Dzisiejszy artykuł zawiera krótką historię, która zapewne dobrze zilustruje znaczenie, jakie mają prezenty emocjonalne dla dzieci.
Otóż załóżmy, że rodzic wraca do domu po całym dniu pracy z czymś dla dziecka. To może być samochodzik, lalka, rysunek… cokolwiek tego rodzaju.
Kiedy wspomniany rodzic doświadcza radości wyrażanej w tej sytuacji przez swoje dziecko, postanawia zrobić to samo następnego dnia. Tak więc po raz kolejny wraca do domu z nową zabawką lub jakimś smakołykiem.
Następnie ten rodzic decyduje się częściej przynosić prezenty emocjonalne, gdy zdaje sobie sprawę, jak szczęśliwe jest wtedy jego dziecko. Dlatego codziennie przynosi mu coś drobnego. Jak myślisz, co wydarzy się w perspektywie krótko- i długoterminowej?
Dziecko może przyzwyczaić się do takich prezentów i przestać je cenić. Wynika to z tego, że to, co wcześniej było niespodzianką, teraz staje się wręcz nawykiem. Co więcej, oznacza to także, że dziecko będzie rozczarowane w tym jednym dniu, w którym rodzic wróci do domu z pustymi rękami.
To przecież nie brzmi logicznie. Czy kieszeń rodziców może utrzymać ten rodzaj wydatków? Czy w ich domu jest miejsce na wszystkie te prezenty emocjonalne?
„Największym darem dla innych jest cząstka siebie samego”.
–Ralph Waldo Emerson–
Negatywna strona zbyt wielu prezentów
W odniesieniu do zaprezentowanego powyżej pytania pedagog Andrés París potwierdza, jak piękny jest uśmiech, zdziwienie, wdzięczność i złudzenie na twarzy dziecka, gdy otrzymuje jakiś prezent. Najlepsze jest to, że nie musisz wydawać żadnych pieniędzy.
Jednak obecnie przeważają podarki o charakterze typowo materialnym.
W wielu przypadkach rodzice dają dzieciom te prezenty, aby zrekompensować brak uwagi i uczucia z ich strony. Co się więc dzieje w rezultacie tego postępowania? Zdaniem Andrésa Parísa dziecko traci w końcu tę wspomnianą iluzję.
Czy istnieje sposób, aby zmienić ten efekt? Tak. Adres París zaleca na przykład prezenty emocjonalne. Czemu są one lepszym rozwiązaniem? Ponieważ dzieci już otrzymują różnego rodzaju prezenty na urodziny i inne święta.
Na przykład dostają nagrodę pocieszenia, gdy stracą pierwszy ząb mleczny. Albo też wyjeżdżają na szkolne wycieczki lub z rodzicami wakacje, gdy uzyskają dobre oceny.
Ogólnie rzecz biorąc dzieci otrzymują zbyt wiele prezentów i dlatego przestają je cenić, bo stają się one dla nich normą.
Tym samym prawdziwa wartość zabawki gdzieś się zaciera. A dzieci wchodzą wtedy w pełną konkurencyjności i absurdalną wręcz spiralę, w której dorośli próbują zaimponować im większymi, droższymi i bardziej zaawansowanymi technologicznie prezentami.
Prezenty emocjonalne – co to takiego i dlaczego są lepszym rozwiązaniem?
Na początek skupmy się na tym, czym w ogóle są prezenty emocjonalne? Zgodnie z teorią Andrésa Parísa, są one związane ze zdolnością do trwania w pamięci i świadomości osoby, która je daje oraz osoby, która je otrzymuje. Tego rodzaju prezenty emocjonalne wyzwalają przyjemne wrażenie uczucia, czułości, miłości itp.
W związku z tym pedagog ten zaleca obdarowywanie dzieci za pomocą następujących emocjonalnych prezentów:
- Poświęcanie im czasu. Co dziwne, może to być jeden z najtrudniejszych prezentów dla dziecka. Dzieje się tak, ponieważ ludzie są zawsze zajęci i zestresowani, próbując zoptymalizować swoją produktywność. Ale co z czasem, który powinni poświęcić swojej rodzinie? A co z czasem, który powinni poświęcić tylko dla siebie?
Biorąc to pod uwagę, jeśli naprawdę chcesz sprawić swoim dzieciom miły prezent, spędź z nimi czas, ciesząc się tym, ucząc się od siebie nawzajem i poznając się nawzajem. To będzie niezapomniany prezent dla każdego z Was.
- Uśmiech. Czasami wystarczy spojrzeć na swoje dziecko i się uśmiechnąć. Według Parísa to fantastyczny, bardzo zaraźliwy prezent emocjonalny. Dzieje się tak, ponieważ maluch również będzie się cieszył Twoim uśmiechem i swoim własnym śmiechem.
- Uściski i przytulenia. To jeden z najpiękniejszych i najpiękniejszych emocjonalnych prezentów. Zawiera kontakt skóra do skóry i, jak sam mówi Andrés París, jest zjednoczeniem serc. Pozwala to pokazać Twoim maluchom, że zawsze będziesz koło nich, aby je chronić, kochać i sprawiać, że czują się bezpiecznie.
- Pisemne notatki. Chociaż jest to wymierający już dziś nawyk, możesz zostawić małą notatkę w miejscu, w którym Twoje dziecko będzie mogło ją łatwo znaleźć. To wspaniały szczegół, niespodzianka i prezent, który z pewnością napełni je radością.
- Oklaski i uznania. Dzieci muszą wiedzieć, że są cenione. Dlatego właśnie oklaskiwanie ich osiągnięć jest wspaniałym emocjonalnym prezentem.
Kilka końcowych uwag na temat prezentów emocjonalnych
Prezenty emocjonalne to przydatna formuła, którą można łatwo zastosować, aby wynagrodzić dzieci i sprawić, by poczuły się kochane oraz odpowiednio cenione. Chodzi tutaj o proste gesty i wzmacnianie ich osobistej siły wewnętrznej.
Jeśli naprawdę chcesz cieszyć się szczerym uśmiechem dziecka, pamiętaj, że prezenty emocjonalne mogą być wspaniałą opcją, aby je uszczęśliwić.
Czy nie sądzisz, że ludzie powinni się więcej śmiać i wydawać mniej pieniędzy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują i nie sprawią, że poczują się tak dobrze, jak samo tylko przytulenie lub pocałunek?
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
París, A., De Miguel, D. (2019). Entrenando a madres y padres: 44 propuestas prácticas que te ayudarán a mejorar la educación de tus hijos. Independently Published: Madrid.