Ojcowska depresja okołoporodowa - jak jej zapobiegać?

W wyniku wzrostu przypadków depresji okołoporodowej ojców zaproponowano alternatywne metody leczenia i zapobiegania jej. Dowiedz się o nich tutaj.
Ojcowska depresja okołoporodowa - jak jej zapobiegać?
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2023

Depresja jest zaburzeniem klinicznym, które może pojawić się w określonych momentach, również takich jak ciąża i poród. Sytuacje te mogą prowadzić do depresji okołoporodowej. Może to dotyczyć zarówno matki, jak i ojca. Chociaż stan ten jest często kojarzony z kobietami, coraz więcej ojców doświadcza objawów schorzenia. Czym jest ojcowska depresja okołoporodowa i jak jej zapobiegać?

Istnieją różne przyczyny wzrostu zachorowań wśród ojców. Wśród nich jest większa świadomość, a co za tym idzie – lepsze rozpoznawanie depresji okołoporodowej przez profesjonalistów. Ponadto zmiany ról płciowych i wzrost zaangażowania ojców oznaczają, że mężczyźni są często bardziej zaangażowani w opiekę nad swoimi dziećmi (wraz z presją, która często się z tym wiąże).

Musimy zrozumieć, jak istotne jest zapobieganie depresji okołoporodowej. Niestety, w najcięższych przypadkach może to zakończyć się samobójstwem. Istnieje również tendencja do znacznego pogorszenia relacji między ojcem a dzieckiem. Poniżej podamy kilka wskazówek dotyczących zwiększania świadomości tego problemu i radzenia sobie z nim.

„Depresja to niezdolność do zbudowania przyszłości”.

-Rollo May-

Ojcowska depresja okołoporodowa

Słowo “poród” może przyprawić o zawrót głowy zarówno matki, jak i ojców. Jest tak nie tylko ze względu na delikatność samego wydarzenia, ale także dlatego, że posiadanie dziecka wymaga ważnych zmian psychospołecznych. Narodziny dziecka wpływają na tak różnorodne sfery, jak praca, rodzina i relacje międzyludzkie.

Jednak dzięki wspomnianej wcześniej większej świadomości, obecnie dostępnych jest wiele badań i artykułów na ten temat. Przegląd opublikowany w The Lancet Global Health rzuca światło na czynniki związane z depresją okołoporodową. Badania te wykazały związek między depresją okołoporodową u matki i ojca (Chmielewska i in., 2021).

Oznacza to, że u obu partnerów często pojawiają się objawy depresji lub w pełni rozwiniętego zaburzenia klinicznego.

Nic dziwnego, że konsekwencje tej choroby dla systemu rodzinnego tata-mama-dziecko są dość negatywne. Do tego stopnia, że badania sugerują, że depresja rodziców hamuje normalny rozwój umiejętności społecznych niemowląt (Sweeney i in., 2016). Ponadto stanowi odskocznię do różnych form nadużyć i zaniedbań (Takehara i in., 2017).

„Przeciwieństwem depresji nie jest szczęście, ale witalność…”

-Andrzej Salomon-



[/atomik-read-too ]

Profilaktyka depresji okołoporodowej u ojca

Przeprowadzono wiele badań na temat identyfikacji ojców, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na depresję okołoporodową (Iwata i in., 2023). Naukowcy zgłosili następujące czynniki ryzyka (Ansari i in., 2021):

  • Stres.
  • Depresja u jednego z partnerów.
  • Mała satysfakcja w związku.
  • Otrzymywanie niewielkiego wsparcia społecznego.
  • Leczenie niepłodności.
  • Historia problemów ze zdrowiem psychicznym.
  • Brak stabilności gospodarczej.

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo tego problemu, opracowano różne interwencje. Koncentrują się na trzech obszarach: indywidualnie na ojcu i matce, parze i rodzinie (Birken i in., 2023).

“Depresja to świat, depresja pozostawia Cię zagubionym, depresja wrzuca Cię w niekończącą się czarną dziurę, w której chcesz uzyskać pomoc, ale nie możesz…”

-Aaron T. Beck-

Tata kładzie syna do spania na klatce piersiowej
Kontakt „skóra do skóry” jest zalecaną terapią chroniącą przed depresją okołoporodową ojca.

1. Interwencja skoncentrowana na ojcu

Terapia ta skupia się wyłącznie na ojcu. Podczas sesji omawiane są następujące elementy (Birken i in., 2023):

  • Wytyczne dotyczące stylu życia lub codziennych czynności. Terapeuta może na przykład uczyć nawyków związanych z higieną snu lub leczeniem dysfunkcji seksualnych, jeśli zachodzi taka potrzeba.
  • Kontakt skóra do skóry. Jest to niezwykle potężna metoda. Jeśli ojciec trzyma dziecko przez co najmniej pół godziny na klatce piersiowej, bez ubrania, może to uchronić go przed depresją okołoporodową.
  • Nauczanie praktycznych umiejętności. Terapeuta może zasugerować ojcu masaż partnerki. To złagodzi ból, którego doświadczają kobiety w wyniku zmian fizjologicznych, które zaszły podczas porodu. Co więcej, wzmacnia to ich związek i biologiczne połączenie z procesem, przez który oboje przechodzą.

Istotą interwencji terapeutycznej jest głównie edukacja. Ma na celu dostarczenie ojcu strategii wzmacniania więzi emocjonalnej zarówno z matką, jak i z noworodkiem.

„Istotą świadomego rodzicielstwa jest umiejętność bycia obecnym w każdej sytuacji, która się pojawi”.

-Shefali Tsabary-

2. Interwencje skupione na parze

Podstawą terapii w tym zakresie jest diada mąż-żona. Jej celem jest zapobieganie depresji i promowanie więzi o lepszej jakości. Sesje poruszają takie kwestie, jak fakt, że oboje partnerzy są teraz rodzicami i jak muszą prosić o pomoc, jeśli znajdą się w tarapatach.

Terapia odnosi się również do wyzwań rodzicielstwa. Uznaje, że relacje mąż-żona mogły ulec pewnym zmianom. Partnerzy mogą na przykład mieć mniej czasu dla siebie. W związku z tym omawia się implikacje przejścia od diady „mąż-żona” do triady „tata-mama-dziecko”.

„Bądź rozważny w swoich zachowaniach, słowach i reakcjach, zarówno jako rodzic, jak i lider biznesu, ponieważ ludzie obserwują i uczą się”.

-John C. Maxwell-



[/atomik-czytaj też]

3. Interwencje skoncentrowane na rodzinie

Interwencje te często obejmują sesje z rodzicami w podobnych sytuacjach. Według Birken i in., 2023, niektóre z ich składników są następujące:

  • Edukacja dla rodziców, których dzieci urodziły się przedwcześnie.
  • Psychoedukacyjne aplikacje mobilne skierowane do świeżo upieczonych rodziców.
  • Trening behawioralny dla rodziców noworodków przebywających na intensywnej terapii.

W przypadku matek przykład interwencji online można znaleźć w programie MomMoodBooster (Fonseca-Pedrero i in., 2021). Schemat ten opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej. Ma na celu rozwiązanie różnych objawów, takich jak pesymizm, niewystarczająca samoocena lub izolacja społeczna.

Rodzice trzymają i całują syna w ramach terapii przeciw depresji okołoporodowej
Terapia rodzinna jest niezbędna do pracy nad objawami depresji poporodowej.

Obiecujące strategie leczenia ojcowskiej depresji okołoporodowej

Jak widać, ojcowska depresja okołoporodowa jest coraz częstszą diagnozą. Co więcej, zaburzenie to często wiąże się z depresją okołoporodową matki.

Terapia ma na celu zajęcie się relacją ojciec-mąż-żona oraz triadą matka-tata-dziecko. Wyniki są obiecujące. Wymagane są jednak dalsze badania.

„Kiedy osoba z depresją staje się aktywna i pełna nadziei, poczucie własnej wartości zawsze się poprawia”.

-Martin Seligman-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.