Mieszkanie na wsi - zdrowy wybór

Mieszkanie na wsi ma duże zalety, chociaż nie nadaje się dla każdego. To tendencja, która staje się coraz łatwiej dostępna dzięki połączeniu z internetem.
Mieszkanie na wsi - zdrowy wybór

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2020

Od przynajmniej dekady coraz popularniejsze staje się mieszkanie na wsi. Powodów jest wiele, przeważa jednak zanieczyszczenie w dużych miastach oraz stresujące tempo życia.

W pierwszym kwartale 2020 roku okazało się, że życie w wiejskim otoczeniu, gdzie gęstość zaludnienia jest niska, stanowi przewagę w obliczu problemów takich jak epidemia czy wojna. Wówczas najbardziej cierpią mieszkańcy miast.

W ostatnich miesiącach pojawiło się coraz więcej osób, które chcą mieszkać na wsi. Obszary wiejskie mają swoje zalety, ale wiążą się z nimi też pewne ograniczenia. Nie wszyscy potrafią przyzwyczaić się do takiego otoczenia, dlatego podjęcie decyzji o przeprowadzce musi być dobrze przemyślane.

Wystarcza mi kawałek ziemi, gdzie stoi niewielka chatka, by uczynić mnie szczęśliwym i zapewnić obfitość dóbr”.

-Marcial-

Sielanka na wsi

Mieszkanie na wsi i jego zalety

Coraz więcej osób porzuca marzenia o życiu w mieście. Wiele ludzi urodzonych w aglomeracjach ma ich po prostu dość. Rośnie liczba osób przekonanych o tym, że mieszkanie na wsi to świetny pomysł. Dlaczego? Oto niektóre z przyczyn:

  • Czyste i zdrowe otoczenie. Duże miasta nie służą zdrowiu ze względu na dużą liczbę samochodów. Coraz bardziej docenia się czyste powietrze.
  • Tańsze życie. Wielkie miasta są drogie, co nie przekłada się na faktyczne różnice na plus. Na wsi życie jest tańsze, choć dostęp do towarów może być trudniejszy.
  • Mniej ludzi, bliższe relacje. W wielkim mieście żyje się anonimowo. Trudno nawiązuje się relacje z innymi ludźmi i są one płytsze. Na wsi tworzą się mocniejsze i bardziej solidarne więzi.
  • Więcej przestrzeni. Ziemia w miastach jest droższa. Dlatego mieszkania są mniejsze. Na wsi panuje inna koncepcja przestrzeni.
  • Inne tempo życia. W miastach umysł, ciało i życie funkcjonują na zwiększonych obrotach. Wszystko dzieje się szybko. Na wsi zwalnia tempo i łatwiej zachować spokój.
  • Łączność. Coraz łatwiej jest pracować zdalnie i oddalenie od miasta przestaje stanowić problem. Grunt to połączenie z internetem.
Błogi poranek

Trudy mieszkania na wsi

Życie na wsi ma też swoje wady. Nadmierne zagęszczenie ludzi w miastach nie każdemu służy. Nie każdy jednak nadaje się do mieszkania na wsi i korzystania z jej zalet. Oto typowe wady mieszkania na wsi:

  • Ograniczone możliwości zatrudnienia. Wieś jest odpowiednia dla osób pracujących zdalnie lub prowadzących własny biznes. Trudniej o pracę i zarobki są mniej atrakcyjne.
  • Gorsza opieka medyczna. Nierzadko na wsi brak pełnej gamy usług medycznych. Pewne choroby o wiele łatwiej leczyć w mieście.
  • Mniej atrakcyjna infrastruktura. Usługi, banki, bankomaty, urzędy, lotniska itp. raczej nie znajdują się na obszarach wiejskich.
  • Słabsza oferta kulturalna. Na wsi dostęp do muzeów, teatrów czy innych aktywności kulturalnych jest ograniczony.

Co więcej, osoby bardzo aktywne mogą czuć niedosyt na wsi. Życie społeczne również nie jest tak bogate. By mieszkać na wsi, trzeba czuć bliskość z naturą. Jeśli to nie twój przypadek, lepiej zostań w mieście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gudynas, E., & Acosta, A. (2011). La renovación de la crítica al desarrollo y el buen vivir como alternativa. Utopía y praxis latinoamericana, 16(53), 71-83.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.