Nic mi nie wychodzi: co mogę zrobić?

Kiedy wszystko idzie źle, nie uciekaj. Zatrzymaj się na chwilę i zwróć uwagę na to, gdzie jesteś i co się z Tobą dzieje. Czas podjąć decyzje.
Nic mi nie wychodzi: co mogę zrobić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nic mi nie wychodzi . Bez względu na to, jak bardzo się staram, wszystko idzie źle”. Wiele osób tak się czuje. To tak, jakbyś wszystkie swoje nadzieje i marzenia złożył na konkretny cel, tylko po to, by zobaczyć, jak rozpada się on wokół C iebie, z tego czy innego powodu. A te powody są często całkowicie poza T woją kontrolą.

Anton Czechow powiedział, że tylko w najtrudniejszych czasach ludzie zdają sobie sprawę, jak trudno jest panować nad swoimi uczuciami i myślami. To tak, jakby każdy problem, błąd lub porażka przyprawiał Cię o zawrót głowy.

Nagle stajesz się tak zmartwiony, że jesteś na krawędzi upadku do wielkiej czarnej dziury niepokoju. Nie jest łatwo zachować równowagę w trudnych czasach. Kiedy coś nie dzieje się tak, jak chcesz, czujesz się sfrustrowany i zdesperowany.

Co więcej, w takich sytuacjach nie ma sensu próbować myśleć pozytywnie i wmawiać sobie, że wszystko się ułoży. P o prostu nie czujesz się zmotywowany ani pełen nadziei, gdy nie masz odpowiedniego nastroju.

Gdy nic mi nie wychodzi...

Co możesz zrobić w takich sytuacjach? Czy jest jakaś strategia, której możesz użyć? Zobaczmy.

Co powinieneś zrobić, jeśli wszystko idzie nie tak? Gdy uważasz, że “nic mi nie wychodzi”?

Daniel Gilbert jest psychologiem z Harvardu, który stał się sławny w ostatnich latach. Napisał Stumbling on Happiness, które jest jednym z jego najbardziej znanych dzieł. To interesująca książka, w której wyjaśnia, jak radzimy sobie z przeciwnościami losu. Rzeczywiście, eksperci są bardzo zainteresowani indywidualnymi różnicami w tym zakresie.

Niektórzy ludzie mogą ulec wypadkowi drogowemu lub zostać sparaliżowani i zachować optymizm. I nni wybaczają swoim partnerom, gdy ich zdradzają i stają się szczęśliwsi w związku. Z drugiej strony, ktoś nie mo że ruszyć dalej po zwolnieniu, popaść w depresję po tym, jak zostali oszukani, lub myśleć, że migrena to koniec świata.

Dlaczego ludzie radzą sobie z trudnościami i wyzwaniami na tak różne sposoby? Dr Daniel Gilbert mówi o psychologicznym układzie odpornościowym, mechanizmie, dzięki któremu mózg przetwarza każde zdarzenie w bardziej odporny, konstruktywny i pozytywny sposób.

Niektórzy ludzie mają „lepszą obronę”. Z drugiej strony, reakcje niektórych osób są mniej skuteczne. M asz możliwość uruchomienia tego systemu, szczególnie w tych konkretnych momentach, kiedy sprawy nie idą po T wojej myśli. Spójrz na strategie, z których możesz skorzystać.

Kiedy nic nie idzie dobrze, zwolnij

Każdy przechodzi przez chwile, kiedy wydaje się, że nic mu nie idzie dobrze i uważa, że “nic mi nie wychodzi”. Winne mogą być okoliczności zewnętrzne. Jednak może to być również spowodowane wypaczeniem percepcji. Co to znaczy? Cóż, możesz być tak ślepy przez swoje wewnętrzne cierpienie, że nie jesteś w stanie zobaczyć niczego, nawet pozytywnych rzeczy.

Możesz być jedną z tych osób, które czują, że ciągle coś C i się nie udaje. Gdzie wszystko, co robisz, wydaje się nieudane, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Jednak równie dobrze możesz cierpieć na depresję lub zaburzenie lękowe.

Zwolnij i porozmawiaj ze swoim wnętrzem, ponieważ naprawdę ważne jest, aby dowiedzieć się, co się dzieje. Właściwie może nadszedł czas, aby poprosić o pomoc.

Czas na nowo zdefiniować cele: to, czego potrzebujesz, jest ważniejsze niż to, czego chcesz

Kiedy nic nie idzie po T wojej myśli, może nadszedł czas, aby zastanowić się nad swoimi pragnieniami. Czy Twoje cele są realistyczne? Czy jesteś w stanie je osiągnąć? A czy teraz jest najlepszy czas, aby je osiągnąć?

Czasami to, o czym marzysz, nie jest zsynchronizowane z tym, co jest obecnie możliwe. Dlatego czasami nie ma innego wyjścia, jak zrobić sobie przerwę i zastanowić się, czego naprawdę potrzebujesz teraz, a nie tego, czego chcesz jutro.

Uzyskaj pomoc od kogoś, aby spojrzeć na sprawy z odpowiedniej perspektywy

Bardzo łatwo jest dać się wciągnąć w sieć niepokoju, gdy czujesz, że nic nie potoczy się tak, jak chcesz. Powoli dochodzisz do wniosku, że “nic mi nie wychodzi” i że los spiskuje przeciwko T obie lub, co gorsza, że nie jesteś w stanie zrobić niczego dobrze. Osiąganie tych skrajności jest dość niebezpieczne.

Jednym ze sposobów, aby stanąć z powrotem na ziemi, jest uzyskanie pomocy od kogoś. Kogoś, kto może być zarówno Twoją latarnią morską, jak i kotwicą. Kogoś, kto może pomóc Ci spojrzeć na sprawy z odpowiedniej perspektywy i pokazać, że nie możesz dać się ponieść negatywności. W końcu wszystkie burze mijają.

Kiedy nic nie idzie tak, jak chcesz, przestań myśleć i po prostu czuj

Kiedy nie ma nic poza rozczarowaniami, porażkami i przykrymi niespodziankami, T wój umysł wpada w nadbieg. Nigdy nie odpoczywasz, a Twój mózg pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W tych stanach wszystko, co możesz zrobić, to stać się bardziej niespokojnym i podejmować złe decyzje.

Dlatego kiedy znajdziesz się w środku tego typu sytuacji, najlepiej przestań myśleć, że nic mi nie wychodzi i zacznij po prostu czuć.

Aby to osiągnąć, możesz wykonywać określone czynności i zadania, aby uspokoić umysł i ćwiczyć ciało. Spaceruj, słuchaj muzyki, maluj, rozmawiaj z przyjaciółmi, wybierz się na wycieczkę, medytuj lub odpocznij.

Pozwolenie sobie na „po prostu bycie” zmniejszy mentalny hałas w T wojej głowie. W ten sposób będziesz mógł ponownie uruchomić komputer, cofnąć się o krok i zachować perspektywę. Spróbuj.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.