Emocjonalne pieszczoty są najlepszym pokarmem dla duszy

Emocjonalne pieszczoty są najlepszym pokarmem dla duszy

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2021

Sztuka pieszczot emocjonalnych wykracza poza prosty kontakt fizyczny. Oznacza pieszczoty duszy spojrzeniem, to znaczy czule rozmawiać z dzieckiem, aby powiedzieć „Jestem z ciebie dumny”. To „myślę o tobie, szanuję cię i kocham”. Te pieszczoty to muzyka, która daje naszemu emocjonalnemu mózgowi powietrze, którego potrzebuje, aby nauczyć się cenić drugiego człowieka.

Eric Berne jest psychiatrą i założycielem Analizy Transakcyjnej. Zdefiniował pieszczoty emocjonalne jako podstawowe jednostki uznania, które mają przede wszystkim zapewnić jednostkom stymulację. Mówimy o rodzaju transakcji. Mądra wymiana, w której używany jest rodzaj języka, który działa jak autentyczny pokarm dla tego delikatnego psychoemocjonalnego wszechświata, który nas definiuje i podtrzymuje.

„I podjąłem decyzję, że jeśli blizny uczą, to pieszczoty też”.
-Mario Benedetti-

Bez względu na to, jak bardzo możemy bronić naszej niezależności lub tej okazjonalnej przyjemności zapewnianej przez samotność, ludzie są z natury społeczni. Aby przetrwać, być szczęśliwym i bezpiecznym, potrzebujemy bodźca, którym są emocjonalne pieszczoty. Jednak i tu tkwi prawdziwy problem, do dnia dzisiejszego nadal jesteśmy pokornymi uczniami świata emocjonalnego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.