Cztery aspekty miłości według buddyzmu

Cztery aspekty miłości według buddyzmu

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2019

Cztery aspekty miłości to podstawowe wartości, które dotyczą wszystkich form miłości, w tym miłości własnej, czyli tej, którą odczuwasz do siebie. Są to pewnego rodzaju parametry, które powinniśmy pielęgnować i utrzymywać, aby pozwolić swemu wewnętrznemu ja rozkwitnąć.

Mistrz zen Thich Nhat Hanha opisał cztery aspekty miłości z punktu widzenia buddyzmu w krótkiej książce zatytułowanej “Prawdziwa miłość: praktyka przebudzenia serca”. W tej książce autor nie mówi tylko o miłości o charakterze romantycznym, ale o wszelkiego rodzaju rodzajach miłości, w tym o tej, którą powinniśmy odczuwać do siebie samych.

Cechami miłości są prawdy, które są tak proste, że często pozostają niezauważone. Mówią o podstawowych elementach, które powinniśmy zidentyfikować, pielęgnować i chronić we wszystkich swoich relacjach, czy to z rodziną, partnerami czy przyjaciółmi. Idealnie byłoby, gdyby elementy te rozciągały się również na relacje, które utrzymujemy z samymi sobą i ze światem.

Buddyzm definiuje miłość jako uniwersalne uczucie, którym należy obdarzyć wszystko, co istnieje. Jeśli napełnisz się prawdziwą miłością, osiągniesz równowagę i duchowy spokój.

Cztery aspekty miłości w buddyzmie

Szczęście

Szczęście jest przejawem wewnętrznej rozkoszy. Oznacza to, że jesteśmy zadowoleni z rzeczywistości i jest ona dla nas źródłem radości i entuzjazmu. Nie oznacza to, że czujemy się szczęśliwi w stu procentach lub że nasze szczęście nigdy nie różni się intensywnością. To bardziej usposobienie, sposób na zmierzenie się z życiem i rzeczami, które nam się przytrafiają.

Energia przechodząca między dwoma rękami

Ludzie, którzy są szczęśliwi, sprawiają, że inni także czują się przy nich szczęśliwi. Podobnie jak lęk i smutek są zaraźliwe, radość i szczęście promieniują na innych.

Współczucie

Współczucie nie oznacza litowania się nad kimś ani uważania go za gorszego lub ograniczonego. Jeśli przyjrzysz się budowie słowa „współczucie”, zauważysz, że chodzi o dzielenie się uczuciem (w tym kontekście cierpieniem) z drugą osobą. Oznacza to zrozumienie jej bólu i odczuwanie go jak własnego. Zasadniczo jest to akt empatii.

Dzięki współczuciu jesteśmy w stanie zrozumieć uczucia innych ludzi, dlatego jest to fundamentalne uczucie. Umożliwia także uznanie i akceptację słabych punktów i ograniczeń innych osób. Bez współczucia krytykujemy i kwestionujemy ludzkie słabości i błędy. Dzięki współczuciu jesteśmy w stanie je zrozumieć i poczuć jakby były naszymi własnymi słabościami.

Wzajemna przyjemność oznacza zwielokrotnienie szczęścia

Kiedy dwoje ludzi lubi przebywać razem, to właśnie jest miłość. Oboje chcą spędzać czas ze sobą i być naprawdę obecni duszą w tym czasie. Kiedy spędzasz czas z kimś, kogo kochasz, skupiasz na nim całą swoją uwagę, rozmawiając lub dzieląc się doświadczeniami.

Para przechodzi przez wrota świątyni

Obejmuje to także zdolność słuchania i otwartości na to, co druga osoba myśli, mówi i robi. Według buddyzmu zen przyjemność odczuwana przez obie strony to nie tylko cecha miłości, ale także jednoznaczny znak jej obecności. Bez wzajemnej radości nie ma miłości.

Wolność: podstawa wszystkiego

Buddyzm mówi, że nie możemy być wolni, nie czując wewnętrznego spokoju i równowagi. Ludzie, którzy osiągnęli wewnętrzny spokój, są opanowani w każdej sytuacja. Oznacza to, że jeśli chcesz kochać siebie i innych, najpierw musisz uspokoić wewnętrzny niepokój, który uniemożliwia rozkwit pozytywnych uczuć.

Często złość i strach więzią nas i odbierają nam wolność. Jedynie pracując nad tymi uczuciami i przetwarzając je, możemy poczuć się naprawdę wolni, aby kochać. Jeśli tego nie zrobimy, możemy skierować swój strach i agresję na innych ludzi. Z drugiej strony, osiągając wewnętrzną harmonię, stajemy się wolni i pozwalamy innym być wolnymi.

Buddyzm zen głosi, że ​​bardzo ważne jest ograniczenie siebie do swojej wewnętrznej równowagi. Powinniśmy także pomagać innym rozwijać się i osiągać wewnętrzny spokój.

Buddyści wierzą, że miłość jest aktywnym uczuciem, a nie biernym. Każda osoba jest wsparciem i odniesieniem do ludzi, których kocha, więc pielęgnując opisane powyżej cztery aspekty miłości, możemy spodziewać się pozytywnego wpływu na ludzi wokół nas. Z pewnością zachęci ich to do zrobienia tego samego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Burin, M., Meler, I., & Ramírez Rodríguez, M. H. (1998). Género y Familia poder, amor y sexualidad en la construcción de la subjetividad [Reseña]. Trabajo Social, (3), 159-161.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.