Kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiegać lub radzić sobie ze zmęczeniem w pracy

Zmęczenie pracą może być większym problemem, niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości jest to poważny stan, który może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Sytuacja, której należy unikać za wszelką cenę.
Kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiegać lub radzić sobie ze zmęczeniem w pracy

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2021

Zmęczenie pracą to jedna z nowoczesnych chorób naszych czasów. Dzieje się tak, ponieważ praca ma nadmierną wartość w kulturze ludzkiej. Rzeczywiście, wiele osób na całym świecie żyje wokół swojej pracy, pozostawiając niewiele czasu lub miejsca na życie osobiste lub nie pozostawiając go wcale.

Z tego powodu zmęczenie pracą będzie problemem, który dla wielu z tych pracowników jest tuż za rogiem. Najbardziej skomplikowaną częścią tego stanu jest to, jak subtelnie się rozwija. Osoba dotknięta chorobą zwykle zdaje sobie sprawę, kiedy problem jest zbyt skomplikowany, aby samodzielnie sobie z nim poradzić.

„Kiedy jesteśmy zmęczeni, atakują nas idee, które podbiliśmy dawno temu”.

-Fryderyk Nietzsche-

Ponadto istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących zmęczenia pracą. Na przykład niektórzy uważają, że niestrudzona praca jest oznaką zaangażowania i odpowiedzialności. Inni uważają, że zdrowo jest przesadzać jednego dnia i próbować odpocząć następnego. Jednak to nieprawda.

Dlatego ważne jest, aby zachować czujność i starać się zapobiegać zmęczeniu pracą, inaczej zwanemu wypaleniem. Jeśli jednak tego doświadczasz, możesz podjąć pewne działania.

Człowiek cierpiący na zmęczenie pracą.

Dzień pracy jest decydującym aspektem zmęczenia pracą

Jest wielu ludzi, którzy zaczynają pracę bladym świtem i kończą ją dopiero późno w nocy. Bardzo często ma to miejsce w przypadku pracowników niezależnych. Czasami jednak zdarza się to również w przypadku pracowników etatowych.

Nie ma ku temu dobrego powodu. W rzeczywistości dzień pracy powinien zaczynać się i kończyć o tej samej porze każdego dnia. Co więcej, nie powinno trwać dłużej niż osiem godzin. Idealnie jest pracować przez sześć godzin, ale nie zawsze jest to możliwe. Niemniej jednak praca poza tymi godzinami przyniesie zmęczenie pracą tylko w perspektywie średnioterminowej.

Uporządkuj swoje pomysły w mądry sposób

Są dwa rodzaje aktywności, które powodują największe zmęczenie. Te, które wymagają dużego skupienia i te, które są zbyt powtarzalne. Te pierwsze powinny być zorganizowane w taki sposób, abyś mógł się z nimi uporać na początku swojej zmiany. To dlatego, że wtedy jesteś świeższy i bardziej uważny.

Ponadto najlepiej wykonywać bardziej złożone zadania w ciągu pierwszych trzech do czterech godzin, a resztę dnia oszczędzać na prostsze. Innymi słowy te, które nie wymagają zbytniej uwagi. Powinieneś także robić przerwy w ciągu dnia od zadań, które wymagają skupienia, a także tych powtarzalnych.

Przerwa jest właściwą rzeczą do zrobienia. Nie oznacza to, że zapominasz o zadaniu, po prostu przez chwilę robisz coś zupełnie innego. Dobrym pomysłem są ćwiczenia fizyczne lub medytacja.

Kobieta o złych nawykach spania z powodu zmęczenia pracą.

Sen i odżywianie

Wśród nowych nawyków współczesnego życia jest jedna dość niebezpieczna praktyka. To pomijanie śniadania. W rzeczywistości powoduje to niezmierzone szkody dla Twojego ciała. Wpływa nie tylko na procesy metaboliczne, ale także oznacza kłopoty dla mózgu. Rzeczywiście, ta praktyka z pewnością sprawia więcej kłopotów niż jest warta.

Niejedzenie niczego na lunch, bo jesteś zajęty, też nie jest dobrym pomysłem. Musisz pamiętać, że przede wszystkim musisz dbać o siebie. Jeśli nie będziesz dobrze się odżywiać, to poczujesz się zmęczony.

Nie powinieneś też przegapić dobrego snu, ponieważ nigdy nie odzyskasz tych spóźnionych godzin. Niewystarczający sen jest aktem autoagresji, na który po prostu nie możesz sobie pozwolić. Co więcej, żadna praca nie jest warta rezygnowania z przyzwoitego snu.

Jak radzić sobie z istniejącym zmęczeniem w pracy

Jeśli już cierpisz z powodu zmęczenia pracą, musisz zatrzymać się na chwilę. Zatrzymaj się i poświęć się nowemu stylowi życia. Jeśli tego nie zrobisz, sprawy się pogorszą. W rzeczywistości, w najgorszym przypadku zmęczenie pracą może doprowadzić nawet do śmierci.

Dlatego przede wszystkim musisz zacząć pracować nad powyższymi wskazówkami. Powinieneś także rozważyć profesjonalną pomoc dla swojego zdrowia psychicznego. Jednak najważniejszą rzeczą na krótką metę jest rozpoczęcie pracy nad rutyną, która spełnia Twoje potrzeby i pragnienia.

Kobieta śpi przy biurku.

Dobrym pomysłem byłoby częste rozpoczęcie medytacji. Ponadto, aby poprawić jakość snu i zająć się jakimś hobby. Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz być pracoholikiem, zawsze powinieneś zasięgnąć profesjonalnej pomocy psychologicznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.