Czy wiesz, na czym polega mansplaining?

Mansplaining

Przeczytaj dzisiejszy artykuł i przekonaj się na czym polega mansplaining. Mansplaining to termin odnoszący się do sytuacji, w której mężczyzna zachowuje się w bardzo protekcjonalny sposób, zwłaszcza wobec kobiety. Ten fenomen dotyczy osób, które myślą i zachowują się w bardziej tradycyjny sposób.

Chociaż zazwyczaj takie zachowanie jest subtelne, to często wiąże się z machismo. Co więcej, mężczyźni mogą nawet nie być świadomi swojego zachowania i jego konsekwencji.

Czym jest mansplaining?

Słowo “mainsplaining” składa się ze słów “man” (mężczyzna) i “explaining” (tłumaczenie). Odnosi się do protekcjonalnego zachowania niektórych mężczyzn wobec kobiet. Należy podkreślić, że kiedy mężczyzna uprawia mansplaining, zazwyczaj uważa, że kobieta nie będzie w stanie brać udziału w rozmowie, jeśli nie będzie zwracał się do niej w ten sposób.

“Każdy konflikt będzie niemożliwy do rozwiązania, jeśli u boku mężczyzny nie będzie stała równa z nim kobieta.”

-Muhammad Ali Jinnah-

Mansplaining pojawia się również gdy mężczyzna rozmawia jedynie na szowinistyczne tematy. Poza tym jest widoczny również podczas wypowiadania nieuprzejmych i seksistowskich komentarzy podczas rozmowy z kobietą. Chodzi przede wszystkim o to, aby zmusić kobietę by usiadła i wysłuchała tego, co mężczyzna ma do powiedzenia, nie dzieląc się przy tym swoimi opiniami.

Mężczyzna tłumaczący coś kobiecie

Mansplaining i seksizm

Ponieważ mansplaining pozwala mężczyźnie poczuć się lepszym od rozmówczyni i odczuć, że to on ma władzę, spokojnie można stwierdzić, że takie zachowanie jest bardzo seksistowskie. Jednak mansplaining może być również dość subtelny i nie rzucać się w oczy tak bardzo, jak może się nam wydawać.

Autorka Rebecca Solnit opisuje mansplaining jako połączenie nadmiernej pewności siebie i niezorientowania.

Mansplaining wiąże się z władzą. Ma pomniejszać znaczenie kobiety i sprawiać, że staje się niewidzialna w kontekście profesjonalnym lub społecznym. Wielu mężczyzn ucieka się do mansplainingu gdy czują się zagrożeni przez doświadczone i inteligentne kobiety.

Mansplaining wobec innych mężczyzn

Czasami mansplaining jest wycelowany w innych mężczyzn. Zazwyczaj dochodzi do tego w środowisku pełnym rywalizacji.

Co więcej, kobiety rzadko kiedy uprawiają mansplaining, ponieważ nie tego uczy ich społeczeństwo. W ortodoksyjnym świecie mężczyźni są “silniejsi” od kobiet we wszystkich aspektach. Poza tym wiele badań sugeruje, że kobiety częściej mają tendencję do poszukiwania równości w swoich relacjach.

“Można do pewnego stopnia ich porównywać, ale nie do końca są takie same. Jednak oba stanowią symptomy struktury władzy białego mężczyzny.”

-Frida Kahlo-

Mężczyzna rozmawiający z kobietą

Założenia, które karmią koncepcję mansplainingu

Biologia

Mężczyźni uważają, że kobiety są od nich słabsze na poziomie biologicznym. Zgodnie z tą logiką, naturalna niższość kobiety sprawia, że takie protekcjonalne traktowanie staje się niezbędne. To może tłumaczyć dlaczego wielu mężczyzn uważa, że zachowując się w taki sposób stają się lepsi i bardziej ludzcy, spójni oraz wrażliwi.

Chociaż wiele badań analizowało różnice między mężczyznami i kobietami w zakresie ich osiągów intelektualnych, to żadne z nich nie wykazało znaczących różnic.

Błędne przekonania

Ostatni przykład zachowań związanych z mansplainingiem jest zapewne najbardziej typowy. Niektórzy mężczyźni uważają, że wiedzą o wiele więcej na każdy temat niż jakakolwiek kobieta. Co więcej, niektórzy są nawet przekonani, że są lepiej poinformowani od kobiet w takich kobiecych tematach jak ciąża czy karmienie piersią.

Mansplaining opiera się na błędnych przekonaniach. W wielu przypadkach mężczyźni wykorzystują je w bardzo subtelny sposób. Co więcej, odwoływanie się do niego może być na tyle subtelne, że kobiety mogą mieć trudności z jego rozpoznaniem.

“Seksizm nigdy nie sprawił, że kobiety stały się bezsilne. Albo stłamsił ich siłę, albo ją wyzyskiwał.”

-Bell Hooks-

Scroll to Top