Szczęśliwe życie w 10 krokach - zapoznaj się z nimi!

Szczęśliwe życie w 10 krokach - zapoznaj się z nimi!

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2020

Szczęśliwe życie jest wynikiem wysiłku. Żniwem, które zostało odpowiednio zasiane i pielęgnowane. Kroki do szczęśliwego życia są wytycznymi do pracy nad naszym dobrym samopoczuciem, które obejmuje poczucie satysfakcji z siebie i życia.

Czasami błędnie myślimy, że szczęśliwe życie jest kwestią przypadku. A to wcale nie prawda. W rzeczywistości ogólne samopoczucie, które nazywamy szczęściem jest głównie wynikiem pracy. Możemy podejmować kroki do szczęśliwego życia bez względu na to, jakie przeszkody napotkamy na naszej drodze.

Oczywistym jest, że w podróży życiowej każdego człowieka pojawia się element przypadku. Nie mamy władzy nad okolicznościami i nie możemy ich dowolnie kształtować. Jednak, gdy rozwijamy umiejętności szczęśliwego życia, znajdujemy też sposób, aby podejść do tych okoliczności w możliwie najbardziej konstruktywny sposób.

Szczęśliwa kobieta

Kroki do szczęśliwego życia nie są żadnymi niezwykłymi talentami. Mają one związek z edukacją naszego umysłu, tak aby znalezienie ścieżki do biologicznego odrodzenia było bardziej autonomicznym zadaniem. Kroki, aby to osiągnąć są następujące.

“Któregoś dnia nieuchronnie spotkasz samego siebie. I to może być najszczęśliwszym lub najbardziej gorzkim momentem w Twoim życiu”.

-Pablo Neruda-

Szczęśliwe życie

1. Szczęśliwe życie również należy zaplanować

Wszyscy mówimy o szczęściu, ale nie każdy z nas potrafi je zdefiniować. Być może mamy globalną koncepcję szczęścia, ale nie jesteśmy w stanie go zdefiniować w określonych sytuacjach.

Tak więc pierwszym krokiem do szczęśliwego życia jest wypracowanie własnej koncepcji dobrego samopoczucia. Nie tylko ogólnego, ale odnoszącego się do konkretnych obszarów lub aspektów, w których się poruszamy.

2. Skoncentruj się na rozwoju, jednej z podstaw szczęśliwego życia

Stawianie wyzwań samym sobie przybliża nas do szczęścia. Konformizm jest oznaka strachu lub braku motywacji.

Z drugiej strony podejmowanie wyzwań ożywia nas i dodaje smaku temu, co robimy. Chęć bycia lepszym i robienie tego, co konieczne, aby to osiągnąć zwiększa naszą satysfakcję z życia.

3. Naucz się dostrzegać pozytywne strony, aby osiągnąć szczęśliwe życie

Z powodu instynktu samoobrony skupiamy się bardziej na negatywnych niż pozytywnych aspektach życia. Dlatego nie jest łatwo nauczyć się dostrzegać to, co najlepsze w każdej osobie lub w sytuacji.

Najlepiej pozwolić, aby te negatywne myśli się  pojawiły, ale od razu w naszej głowie powinniśmy stworzyć optymistyczne myśli, aby zachować równowagę i to ich powinniśmy się trzymać.

4. Zaufaj sobie

Jedną z bardzo ważnych kroków do szczęśliwego życia jest zaufanie samemu sobie. Aby je rozwinąć nie ma nic lepszego niż zostać swoim najlepszym przyjacielem.

Odłóżmy na bok ciągłą samokrytykę, wybaczmy sobie błędy, które popełniamy lub to, że nie osiągamy od razu tego, czego chcemy. Bądźmy współczujący i starajmy się zrozumieć, a nie osądzać samych siebie.

5. Zachowaj równowagę między różnymi strefami życia

Praca jest ważną częścią życia, ale to nie całe nasze życie. Dobrze jest przeznaczyć na nią dużą część naszego czasu, ale nie możemy pozwolić, aby stała się osią, wokół której obraca się wszystko inne.

Przytulające się osoby
Jesteśmy szczęśliwsi, gdy przeżywamy w pełni nie jeden, ale wiele aspektów naszego istnienia. Partner, przyjaciele, rodzina, zdrowie i kreatywność muszą mieć swoje własne miejsce.

6. Pracuj nad wytrwałością

To jeden z najważniejszych kroków do szczęśliwego życia. Ma to związek z umiejętnością powrotu do zdrowia i wzrostu po tym, jak doznałeś porażki.

Czasami wymaga czasu, wysiłku, ale ostatecznie jest to zdolność, którą wszyscy możemy rozwinąć przy wystarczającej sile woli i pracy.

Z kolei wytrwałość zwiększa pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Innymi słowy: dostajemy trzy w cenie jednego.

7. Walcz z automatycznym pilotem

Wszyscy jesteśmy pełni umysłowego, emocjonalnego i fizycznego automatyzmu. Czasami ten automatyczny pilot może uprościć życie, ale innym razem może tylko prowadzić do dyskomfortu. Warto obserwować siebie samych, aby szybko wykryć, jeśli do tego dojdzie.

Jeśli tak się dzieje dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od zmiany fizycznych zachowań, które chcemy wyeliminować, a następnie kontynuować zmiany na poziomie mentalnym i emocjonalnym.

8. Szczęśliwe życie – znajdź swój cel

Większość z nas wie, że życie jest ciekawsze i przyjemniejsze, gdy mamy do osiągnięcia określony cel. Problem polega na tym, że nie zawsze potrafi znaleźć ten ważny, egzystencjalny cel.

Kobieta patrząca w dal
Być może najlepszą rzeczą jest dać się ponieść naszym spontanicznym impulsom w kierunku małych, bliskich celów. One z pewnością doprowadzą nas do odkrycia tych wielkich życiowych celów.

9. Ćwicz dobroć

Być może zauważyłeś już, że dobrzy ludzie są również najszczęśliwsi. Z drugiej strony osoby przepełnione goryczy i wyrzutami są również najbardziej samolubne, a czasem nawet okrutne.

Dobroć w stosunku do innych powoduje głębokie i trwałe uczucie szczęścia. Szczęście, które rodzi się, gdy mamy pozytywny wpływ na życie innych jest bezcenne.

10. Twórz zdrowe relacje

Poczucie szczęścia jest pełne tylko wtedy, gdy jest z kimś dzielone. Relacje z innymi są niezbędne dla dobrego samopoczucia. Najlepszym sposobem na ich zbudowanie jest docenienie każdej osoby za to, kim i jaka jest, szanować ją i być wdzięcznym za to, co nam oferują.

Tych 10 kroków do szczęśliwego życia nie podejmiesz z dnia na dzień. Wymagają pracy, wytrwałości i zdecydowania.

Prawdopodobnym jest też, że nie osiągniemy tego wyidealizowanego i pełnego szczęścia. Ale z pewnością osiągniemy znacznie wyższy poziom dobrego samopoczucia i znaczny stopień zadowolenia z życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lyubomirsky, S., & Devoto, A. (2011). La ciencia de la felicidad. Ediciones Urano.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.