Czytanie jest bez wątpienia ważną czynnością w rozwoju każdego człowieka. Dla dzieci jest ono jeszcze ważniejsze: mogą wykorzystywać czytanie jako źródło sposobu na przetwarzania emocji. To po prostu narzędzie dla dzieci pozwalające im na naukę i rozumienie własnej inteligencji emocjonalnej.
Czytanie wykracza o wiele dalej poza samo tylko rozszyfrowywanie poszczególnych liter. Oprócz interpretowania ich znaczenia tworzy także w mózgu dziecka połączenia neuronowe, które stają się bardziej złożone w miarę dorastania.
Kiedy dzieci czytają, ich mózgi stają się bardziej zróżnicowane i szczegółowe. Szczególnie wtedy, gdy uważnie analizują i interpretują wiadomości, które pomagają im rozwoju w pamięci emocjonalnej. Stąd też rozwijają w sobie nawyk czytania jako niezbędnego narzędzia do nauki dobrych wartości.
Czytanie jako forma przetwarzania emocji
Czytanie wykorzystane jako źródło sposobu przetwarzania emocji u dzieci może być bardzo przydatnym narzędziem do ich rozwoju w tej dziedzinie. Omówimy sobie dziś, które książki są najbardziej przydatne do tego celu i jak zachęcić nasze pociechy do ich czytania.
Zarówno rodzice, jak i nauczyciele są ważnymi postaciami w kwestiach edukacji i rozwoju dzieci. Pełnią istotną rolę nie tylko w procesie uczenia się wiedzy formalnej i teoretycznej, ale także podczas przyswajania wiedzy, która jest bardziej praktyczna. Przetwarzanie emocji jest jednym z obszarów, w którym mogą oni pomóc.
Według ekspertów, kiedy rodzice przejmą na siebie zadania, które mogą wykonywać dzieci, staje się prawdopodobne, że będą się one czuły gorsze, bezużyteczne lub nie będą w stanie wykonywać prostych i rutynowych czynności.
To wzmocnienie poczucia niższości może utrzymać dziecko w stanie lęku. Dlatego też ważne jest, aby dorośli powstrzymali się od tego i pokazywali dzieciom, że są bardzo zdolne.
Ale jak dorośli mogą pokazać dzieciom, że są przydatne, sprawne i mogą robić różne rzeczy samodzielnie? Wykorzystując ich doskonałe umiejętności do przetwarzania emocji. A czytanie jest zdecydowanie jednym z najlepszych narzędzi do rozwijania tych zdolności.
Jakie książki powinny czytać dzieci?
Chociaż w zasadzie każda książka może być przydatna do nauki przetwarzania emocji, to jednak niektóre z nich są lepsze od innych. Jeśli rodzice i nauczyciele skupią się na tych właśnie tytułach, przełoży się to na wzrost inteligencji emocjonalnej dzieci.
Historie i opowieści, które koncentrują się na filozofii dla dzieci i młodzieży, psychologii dla dzieci itp., są najbardziej skuteczne w kwestii stymulowania rozwoju umiejętności przetwarzania emocji. Dzieci mogą także wykorzystywać swoje umiejętności osobiste i nauczyć się przekazywać swoje uczucia.
Jest to szczególnie ważne w okresie przejściowym. Między szóstym a ósmym rokiem życia przypada właśnie jeden z tych okresów. Drugi, równie ważny, występuje oczywiście w okresie dojrzewania.
Jeśli myślisz o własnej przeszłości, w każdej klasycznej historii ukryta jest lekcja zwana „morałem”. Każdy z tych fragmentów wiedzy należy w pewien sposób do świata filozofii.
Obecnie dostępnych jest wiele książek filozoficznych przeznaczonych dla dzieci. Specjaliści z filozofii w świecie pedagogów i eksperci z dziedziny psychologii napisali wiele książek, które eksplorują świat z krytycznego punktu widzenia. Pomaga to dzieciom zbliżyć się do skutecznego przetwarzania emocji i rozwoju osobistego.
Co jest dostępne w książkach dla dzieci na potrzeby przetwarzania emocji?
Tego rodzaju książki opowiadają miłe historie, w których główni bohaterowie muszą interpretować własne emocje. W ten sposób dzieci otrzymują ciekawe i praktyczne lekcje na temat przetwarzania swoich uczuć.
Oczywiście lekcje, których uczą się główni bohaterowie, przeskakują ze stron książek do umysłu czytających je dzieci. W rezultacie uczą się one cennych lekcji.
„Osoba z nowym pomysłem wydaje się być szalona. Przynajmniej do momentu, dopóki ten pomysł się nie okaże być sukcesem”.
–Mark Twain–
Autorzy przystosowali te same książki dla nastolatków. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w tym czasie wielu z nich czuje się trochę zagubionych, gdy porzucają swoją tożsamość z dzieciństwa i rozpoczynają drogę do dojrzałej dorosłości.
To ważna faza, w której nastolatkowie muszą nauczyć się rozumieć i wzmacniać zarówno swoje emocje, jak i inteligencję emocjonalną.
Poprzez czytanie dzieci wzmacniają swoje wartości. Zanim dojdą do okresu dojrzewania, wypracują w sobie dobre doświadczenia emocjonalne i narzędzia do samodzielnej pracy. Wszystko to dzięki czytaniu książek napisanych specjalnie dla nich.
Podsumowując, czytanie jest źródłem przetwarzania emocji. Dlatego powinieneś skorzystać z całego potencjału, jakim ono dysponuje, by „zamienić” swoje dzieci w spełnione, szczęśliwe i odpowiedzialne osoby dorosłe.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Lantieri, L., Goleman D., (2009) Inteligencia emocional infantil y juvenil. Nueva York: Aguilar.