Czym jest zespół Frankensteina?

Historia Frankensteina ucieleśnia strach, że ludzie będą w jakiś sposób kontrolowani przez swoje wynalazki. Czy nowa technologia sprawia, że wydaje się to prawdziwym zagrożeniem? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Zespół Frankensteina

Zespół Frankensteina to obawa, że dzieło stworzone przez człowieka zwróci się przeciwko swojemu twórcy i zniszczy ludzkość. Powieść Mary Shelley z 1818 roku „Frankenstein” ilustruje tę koncepcję. Na końcu książki potwór mówi do Victora Frankensteina: „Ty jesteś moim twórcą, ale ja jestem Twoim panem”.

Jego potwór zwraca się przeciwko lekarzowi i niszczy go.

Postać literacka Frankensteina to potwór, który odziedziczył jedynie nazwisko swojego twórcy. Jest zbudowany z ludzkich części ciała, nienaturalnie zrodzony wbrew jego woli i zmuszony do życia w świecie, który go odrzuca. Stąd pochodzi pojęcie „zespół Frankensteina”.

Zespół Frankensteina: kiedy Twoja twórczość buntuje się przeciwko Tobie

W powieści Shelley dr Frankenstein próbuje „udawać Boga”. W rezultacie jego początkowe aspiracje zbaczają z drogi i ostatecznie próbuje zrobić coś znacznie większego niż po prostu tworzenie i utrzymywanie życia.

Dziś nazwa „Frankenstein” jest symbolem nauki, która wybrała okrężną drogę i zmierza w nieznane terytorium, badając rzeczy, które mogą położyć kres życiu, jakie znamy.

Postać Frankensteina

Nie jest tajemnicą, że nowe technologie manipulacji genetycznej i klonowania poczyniły wielkie postępy w ciągu ostatnich kilku dekad. Społeczeństwo z pewnością jest coraz bardziej zaznajomione z tymi wszystkimi zmianami i postępem technologicznym. Niemniej jednak nadal trudno jest przyzwyczaić się do tej ciągłej zmiany i możliwości, jakie niesie przyszłość.

Ludzie często odrzucają rzeczy, które są nowe, zwłaszcza gdy mają bezpośredni wpływ na ludzi. Istnienie technologii zdolnej do modyfikowania ludzkich genów jest dla niektórych przerażające. To sprawia, że czują się niepewni, co może się stać z tymi kreacjami w przyszłości.

Strach to emocja charakteryzująca się intensywnym, zwykle nieprzyjemnym uczuciem wywołanym postrzeganiem rzeczywistego lub wyimaginowanego zagrożenia w teraźniejszości lub przyszłości.

Klonowanie

Kiedy naukowcom udało się sklonować owcę Dolly, rozpoczęła się debata na temat możliwości klonowania ludzi. Z technicznego punktu widzenia jest to prawdopodobnie możliwe. Istnieją jednak poważne pytania dotyczące etyki klonowania ludzi.

Pierwsze eksperymenty z klonowaniem ludzi zostały odrzucone przez polityków i osoby religijne na całym świecie. Niemniej jednak naukowcy zajmujący się eksperymentem bronili swojej pracy, twierdząc, że służy ona wyłącznie do zastosowań terapeutycznych. Stwierdzili, że nie próbowali stworzyć człowieka.

Większość społeczności naukowej twierdzi że klonowanie terapeutyczne jest dopuszczalne, ponieważ może potencjalnie wyleczyć między innymi choroby przewlekłe, takie jak rak, choroba Alzheimera, Parkinsona czy cukrzyca.

Manipulacja genetyczna

Genetyka to jedna z nauk, która w ostatnich latach najbardziej się rozwinęła. Eksperci w dziedzinie ewolucji i genetyki uważają, że musimy odróżnić manipulację genetyczną w celu ulepszenia chorób od manipulacji genetycznej w celu „ulepszenia gatunku ludzkiego”.

Ewolucja i genetyka

Jest całkiem jasne, że manipulacja genetyczna nie jest w stu procentach bezpieczna. Jednak modyfikacje genetyczne, które naukowcy przeprowadzili na wielu gatunkach, prawie zawsze miały na celu poprawę jakości ich życia. Naukowcy chcą go wykorzystać do walki z chorobami, znalezienia pożywienia lub innych niezbędnych produktów lub poszerzenia wiedzy naukowej.

Postęp technologiczny

Technofobia odnosi się do tak przerażających terminów, jak „cyberwojna”, maszyny, które przejmują kontrolę nad naszym życiem, brak prywatności w mediach społecznościowych itp. Strach przed zmianą jest ludzki.

Przyzwyczajasz się do życia w jedną stronę i nagle wszystko się zmienia, a zasady są inne. Dobrą rzeczą jest to, że ludzie są elastyczni i mogą dostosowywać się do zmian, kiedy tylko chcą.

Postęp technologiczny jest częścią naszego życia. Należy oczywiście wspomnieć, że te postępy nie zawsze są doskonałe. Czasami strach przed nowymi możliwościami jest całkowicie uzasadniony, ponieważ nigdy nie wiemy, do czyich rąk może trafić ta technologia.

Biorąc to pod uwagę, prawdopodobnie nie ma powodu martwić się o zespół Frankensteina w tym momencie.

Scroll to Top