Mity dotyczące związków - 7 najbardziej destrukcyjnych

Krąży wiele mitów, które wypaczają wyobrażenie o parze, dystansując się od rzeczywistości. Ważne jest, aby je omijać, co pozwoli osiągnąć zdrową i prawdziwą miłość.
Mity dotyczące związków - 7 najbardziej destrukcyjnych
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2024

Mity dotyczące związków to temat bardziej na czasie, niż by się nam mogło wydawać. Istoty ludzkie mają podstawową, naturalną tendencję do wiązania się i tworzenia relacji. Zaczyna się od związku i zależności od matki. Tak czy inaczej, ta skłonność trwa później przez całe życie.

Jeśli chodzi o związki romantyczne, mogą pojawić się problemy i utrzymywać się z wielu różnych powodów. Tutaj skupimy się na mitach dotyczących związków. Są to idee, które społeczeństwo i kultura uznają za właściwe, ale zamiast pomagać, powodują, że wszystko staje się tylko jeszcze bardziej skomplikowane.

Jakie są więc mity dotyczące związków?

Całująca się para.

“Wybierz swojego partnera bardzo ostrożnie, 90% twojego szczęścia lub smutku będzie zależeć od tej decyzji. Ale po dokonaniu starannego wyboru praca dopiero się zaczyna”.

7 mitów, które negatywnie wpływają na twój związek

Mity dotyczące związków są szeroko rozpowszechnione w naszym społeczeństwie. Zakładamy, że są prawdziwe i prawie nigdy ich nie kwestionujemy. Ale cena, jaką zapłacimy, może okazać się niezwykle wysoka.

Pary powinny robić wszystko razem

To mit idealnej – ale urojonej – relacji. Jeśli pary robiłyby wszystko razem, partnerzy przestaliby być indywidualnymi jednostkami i straciliby własną tożsamość. To prawda, że ​​musisz liczyć na drugą osobę, ale nie możesz polegać wyłącznie na niej. Bo jeśli upadnie, pójdziesz na dno razem z nią.

Ważne jest podejmowanie wielu decyzji wspólnie, ale nie wszystkich. To tu przejmuje nad nami kontrolę mit romantycznej miłości. Kiedy wierzymy w mity dotyczące związków takie jak ten, zakładamy, że zauroczenie będzie trwać wiecznie. Ale jeśli czujesz się zobowiązany, aby mówić partnerowi absolutnie wszystko, poczujesz się przytłoczony a twoja tożsamość będzie zagrożona.

“Jesteśmy bardziej zainteresowani przyjemnością zauroczenia niż spokojem stabilnego partnerstwa. Ważne jest nie to, jak bardzo Cię kocha, ale w jaki sposób to robi.”

Walter Riso

Posiadanie dziecka naprawi wszystko

Dziecko wzmacnia relacje – jeśli są już dobre i zdrowe. Ale posiadanie dziecka pogarsza sytuację, gdy w parze coś szwankuje. Zostanie rodzicem to duże zmiany dla obu połówek pary. Zmiany nie będą dobre, jeśli relacja nie jest oparta na silnych fundamentach.

Zanim przyjmiesz odpowiedzialność za posiadanie dziecka, dobrze jest upewnić się, że związek jest solidny, a także elastyczny. Konieczne jest również dbanie o dobrą komunikację. Dzieci potrzebują rodziców, którzy uzgadniają między sobą i egzekwują zasady obowiązujące w domu.

Relacje powinny wynosić 50/50

Elastyczność w rolach związanych z płcią jest ogólnie pozytywną rzeczą w związkach. Jednak wymuszenie sztywnego podziału 50/50 zazwyczaj prowadzi do dużych problemów w codziennym współistnieniu.

Normy społeczne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nierównomierne, mogą w rzeczywistości stworzyć więcej równowagi i harmonii. W przeciwnym razie możesz skończyć na spieraniu się o to, ile razy każde z was coś ugotowało lub zrobiło pranie.

Skłócona para.

Mity dotyczące związków – wszystkie Twoje marzenia się spełnią

Spośród wszystkich mitów o związkach krążących wokół, ten jest największy. Pomyśl o tym, jak wielkim obciążeniem dla jednej istoty ludzkiej jest spełnienie wszystkich Twoich marzeń i potrzeb.

To znak naiwnej miłości i niedojrzałości emocjonalnej. Ludzie w związku tego rodzaju kochają, ponieważ tego potrzebują. Mają w sobie ogromną pustkę emocjonalną, co ma wpływ na podejmowane przez nich decyzje.

Ale emocjonalnie dojrzali ludzie potrafią sobie radzić niezależnie od tego, czy są w związku, czy nie. To oni decydują. Decydują się żyć z drugą osobą, ponieważ ją kochają, nie dlatego, że jej potrzebują.

“Nigdy nad tobą. Nigdy pod tobą. Zawsze obok ciebie.”

-Walter Winchell-

Jeśli mnie pokocha, będzie mógł czytać w moich myślach

Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat związków. Ale powoduje ogromne problemy komunikacyjne. Prawdą jest, że niemożliwe jest wiedzieć, co myśli druga osoba. Poważnym błędem jest próba odczytania umysłu drugiej osoby lub oczekiwanie, że to ona spróbuje odczytać twoje.

Są pary, które uważają, że jeśli ukochana osoba daje im coś, o co najpierw musieli prosić, to znaczenie tego jest o wiele mniejsze. Poza tym, gdy nie czerpią radości z tego, co dostają i patrzą z góry na coś, co może być prawdziwym gestem miłości.

Ten mit ma również ogromne, bardzo negatywne konsekwencje w sferze seksualności. Dlaczego? Ponieważ oczekujesz od drugiej strony, że będzie wiedziała, co lubisz. Ale faktem jest, że jeśli nigdy jej nie powiesz, nie będzie tego wiedzieć!

“Czasami mieszamy potrzebę bycia samemu z potrzebą bycia z właściwą osobą.”

-Francesc Miralles-

Nieszczęśliwa para jest lepsza niż rozbity dom

Istnieje niewiele sytuacji tak bolesnych i destrukcyjnych jak pozostawanie w pozbawionym miłości związku tylko ze strachu, winy lub poczucia obowiązku. Pozostawanie w związku “dla dzieci” czyni odpowiedzialnym i winnym oboje rodziców.

Najlepszą rzeczą dla dobrego samopoczucia zarówno dzieci, jak i pary, jeśli związek nie działa, jest przyjacielska separacja. Dzieci nie powinny mieć poczucia, że tracą rodziców. Nawet w separacji dwie osoby nadal mogą być dobrymi rodzicami.

Przeciwieństwa się przyciągają

Para i szepty.

Niektóre różnice mogą być dobre dla satysfakcjonującej, stymulującej relacji. Ale szczęśliwe pary zazwyczaj mają co najmniej kilka podstawowych podobieństw. Łatwo zauważyć, że związek nie będzie satysfakcjonujący, jeśli istnieje wiele różnic, które przeważają nad podobieństwami bądź są skrajne.

Jeśli jedna osoba lubi rozmawiać i dzielić się swoimi uczuciami, a druga nie działa w ten sposób w ogóle lub wręcz uważa, że to nie jest najlepszy sposób na rozwiązywanie problemów, to oczywiste jest, że będą mieć problemy z komunikacją.

Jeśli ktoś jest ekstrawertyczny i towarzyski a druga strona jest introwertyczna, będą konflikty. To samo stanie się, gdy ktoś jest namiętny, a drugi oziębły. Lub jeśli jedna osoba lubi wydawać pieniądze, a druga jest bardzo oszczędna. Przeciwieństwa mogą się przyciągać, ale może nie być łatwo stworzyć na ich podstawie dobry związek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.