji: to doświadczenie oraz czysty przykład tego, czego nie chcesz powtarzać. Nigdy nie zatrać zdolności szerzenia dobrych uczynków, nieważne jak wiele razy byś się zawiódł. Nieważne jak wiele razy upadniesz.