Definicja narcyza dr Brené Brown

Dr Brené Brown jest znaną pisarką, naukowcem i ekspertem w dziedzinie ludzkiej wrażliwości. Niedawno podzieliła się swoją definicją narcyza. Zdefiniowała to jako wstydliwe zaburzenie osobowości. Wyjaśniamy jej rozumowanie.
Definicja narcyza dr Brené Brown
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2023

Narcyz to coś więcej niż irytujący kamień w Twoim bucie. To nie tylko ludzie, którzy zakłócają Twoje codzienne czynności. To osoby, które są naprawdę trudne do zrozumienia, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Jeśli masz narcystycznego ojca, matkę, szefa lub partnera w swoim życiu, prawdopodobnie nigdy nie przestaniesz się zastanawiać, co ich motywuje. Jaka jest jednak definicja narcyza?

Dziś niektórzy uważają, że narcyzm jest modny. Zakładają, że siła mediów i mediów społecznościowych tworzy bardziej indywidualistyczne pokolenie. Jednak badania nie potwierdzają tej teorii, przynajmniej nie bez wskazania pewnych ważnych niuansów.

Często mamy tendencję do nazywania zachowań narcystycznych jedynie samolubnymi cechami. Dlatego też musimy dokładnie zdefiniować i zrozumieć, czym jest narcystyczne zaburzenie osobowości i co je powoduje.

Dr Brené Brown to znana postać w dziedzinie psychologii i badań. Niedawno przedstawiła kilka interesujących spostrzeżeń na ten temat.

Dr Brené Brown definiuje narcyzm jako oparty na wstydzie strach przed byciem zwyczajnym.

Dziewczyna dokucza partnerowi, aby pokazać, że Brené Brown definiuje narcyzów w ten sposób
Narcyzi mogą zajmować dowolne otoczenie społeczne.

Definicja narcyza dr Brené Brown

Dr Brown stała się znana po wygłoszeniu dość zaskakującego wykładu na konferencji TED na temat podatności na zagrożenia. Od tego czasu opublikowała wiele istotnych książek. Jest profesorem na Uniwersytecie w Houston, a jej prace nad wrażliwością, empatią, odwagą i wstydem są naprawdę wyjątkowe.

Niedawno pojawiła się w podcaście innego autora bestsellerów i eksperta w budowaniu umiejętności, Tima Ferrisa. Celem jego programu było zaktualizowanie, omówienie i lepsze zrozumienie anatomii narcystycznego zaburzenia osobowości. W końcu jest to rzeczywistość, która wpływa na większość z nas w taki czy inny sposób. Co więcej, wiele osób ma do czynienia z emocjonalnymi ranami spowodowanymi przez tego rodzaju osobowości.

Przyjrzyjmy się ideom, które wyłoniły się z tej interesującej dyskusji.

W narcyzmie jest mało poczucia własnej wartości i miłości własnej. Zamiast tego ukrywa się w nim utrzymujące się poczucie niższości i wstydu, które cierpiący muszą zrekompensować za wszelką cenę, poprzez wyniosłość.

Narcyzm, najbardziej problematyczne ze wszystkich zaburzeń osobowości

Często powtarzaną ideą dotyczącą narcyzmu jest to, że stan ten jest napędzany dużymi dawkami miłości własnej. Jednak ta wizja nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. D r Brené Brown twierdzi, że jedną z najbardziej naturalnych skłonności osób narcystycznych jest wstyd.

Narcystyczne zaburzenie osobowości jest napędzane przez wyniosłość, przez potrzebę wydawania się stanowczym, doskonałym i funkcjonalnym. Jednak za tym pragnieniem kryje się duża ilość nienawiści do samego siebie. Narcyzi muszą zamknąć się w złotej zbroi, aby zakamuflować wewnętrzne poczucie znikomości.

Dr Brown twierdzi, że narcyz odczuwa wielki wstyd i strach. Co więcej, za wszelką cenę stara się uniknąć pozorów przeciętności. Desperacko chce założyć koronę na głowę, nawet jeśli oznacza to deptanie innych i unieważnianie tak wielu osób, jak tylko mogą, aby zdobyć przewagę.

Narcyzi są zbudowani ze strachu

Większość z nas ma trudności z powiązaniem narcyzów z emocją strachu. To zaburzenie osobowości jest jednak uwarunkowane ciężarem nieskończonych lęków i niepewności. W związku z tym badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Geronie (Hiszpania) wykazały, że narcyzi nie wahają się śmiać z innych, ale tak naprawdę boją się, że sami zostaną wyśmiani.

Narcyzi, którzy wykazują wrażliwe cechy, obawiają się następujących działań:

  • Krytyka.
  • Odmowa.
  • Popełnianie błędów.
  • Bycie niezauważonym.
  • Bycie uznanyn, za osobę niekompetentną.
  • Brak uwagi skupionej na nich.

[atomik-w-tekście]Dr. Brené Brown definiuje również narcyzów jako jednostki z dużymi dawkami surowego strachu i wstydu[/atomik-in-text]

Wada narcyza polega na tym, że nie akceptuje swojej wrażliwości

Jedną z najbardziej niezwykłych książek dr Brené Brown jest The Power of Vulnerability: Teachings on Authenticity, Connection, and Courage (2012). Jej głównym założeniem jest to, że jako istoty społeczne jesteśmy zorientowani na tworzenie więzi i interakcję. Zatem nasze relacje mogłyby się poprawić, gdybyśmy pracowali nad wymiarem wrażliwości.

Brown twierdzi, że umiejętność zaakceptowania i ukazania naszej wrażliwości buduje bardziej ludzkie i opiekuńcze relacje. Dzięki tym ramom możemy być bardziej autentyczni w stosunku do innych. Jesteśmy w stanie wyrazić to, czego potrzebujemy, możemy być bardziej szczerzy i mieć lepsze narzędzia do łączenia się ze sobą z szacunkiem, empatią i ludzkim podejściem.

Jej książka porusza również temat narcystycznego zaburzenia osobowości. Twierdzi, że osoby z tą cechą wstydzą się swojej bezbronności i maskują ją agresywnym zachowaniem. Szukają władzy, dzięki której mogą uciszyć swoje lęki. Co więcej, przytłaczają i poniżają innych w instrumentalny sposób, aby uspokoić własną niepewność i ukryć wstyd.

„Chcesz być szczęśliwy? Przestań starać się być doskonały”.

-Brené Brown-

Para kłócąca się o to, że Brené Brown tak definiuje narcyzów
Narcyz wstydzi się siebie. Ponadto musi mieć władzę nad innymi, aby wzmocnić swoje ego.

Uwagi końcowe

Definicja narcyza według dr Brené Brown to osoba, która nieustannie zmaga się z poczuciem wstydu. Ma także obsesję na punkcie sukcesu i władzy nad innymi.

Innowacyjne pomysły dr Brown potwierdzają obraz i anatomię jednej z najbardziej wrogich i problematycznych postaci we współczesnym społeczeństwie. Tego typu osoby często można znaleźć zarówno w miejscu pracy, jak i w domu. Dlatego też często zastanawiamy się, jak powinniśmy wchodzić z nimi w interakcje i jak sobie z nimi radzić.

Nie zawsze możemy zdystansować się od tych ludzi. Dlatego jeśli nie możemy się od nich odizolować, musimy zadbać o to, aby ich wpływ na nas był jak najmniejszy. Strategia szarej skały jest jedną z najciekawszych.

Polega na niereagowaniu na zachowanie narcyza, nie kwestionowaniu go lub nienadawaniu jakiejkolwiek wartości jego słowom. Oznacza to bycie zimnym i zdystansowanym wobec tych, którzy chcą nas kontrolować. Co więcej, to umiejętność wyznaczania granic i niepoddawania się ani nie wzmacniania żadnego z ich żądań. Pamiętaj, że narcyzi rozwijają się dzięki temu, co dają im inni, więc musimy wycofać to, czego pragną najbardziej: naszą uwagę i potwierdzenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blasco-Belled, Ana & Rogoza, Radosław & Alsinet, Carles. (2022). Vulnerable narcissism is related to the fear of being laughed at and to the joy of laughing at others. Personality and Individual Differences. 190. 11153610.1016/j.paid.2022.111536.
  • Brown. Brené (2016) El poder de ser vulnerables: ¿Qué te atreverías a hacer si el miedo no te paralizara? (2016). Urano. https://clea.edu.mx/biblioteca/files/original/fd45b5869c49eb7c555fdfa11aaf9b26.pdf
  • Cain, N. M., Pincus, A. L., & Ansell, E. B. (2008). Narcissism at the crossroads: phenotypic description of pathological narcissism across clinical theory, social/personality psychology, and psychiatric diagnosis. Clinical psychology review28(4), 638–656. https://doi.org/10.1016/j.cpr.2007.09.006
  • Zajenkowski, M., Maciantowicz, O., Szymaniak, K & Urban P. (2018). Vulnerable and grandiose narcissism are differentially associated with ability and trait emotional intelligence. Front. Psychol, 9. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2018.01606/full

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.