Bolesny chłód dotyka najgłębszej części Ciebie. To coś spowodowane przez kogoś, kto o Tobie nie myśli, zaniedbuje Cię, nagle kieruje w Twoją stronę bolesne słowa albo robi coś nieoczekiwanego lub przykrego. Dlaczego ludzie, których kochasz, najbardziej Cię ranią ze wszystkich?
To pytanie, choć może się wydawać na pozór zaskakujące, jest czymś, co wiele osób zadaje sobie w życiu. Brytyjski poeta George Granville powiedział nawet, że żaden ból nie jest bardziej niszczycielski niż ten, który wywoływany jest przez miłość.
Pod wieloma względami nie może to być prawdą, bo przecież ludzie inwestują w te więzi wiele energii emocjonalnej. Potrzebujemy tego codziennego wsparcia, ponieważ bliskość rodzi korzenie, a uczucie tworzy więź i pewność siebie. Potrzebujesz tych rzeczy, aby czuć się bezpiecznym i uznanym w swoich związkach.
W rezultacie, jeśli Twój wszechświat emocji i uczuć pęknie, może to zaboleć tak samo, a nawet bardziej niż rana fizyczna. Może po prostu oczekujesz zbyt wiele od ludzi wokół siebie. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy to tylko ich konkretny przypadek. Ale jest tutaj pewien kluczowy aspekt, który musisz zrozumieć.
Każde połączenie społeczne i uczuciowe jest wynikiem niepisanej umowy, w której ból nie jest czymś oczekiwanym. Zasada ta dotyczy relacji rodzinnych między rodzicami a dziećmi oraz między rodzeństwem.
Oczekujesz również, że Twój partner Cię nie zdradzi ani nie zrobi nic, co sprawi Ci jakikolwiek ból. To samo dotyczy tych, których uważamy za dobrych przyjaciół. Ale może nadejść taka chwila, w której prawdopodobnie zadasz sobie pytanie, dlaczego ludzie, których kochasz i cenisz najbardziej, w końcu Cię zranią.
Czy jest jakieś naukowe wyjaśnienie tego zjawiska? Dziś będziesz mógł się tego dowiedzieć, wystarczy, że poświęcisz kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu!
Dlaczego ludzie, których kochasz, krzywdzą Cię najbardziej?
Manuel Hernández Pacheco, psycholog i biolog z uniwersytetu w Maladze, napisał w 2019 roku książkę zatytułowaną „Dlaczego ludzie, których kocham, mnie ranią?” (oryg. ¿Por qué la gente a la que quiero me hace daño?). Zagłębił się w ten temat z perspektywy neurologicznej, koncentrując się na koncepcji przywiązania, zwłaszcza w populacji nastolatków.
Jako istoty społeczne ludzie potrzebują przede wszystkim istotnych więzi z innymi. Potrzebują zdrowych przywiązań, aby czuć się dobrze, odpowiednio radzić sobie ze stresem i czuć, że należą do jakiejś grupy. Wszystko to jest szczególnie istotne w okresie dzieciństwa i dojrzewania.
Z tego powodu, jeśli dziecko czuje się odrzucone i zadaje sobie pytanie, dlaczego ludzie, których kocha najbardziej je ranią, będzie eksperymentować z tak intensywnym bólem psychicznym, że może on nawet spowodować u niego traumę.
Doktor Manuel Hernández Pacheco zbadał również powody, dla których ludzie, po bolesnych związkach, nie są w stanie uciec z tego niszczycielskiego cyklu, aby zwiększyć poczucie własnej wartości.
Te pytania po prostu nie mają konkretnych odpowiedzi. Jednak poza efektami bólu, który powoduje zranienie przez tych, których kochasz, leży także istotna przyczyna tego zjawiska.
Ci, którzy myślą, że „w miłości i na wojnie wszystko jest dozwolone”
Niektórzy uważają, że jeśli chodzi o miłość, to nic nie jest zabronione i nie ma żadnych konsekwencji dla różnych postępków. Tacy ludzie są pewni, że bez względu na to, co zrobią, wszystko zawsze zostanie im wybaczone.
Przykładem takiej osoby może być przyjaciel, który bez skrępowania rozpowiada innym ludziom o Twoich sekretach i wie dobrze o tym, że nic złego go za to nie spotka. Może to być również partner, który bez pytania podejmuje decyzje za Was obojga.
Tacy ludzie robią to dlatego, że zakładają z góry, że bez względu na to co zrobią lub zadecydują, będzie to dla Ciebie czymś zupełnie oczywistym. Zapominają przy tym, że miłość jest uwarunkowana, że takie uczucie zasługuje na szacunek i codzienną uwagę.
Dlaczego ludzie, których kochasz, ranią Cię?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ludzie, których kochasz najbardziej, ranią Cię, musisz zadać sobie pytanie, czy zdają sobie sprawę z tego, że spowodowali oni u Ciebie ból i cierpienie. To nie jest trywialne pytanie. Niektórzy bliscy Ci ludzie mogą robić i mówić negatywne rzeczy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Bez wątpienia jest to duży problem.
Przykładem może być matka lub ojciec, którzy zawsze dostrzegają osiągnięcia jednego dziecka, ignorując sukcesy tego drugiego. Mogą nawet robić to nieświadomie, nie zdając sobie sprawy ze szkodliwych skutków takiego postępowania.
Z drugiej strony jest jeden decydujący aspekt. Jeśli nie stawiasz żadnych granic lub nie mówisz ludziom, czego nie zamierzasz tolerować, mogą Cię skrzywdzić, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Oczekiwanie zbyt wiele od innych działa przeciwko Tobie
Jak powiedzieliśmy powyżej, każde połączenie społeczne składa się z ukrytego paktu, który mówi, że nie należy ranić drugiej osoby i na odwrót. To podstawowa zasada współistnienia i szacunku.
Zatem jeśli zawsze zadajesz sobie pytanie, dlaczego ludzie, których kochasz, ranią Cię i zawsze czujesz się zraniony, może przyczyna tego problemu tkwi gdzieś w Tobie?
Na przykład związki współzależne mogą uwięzić Cię w cyklu bólu i potrzeb, które idą ze sobą ręka w rękę. Możesz mieć świadomość, że taki związek powoduje cierpienie. Jednak jesteś uzależniony od drugiej osoby i czujesz potrzebę pozostania przy niej.
Innym powodem, dla którego zawsze możesz czuć się zraniony w związkach, jest niskie poczucie własnej wartości. Być może potrzebujesz dużo uwagi i pragniesz miłości oraz uznania od innych, których to rzeczy nie dajesz sobie samemu. To bezdenna otchłań bólu, ponieważ jeśli nigdy nie jesteś usatysfakcjonowany, nic nie jest dla Ciebie wystarczające.
Jeśli ciągle zadajesz sobie pytanie, dlaczego ludzie, których kochasz, ranią Cię, być może będziesz musiał ocenić różne możliwości. Po pierwsze, czy te relacje są warte bólu. Po drugie, być może będziesz musiał zwiększyć poczucie własnej wartości i samoświadomość. Pamiętaj, że nigdy nie powinieneś zadowolić się miłością, która Cię rani.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Pacheco, H. Manuel (2019). ¿Por qué la gente a la que quiero me hace daño?. DESCLEE DE BROUWER