Zaangażowanie w miejscu pracy - jak możesz je rozwijać?

Zaangażowanie w miejscu pracy - jak możesz je rozwijać?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zaangażowanie w miejscu pracy jest pozytywnym stanem emocjonalnym. Charakteryzuje się energią, uczestnictwem i wydajnością w pracy. Pomyśl o osobie w pracy, która jest najbardziej zmotywowana i w nią zaangażowana. Ten współpracownik może pomóc Ci zrozumieć podstawowe cechy tego, czym jest zaangażowania w miejscu pracy.

Zaangażowanie to modne hasło dla guru zarządzania. Promują je jako strategię mającą na celu pomoc w zwiększeniu konkurencyjności przedsiębiorstw, ale nie jest to jedyna korzyść. Zaangażowanie w miejscu pracy ma także zalety dla pracowników. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jak znaleźć pracowników, którzy wykazują zaangażowanie w miejscu pracy

Zaangażowanie w miejscu pracy oznacza poświęcenie i zaangażowanie emocjonalne w firmę. Nie oznacza to, że pracownicy z zaangażowaniem w miejscu pracy nie mają życia towarzyskiego poza biurem. Oni jednak w pełni wykorzystują swój czas w pracy. Innymi słowy, koncentrują się na tworzeniu wartości dla swojej firmy.

szczęśliwa kobieta

Jedną z cech tego typu pracowników jest to, że nie narzekają. Nie mówią złych rzeczy o firmie. W rzeczywistości robią coś wręcz przeciwnego. Wykazują dumę ze swojej pracy i rozmawiają o tym ze swoimi bliskimi. Osoby zaangażowane w miejscu pracy wyrażają pozytywne uczucia co do swojego pracodawcy. Robią to, bo naprawdę dobrze się czują w swojej pracy i cieszą się z pracy współpracowników. Nie udają swojej pozytywności.

Co więcej, gdy firma ma nowe inicjatywy i nowe projekty, ci pracownicy wykazują zainteresowanie i chcą w nich uczestniczyć. Zazwyczaj angażują się w rzeczy, które wymagają dużego zaangażowania. Nie przeszkadzają im dodatkowe godziny pracy, jeśli pomaga im to rozwiązać problemy w firmie. Robią to nawet, jeśli jest to bezpłatny czas.

Zaangażowanie w miejscu pracy to nie uzależnienie

Po zapoznaniu się z powyższymi cechami, możesz pomyśleć, że ci ludzie są uzależnieni od pracy. W rzeczywistości tak nie jest. Osoby uzależnione od swojej pracy czują się niekomfortowo, gdy nie są w pracy. Nie lubią swojego wolnego czasu. Co więcej, doświadczają nerwowego napięcia, niepokoju i ciągłego zaniepokojenia.

Kiedy ludzie w pełni angażują się w swoją pracę, mają zupełnie inny stan emocjonalny niż ci uzależnieni. Czują się pozytywnie, zmotywowani i energetyzowani. Nie są zaniepokojeni. Ich życie zawodowe i osobiste jest satysfakcjonujące i szczęśliwe.

Ponadto zaangażowanie w miejscu pracy prowadzi do poprawy zdrowia, obniżenia poziomu stresu i wyższej samooceny. Pracownicy zaangażowani w pracę wierzą, że ich wysiłek, zasoby i poświęcenie pomogą im przezwyciężyć wyzwania. Są odpowiedzialnymi i niezależnymi osobami umiejącymi radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Co zaangażowani pracownicy oferują firmie

Osoby, które są zaangażowane w swoją pracę, wykonują swoje obowiązki w bardzo skuteczny sposób. Zawsze są one prawidłowo wykonane, a czasami przekraczają to co jest wymagane. Pomaga to zapewnić optymalną wydajność w pracy i przyczynia się do zdrowego miejsca pracy. Ich pozytywne nastawienie jest zaraźliwe i motywuje resztę zespołu. Zaangażowanie jednej osoby może się rozprzestrzeniać i stworzyć środowisko zbiorowego zaangażowania.

wspolpracownicy

Jak wspierać zaangażowanie w miejscu pracy

Jak już wspomnieliśmy, zwykle sami pracownicy sprzyjają zaangażowaniu w miejscu pracy. Inspirują innych do wypełniania swoich obowiązków i internalizowania wartości swojej firmy. Ludzie wokół siebie czują się zmotywowani do skorzystania z możliwości rozwijania swojego powołania.

Niemniej jednak to pracodawca jest odpowiedzialny za wytyczenie filozofii firmy podczas procesu rozmowy kwalifikacyjnej. Przyszli pracownicy powinni być gotowi porozmawiać o ich obiecującym zaangażowaniu od pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Innymi słowy, powinni oni w jakiś sposób identyfikować się z ofertą firmy.

Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną także powinna jasno wytłumaczyć wartości firmy. Dzięki temu potencjalni pracownicy mogą się z nimi zapoznać. Jak widać, odpowiedzialność za zasianie nasion zaangażowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest dwukierunkowa. Kandydat musi być zmotywowany do bycia częścią firmy, a osoba rekrutująca musi pokazać mu drogę.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy czynniki, które ułatwiają zaangażowanie w miejscu pracy: rozwój osobisty, dobre środowisko pracy i dobre wynagrodzenie. Firmy, których pracownicy czują się usatysfakcjonowani w tych trzech obszarach, mają większe szanse na lepsze wyniki.

Aby osiągnąć ten poziom zaangażowania ze strony pracowników, firmy muszą oferować ciągłe szkolenia. W ten sposób ludzie nie będą czuć się tak, jakby utknęli. Będą czuć, że mają realne możliwości do rozwoju kariery. Ważne jest również, aby pracownicy czuli, że mogą otwarcie rozmawiać o problemach i wyzwaniach. Innymi słowy, szefowie, którzy dbają o swoich pracowników, nie odnoszą korzyści tylko z ich działu, ale z firmy jako całości .


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.