Dlaczego psychologowie nie udzielają porad?

Postać psychologa otacza wiele mitów. Z tego powodu większość osób, które przychodzą na konsultacje, napotyka sposoby działania lub postępowania, które wcale nie są takie, jakich się spodziewali. To, co zapewnia psycholog, może się naprawdę różnić od tego, czego oczekuje pacjent lub klient.

Człowiek w terapii psychologicznej

Dbanie o zdrowie psychiczne jest coraz bardziej normalizowane i każdego dnia zachęca się coraz więcej osób do pójścia na terapię. Mimo to wciąż zauważamy niektóre mity i tabu z tą kwestią. Dzisiaj zastanowimy się nad pytaniem, dlaczego psychologowie nie udzielają porad.

Niektórzy ludzie uważają, że terapia to strata czasu i pieniędzy, a funkcję terapeuty może pełnić każdy przyjaciel. Tak jednak nie jest. W przeciwieństwie do przyjaciół, psychologowie nie udzielają porad.

Sytuacja ta może Cię frustrować i zdezorientować, kiedy po raz pierwszy idziesz na terapię. W końcu prosisz o pomoc, ponieważ cierpisz, a Twoja codzienność jest przytłaczająca. Myślisz, że znajdziesz ulgę, zrzucając ciężar podejmowania decyzji na kogoś innego.

Czy powinieneś zakończyć swój związek, czy dać mu kolejną szansę? Czy powinieneś rzucić pracę? Lepiej zerwać kontakt z toksycznym członkiem rodziny? Czy to Ty jesteś problemem, czy to wina innych? Idziesz do psychologa w poszukiwaniu odpowiedzi, ale okazuje się, że oni nie mogą Ci ich udzielić. Ich celem jest pomoc w znalezieniu odpowiedzi, a nie przejęcie steru Twojego życia.

Kobieta na terapii
Psychologowie pomagają nam odpowiedzieć na wiele naszych pytań i wątpliwości, jak postępować w określonych sytuacjach.

Psychologowie nie udzielają porad – ale pomagają Ci zachować autonomię

Jest kilka powodów, dla których psychologowie nie udzielają porad. Po pierwsze dlatego, że w życiu nie ma uniwersalnych odpowiedzi. To, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie zadziała dla innej.

Słowo porada jest ściśle powiązane z osobistym doświadczeniem. Niemniej jednak psychologowie go nie używają, a przynajmniej nie jest to ich główne odniesienie. Dostępnych jest wiele badań przeprowadzonych w dziedzinie psychologii, na których mogą się oprzeć, oraz liczne wcześniejsze przypadki, z których mogą skorzystać.

Funkcją psychologa nie jest rozwiązanie Twojego problemu w sposób, w jaki zwykle oczekujesz, że ktoś inny rozwiąże Twoje problemy. Na poziomie ogólnym funkcja specjalisty jest bliższa udostępnianiu mapy, która może pomóc w znalezieniu miejsca docelowego, niż oznaczaniu miejsca docelowego lub trasy, którą musisz podążać.

Jeśli psychologowie nie udzielają porad, to co w takim razie robią?

Oferują bezpieczną przestrzeń

Gabinet konsultacyjny staje się bezpieczną przestrzenią, w której możesz pokazać swoją najbardziej wrażliwą stronę i wypuścić to, co wcześniej tłumiłeś.

W tym miejscu jesteś naprawdę słuchany, bez osądów i oczekiwań. Otrzymujesz bezwarunkową akceptację, która pozwala Ci być sobą. W tym środowisku możesz wyrazić swoje najgłębsze przekonania (nawet te najbardziej nieprzyjemne), swoje lęki i te tęsknoty, o których wiesz tylko Ty.

Podczas terapii możesz czuć, że otwierasz się przed terapeutą bardziej niż się spodziewałeś. Wynika to z atmosfery wolności i bycia mile widzianym, których być może nie masz w codziennym życiu. To sprawia, że się otwierasz. Co więcej, zaczynasz słuchać samego siebie w inny sposób.

Przekazują opinie i informacje

Psychologowie nie udzielają porad, ale oferują pomoc i wskazówki. Pomagają uporządkować i ukształtować myśli oraz obserwować je z perspektywy, której wcześniej nawet nie rozważałeś. Nawet jeśli specjalista nie powie Ci nic nowego, inny sposób formułowania myśli lub patrzenia na to, co myślisz, może przynieść Ci wielką klarowność. W efekcie psychologowie pomagają pacjentom znaleźć w sobie rozwiązanie, którego wcześniej szukali na zewnątrz.

Ponadto psycholog może pomóc Ci zrozumieć dlaczego jesteś taki, jaki jesteś. Zrozumienie swoich procesów myślowych, źródła emocji i przyczyny swoich zachowań pozwala Ci je modyfikować. Bez tego typu informacji, nie wiedząc, jak działasz, naprawdę trudno jest dokonać zmian.

Nawet samo otrzymanie diagnozy może mieć znaczenie. Czasami etykiety ograniczają i stygmatyzują, ale innym razem pomagają zrozumieć, uwolnić się od poczucia winy i rozpocząć pracę nad sobą.

Zapewniają zasoby i narzędzia

Tak jak potrzebujesz cegieł i zaprawy do budowy muru, potrzebujesz również narzędzi i zasobów, aby osiągnąć cele związane ze zdrowiem psychicznym. Psycholog nie powie Ci, gdzie umieścić drzwi ani jak długa ma być budowana przez Ciebie ściana. Nie zrobi tego za Ciebie, ale da Ci narzędzia, których do tego potrzebujesz.

Wiele interwencji terapeutycznych zwiększa Twoje poczucie ważności, wzmacnia Twoje idee i ostatecznie Twoją samoocenę.

Gdyby jednak psycholog zaprojektował i zbudował dla Ciebie tę ścianę, miałoby to odwrotny skutek. Musisz nauczyć się robić to sam i mieć przekonanie, że jesteś w stanie to osiągnąć.

Mężczyzna na terapii
Psycholog pomaga osobie odnaleźć własną wartość w celu działania.

Towarzyszą Ci w procesie uczenia się

Wreszcie, psycholog lub terapeuta towarzyszy Twojej nauce, gdy ćwiczysz i utrwalasz stosowanie nowych narzędzi. Oferują wyjaśnienia, modelują umiejętności, tworzą spersonalizowany plan i monitorują Twoje postępy.

W terapii każda zmiana jest wysiłkiem zespołowym. Jesteście w tym razem. Psycholog nie zrobi tego za Ciebie, ale jego wsparcie i wskazówki pomogą Ci szybciej i pewniej realizować swoje cele.

Krótko mówiąc, jeśli szukasz szybkiej i powierzchownej porady, magicznego rozwiązania lub osoby, która weźmie odpowiedzialność za Twoje decyzje, nie znajdziesz tego na konsultacji psychologicznej. Z drugiej strony, jeśli chcesz przeprowadzić własny proces i wziąć na siebie odpowiedzialność, profesjonalna pomoc może oznaczać prawdziwy punkt zwrotny w Twoim życiu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Castaño, R (2009). La psicoterapia: Un espacio de Juego y una experiencia de Intimidad. Clínica e Investigación Relacional, 3(2), pp. 358-371
  • Echeburúa, E., Salaberría, K., Corral, P. D., & Cruz-Sáez, S. (2012). Funciones y ámbitos de actuación del psicólogo clínico y del psicólogo general sanitario: una primera reflexión. Behavioral Psychology/Psicología Conductual20(2). https://www.behavioralpsycho.com/wp-content/uploads/2019/08/10.Echeburua_20-2oa.pdf
Scroll to Top