Dlaczego chcesz, aby inni lubili to samo, co Ty?

Kiedy kogoś kochasz lub doceniasz, chcesz, aby podzielał on te same gusta i pasje, co Ty. Uwielbiasz to, że oglądają seriale, które lubisz, próbują ulubionych potraw lub czytają książki, które Cię pasjonują. Dlaczego tak jest?
Dlaczego chcesz, aby inni lubili to samo, co Ty?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

„Chcę, żebyś lubił to, co ja lubię, cieszył się tym, co mi sprawia radość i dzielił te same pasje”. Możesz pomyśleć, że te słowa brzmią dość nachalnie. Z drugiej strony, może pragniesz, aby Twój partner i przyjaciele mieli takie same zainteresowania jak Ty. Chcesz, by doceniali te same rzeczy, które Ty kochasz. Dlaczego jednak tak bardzo zależy Ci, aby inni lubili to samo, co Ty?

Przykładem tego jest sytuacja, gdy polecasz komuś swój ulubiony serial i nie możesz się doczekać, aż znajomy go obejrzy i będziecie mogli razem omówić produkcję. Co więcej, czasem prawie zmuszasz innych do pójścia do kina na określone filmy, nalegasz, aby towarzyszyli Ci w niektórych wydarzeniach, a nawet spróbowali jedzenia, które Ty lubisz. Jest tak, ponieważ dzielenie się doświadczeniami oznacza dzielenie się doznaniami, a jeśli robisz to z ważnymi dla Ciebie osobami, doświadczasz lepszego samopoczucia.

U podstaw tego niezwykle powszechnego (i zrozumiałego) zachowania leży fascynujący mechanizm neurologiczny. Jako istoty ludzkie, jesteśmy zaprogramowani, aby chcieć, aby inni mieli opinie i gusta podobne do naszych. To uczucie jest podstawą naszej społeczności i grup społecznych. Łączą nas podobne rzeczywistości, cele i pasje.

Przeciwieństwa mogą się przyciągać. Jednak w rzeczywistości tylko ci, którzy mają wspólne gusta, wartości i hobby, budują bardziej stabilne relacje.

Przyjaciele
Dzielenie się podobnie myślącymi gustami z innymi ludźmi pośredniczy w naszym dobrym samopoczuciu psychicznym.

Chcę, by inni lubili to samo, co ja: wspólny cel

Niektórzy tylko przedstawiają swoje sugestie, podczas gdy inni narzucają Ci swój gust. Prawdopodobnie masz znajomego, który zawsze poleca Ci określone książki, seriale, sporty, produkty spożywcze, a nawet kosmetyki. Oczekuje, że spróbujesz, przeczytasz lub szybko obejrzysz to, co mu się podoba, ponieważ twierdzi, że poprawia mu to humor.

Czasami może to być denerwujące. Prawda jest jednak taka, że lubisz przeżywać wspólne doświadczenia i dzielić się wrażeniami z ważnymi osobami w Twoim życiu. Należy jednak pamiętać, że zawsze jest jakiś limit. W niektórych relacjach, gdy jeden partner chce, aby drugi lubił to, co on, może to przypominać szantaż.

Kiedy sugestia ustępuje miejsca narzucaniu, które jest niemal zagrożeniem, pojawia się problem. W końcu harmonia w związku zależy od swobodnego i spontanicznego dzielenia się szeregiem powinowactwa. Na tym polega magia. Niemniej jednak są tacy, którzy każdą różnicę w swoich upodobaniach traktują jako nieunikniony znak, że w związku pojawił się kryzys.

Podobieństwo jest podstawą atrakcyjności między ludźmi podczas rozpoczynania związku lub przyjaźni. Odkrywanie kogoś, kto z nami podziela hobby, wartości i pasje jest zawsze ekscytujące.

Dzielenie się podobnymi gustami wzmacnia relacje

Badania przeprowadzone przez Illinois State University twierdzą, że podobieństwa generują atrakcyjność. Innymi słowy, kiedy spotykasz kogoś, kto wygląda jak Ty lub ma prawie te same gusta, pasje i hobby, doświadczasz „emocjonalnego zadurzenia”. To dobre miejsce na rozpoczęcie przyjaźni lub związku.

W konsekwencji, kiedy odkryjesz coś interesującego, co Cię ekscytuje i zaskakuje, chcesz również podzielić się tym z Twoimi bliskimi. Dzielisz się, aby wzmocnić i potwierdzić Wasze relacje, a także:

  • Rozwinąć relację poprzez wspólne doświadczenia.
  • Ocenić Wasz związek, sprawdzając, czy nadal cieszą Was podobne doświadczenia.
  • Promować pozytywną i wzbogacającą interakcję.
  • Dzielić się doświadczeniami. To sprawia, że wszystko wydaje się bardziej transcendentne.

Przeciwne bieguny w mózgu

Chociaż popularne powiedzenie twierdzi, że przeciwieństwa się przyciągają, rzeczywistość mówi nam, że nawet jeśli się przyciągają, te relacje nie trwają długo. Aby jakikolwiek związek pozostał stabilny i szczęśliwy, musisz mieć więcej podobieństw niż różnic.

Badacze z Wellesley College i University of Kansas twierdzą, że w przyjaźni podobieństwa decydują o trwałości więzi.

Podkreślili też, że te podobieństwa nie powinny być żartobliwe. Wolisz ludzi, którzy są do Ciebie podobni w aspektach, które są dla Ciebie naprawdę ważne, takich jak postawy, wartości, style osobowości, zachowania.

Wydaje się, że te same gusta filmowe czy literackie nie są wystarczające. Chcesz też, aby inni lubili tę samą rzeczywistość.

Po raz kolejny neguje to ideę przyciągania przeciwieństw. Chociaż możesz być do pewnego stopnia ciekawy, ostatecznie nie będziesz w stanie cieszyć się i wyznaczać wspólnych celów ani żyć z kimś, z kim nie masz nic wspólnego.

Nieporozumienia oraz zderzenia ideologiczne i wartościowe to te, które najbardziej generują separację w związku.

młoda para

Chcę, żebyś lubił to, co lubię – ale wiem, że nie zawsze tak będzie

Dostrzegane podobieństwo jest satysfakcjonujące. To dlatego, że często potrzebujesz, aby inni lubili to samo, co Ty, aby wiedzieć, że w związku wciąż jest magia. Ponadto, jak wspomnieliśmy wcześniej, o wiele bardziej doceniamy wspólne pasje.

Jednak nigdy nie będzie między Wami 100-procentowego podobieństwa. Na przykład serial, który kochałeś, może zanudzić Twojego partnera lub najlepszego przyjaciela. Jednak to nie koniec świata. Najważniejszą rzeczą jest dzielenie tych samych wartości, celów i filozofii życia, a także posiadanie jednej lub dwóch wspólnych pasji lub hobby.

Małe różnice, jeśli są szanowane, to tylko nieistotne anomalie, które nas rozśmieszają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bahns, A. J., Crandall, C. S., Gillath, O., & Preacher, K. J. (2017). Similarity in relationships as niche construction: Choice, stability, and influence within dyads in a free choice environment. Journal of Personality and Social Psychology, 112(2), 329–355. https://doi.org/10.1037/pspp0000088
  • Bleidorn W, Schönbrodt F, Gebauer JE, Rentfrow PJ, Potter J, Gosling SD. To Live Among Like-Minded Others: Exploring the Links Between Person-City Personality Fit and Self-Esteem. Psychol Sci. 2016 Mar;27(3):419-27. doi: 10.1177/0956797615627133. Epub 2016 Feb 3. PMID: 26842317.
  • Hampton AJ, Fisher Boyd AN, Sprecher S. You’re like me and I like you: Mediators of the similarity–liking link assessed before and after a getting-acquainted social interaction. Journal of Social and Personal Relationships. 2019;36(7):2221-2244. doi:10.1177/0265407518790411

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.