Dlaczego tak trudno uwierzyć, że bycie singlem może prowadzić do szczęścia?

Dlaczego tak trudno uwierzyć, że bycie singlem może prowadzić do szczęścia?
Yurdey Fernanda Herran Murillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Yurdey Fernanda Herran Murillo.

Ostatnia aktualizacja: 05 lutego, 2023

Bycie singlem jest w porządku, gdy jesteś młody, ale co się stanie, gdy osiągniesz wiek 30 lat i nie będziesz mieć partnera? No cóż, wtedy sytuacja się dość komplikuje, bo wielu ludziom trudno jest uwierzyć, że można się cieszyć z bycia singlem. W końcu wszyscy dorastaliśmy z ideą życia długo i szczęśliwie – z partnerem. Jeśli jednak wierzysz, że romantyczna miłość zawsze czyni Cię szczęśliwszym, odmawiasz sobie innych form dobrego samopoczucia.

Neuronauka pokazuje, że obszary mózgu związane z przyjemnością i nagrodą są bardziej aktywne, gdy jesteśmy w towarzystwie osób, których kochamy. Zadaj więc sobie pytanie: kogo tak naprawdę kochasz? Możesz powiedzieć, że swojego partnera lub współmałżonka. Ale miłość to coś znacznie więcej. Twój mózg rozświetla się, gdy jesteś w towarzystwie ukochanej osoby, którą może być Twoja babcia lub Twój syn.

Jeśli masz samotnych przyjaciół, nie powinieneś mówić im: „Pewnego dnia będziesz tego żałować”, „Nie martw się, to tylko faza przejściowa” lub „Po prostu nie spotkałeś jeszcze odpowiedniej osoby”. Wyobraź sobie, że powiedziałbyś coś podobnego do znajomego, który jest w związku. Co mógłby sobie wtedy pomyśleć?

Przyjrzyjmy się, dlaczego tak trudno wyobrazić sobie, że bycie singlem może być świadomą życiową decyzją.

Kobieta pijąca kawę o zachodzie słońca
Wielu osobom trudno jest uwierzyć, że inni naprawdę lubią być singlami. Może to być jednak świadomy wybór w ramach planu życiowego.

Dlaczego niektórzy nie wierzą, że bycie singlem jest czyimś wyborem?

1. Skłonność innych do dobierania ludzi w pary

Swatanie odnosi się do pragnienia zejścia się dwojga ludzi w romantycznym związku. Pomyśl tylko o wszystkich serialach telewizyjnych, książkach i historiach Disneya, które sugerują, że bycie w związku jest jedynym słusznym i normalnym wyborem.

Tendencja do łączenia wszystkich w pary istnieje od starożytności. Niektóre teksty biblijne odnoszą się do idei, że mąż i żona powinni stać się „jednym ciałem”, a następnie jest obraz Noego, który zagania zwierzęta do arki, w parach.

Bycie w związku to nie tylko osobista decyzja. Wręcz przeciwnie, bycie parą jest postrzegane jako coś normalnego i niemal obowiązkowego. W związku z tym osoby samotne często spotykają się z presją społeczną i kulturową w tym zakresie. Jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ograniczających przekonań i uprzedzeń, które mogą wpływać na więzi w wąskim kręgu romantycznej miłości, który obejmuje tylko dwie osoby.

2. Bycie singlem oznacza odniesienie porażki

Dla niektórych samotność oznacza porażkę. Osoby te twierdzą, że samotni ludzie nigdy nie znaleźli swojej „drugiej połówki” lub że minęło już tyle czasu, że stracili swoją szansę. Ta perspektywa ma pewne negatywne konotacje, takie jak deficyt lub brak czegoś.

Jednak badania pokazują, że osoby samotne cieszą się większą swobodą. Ponadto postępy w rozwoju osobistym kojarzą się głównie z byciem singlem.

Oczywiście taka sytuacja ma zarówno zalety, jak i wady, ale z pewnością nie należy jej ani demonizować, ani idealizować. Samotność jako piętno lub stereotyp ignoruje różnorodność dróg, jakie jednostka może chcieć dla siebie wybrać. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że ludzie mogą być ze sobą powiązani na bardzo różne sposoby.

Niektórzy postrzegają bycie singlem jako oznakę porażki. Z drugiej strony są tacy, dla których bycie singlem jest prawdziwym triumfem i szansą na realizację swojego życiowego planu. W każdym razie nikt nie wie, co przyniesie mu przyszłość, ale wszyscy wiemy, że porażka to tylko przymiotnik, który nie jest wystarczający do opisania złożoności relacji międzyludzkich.

3. Problem starzenia się

Czy samotność może być problemem? Starzenie się bez partnera może wydawać się złym pomysłem. W końcu, jeśli zostaniesz sam na starość, z kim będziesz płakać? Jeśli nie weźniesz ślubu, z kim będziesz dzielić swoje radości?

Nie musisz się o to martwić. Wyrażanie emocji i przywiązania do innych ludzi jest możliwe będąc samotnym. Na przykład dla starszych mężczyzn doświadczenie życia w samotności oznacza możliwość rozwoju osobistego i swobodę samostanowienia. Jednocześnie są w stanie zachować strukturę, równowagę i poczucie celu w swoim życiu.

Również fakt, że ktoś nigdy nie wychodzi za mąż ani nie jest w związku, nie skazuje jego starości na samotność. Wręcz przeciwnie, radość z miłości nie jest wyłączną domeną małżonków. Single mogą cieszyć się wystarczająco satysfakcjonującymi i pielęgnującymi relacjami uczuciowymi przez całe życie. Pamiętaj, że bycie singlem to nie to samo, co bycie samemu lub samotnym.

4. Szczęśliwa mężatka czy szczęśliwa singielka

Kto jest szczęśliwszy, ludzie po ślubie czy single? Pierwszą rzeczą, którą musimy zrozumieć, jest to, że szczęście jest złożonym zjawiskiem, które zależy od różnych czynników.

Po drugie, zamiast bronić stanu wolnego lub małżeństwa, należy uznać, że jedno i drugie oferuje ogromne możliwości osiągnięcia szczęśliwego życia. W ten sam sposób oba stany cywilne wiążą się z wielkimi wyzwaniami i trudnościami w długim procesie, który może, ale nie musi, prowadzić do osiągnięcia pełnego życia. Juan Antonio Bernad, autor książki La Psicología del Soltero: Entre El Mito y La Realidad (Psychologia singletona: między mitem a rzeczywistością) powiedział, że:

„Istnieje wiele wersji pełnego życia, jedną z nich jest bycie singlem, co nie jest ani lepsze, ani gorsze od życia w małżeństwie; obie niosą ze sobą wielkie możliwości, ale i liczne ograniczenia”.

5. Bycie samotnym a poczucie samotności

Bycie singlem niekoniecznie oznacza bycie samotnym. Wielu małżonków z dużymi rodzinami czuje się samotnych. Samotność definiowana jest jako nieprzyjemne doświadczenie wynikające z braku ważnych interakcji społecznych. Nie jest to związane ze stanem cywilnym.

Niektórzy single mogą odczuwać poczucie osamotnienia, ale nie różni się to istotnie od innych grup populacji. Trudno nam nawet zrozumieć samotność, ponieważ jesteśmy tak przyzwyczajeni do stereotypów i idei, którym nie “podporządkowują się” single.

Dzisiejsze bycie singlem jest zupełnie inne niż piętno związane z tym 50 lat temu, kiedy 75 procent amerykańskiej populacji zawierało związki małżeńskie w wieku od 20 do 35 lat. Dzisiaj idea, że ludzie traktują priorytetowo inne obszary swojego życia, jest bardziej realna, ponieważ przyjmuje się, że istnieje więcej niż jeden sposób na satysfakcjonujące życie.

mężczyzna wyglądający przez okno
Poczucie samotności nie zawsze oznacza bycie singlem, ponieważ wiele osób z partnerami również tego doświadcza.

Bycie singlem, bycie szczęśliwym

Obecnie, kiedy wiele różnych sposobów tworzenia więzi i miłości stało się bardziej widocznych, dobrze jest zatrzymać się i pomyśleć, że dzisiejsze życie w pojedynkę ma niewiele wspólnego z tym, jak było postrzegane w poprzednich czasach. Ważne jest, aby unikać wszelkiego rodzaju uogólnień na temat singli i zrozumieć, że nic nie jest czarno-białe. Żyjemy raczej w spektrum tęczy.

Wreszcie można cieszyć się byciem singlem, ponieważ idea „lepszej połowy” to kompletny mit. Wszyscy jesteśmy otoczeni ludźmi, którzy mogą ofiarować nam dar swojej miłości i przyjąć naszą. Musisz pamiętać, że miłość wykracza daleko poza stan cywilny i nie dotyczy tylko tego romantycznego rodzaju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Bernad, J. (2004). La psicología del soltero: entre el mito y la realidad.
    • Çelik, K. (2018). Unmarried women with closed “windows of opportunity”: Professional women’s reasons for not getting married. Women’s Studies International Forum, 66, 48–55. doi:10.1016/j.wsif.2017.11.012.
    • Peña, J. R. A. (2022). El cerebro enamorado.
    • Yetter, L. S. (2010). The Experience of Older Men Living Alone. Geriatric Nursing, 31(6), 412–418. doi:10.1016/j.gerinurse.2010.07.001.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.