W jaki sposób możesz odnaleźć nadzieję?

W jaki sposób możesz odnaleźć nadzieję?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Odkryj trzy klucze, które pomogą Ci odnaleźć nadzieję. To wcale nie jest takie proste. Czasami aby odnaleźć nadzieję musimy odzyskać utraconą wiarę w daną rzecz czy sytuację. Jednak należy próbować ze wszystkich sił, ponieważ bez nadziei trudno jest rozpoczynać nowe projekty. Każdy z nas potrzebuje nadziei, aby cieszyć się życiem i rozwijać się.

Pamiętaj, że nadzieja to jeden z najważniejszych przewodników po naszym życiu. Pomaga nam poruszać się w kierunku ścieżki, którą chcemy iść. Bez niej bardzo łatwo jest pozwolić, aby porwał nas nurt i stracić z oczu obraną drogę.

Beznadziejne stany emocjonalne często bywają długotrwałe. Łatwo jest czuć się apatycznym, zniechęconym i prowadzić życie pełne strapienia. Jednak jedynie Ty, wykorzystując swoją wolę oraz własne umiejętności, będziesz musiał podjąć wyzwanie wprowadzenia zmian w swoim stanie emocjonalnym.

Zacznij podejmować działanie od razu gdy zorientujesz się, że taki stan nie wnosi niczego dobrego w Twoje życie i jedynie Ci szkodzi. Wykaż się odwagą i bądź gotów zobaczyć rzeczy w innym świetle.

Co sprawia, że tracimy nadzieję?

Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że tracimy nadzieję. Może być to śmierć ukochanej osoby, trwała separacja, czy oblanie egzaminów. W takich sytuacjach tracimy nadzieję głównie z powodu braku kontroli, zasobów, czy zdolności. Naszą nadzieję zabija uczucie, że nie mamy wystarczająco dużo zasobów, aby stawić czoła określonemu wyzwaniu.

Czasami możemy mieć wrażenie, jakby w naszym wnętrzu coś szło nie tak, prowadząc nas do okropnej porażki.

Jeśli chcemy osiągnąć nasze cele, musimy odnaleźć nadzieję. Wyobraź sobie, że nie wierzysz w siebie ani w to, co robisz. Jak w takim razie możesz spełnić swoje marzenia? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, negatywne stany emocjonalne z jakiegoś powodu mają tendencję do trwania dłużej niż stany pozytywne.

Jeśli nie zrobimy niczego, aby zmienić naszą perspektywę, zapewne będziemy musieli stawić czoła konsekwencjom zarówno natury psychologicznej, jak i fizjologicznej. Pamiętaj: umysł jest wszystkim.

Załamana kobieta

To z kolei może wpływać w znaczący sposób na nasze związki z innymi osobami. Nikt nie lubi przebywać w otoczeniu osoby, która jest cały czas negatywna. Jeśli ktoś z Twojego otoczenia próbuje Cię rozweselić i zachęcić do uwierzenia w siebie, odrzucenie takiej pomocnej dłoni to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić.

Taka osoba w końcu się zmęczy i zacznie dystansować się od Ciebie. Skorzystaj z pomocy, którą oferują Ci inni.

Wiele osób traci również nadzieję przez lęk. Powody mogą się różnić, niektóre z nich mogą być bardziej złożone od innych, ale prawda jest taka, że lęk stanowi powszechnie obecny komponent. Warto zapytać siebie samego czy taki lęk jest rzeczywiście ugruntowany, czy też jest całkowicie irracjonalny.

Czy świat by się skończył jeśli nie otrzymałbyś tego, czego pragniesz? Czy ten określony cel to jedyne, co ma dla Ciebie znaczenie? I czy Twój lęk jest większy od Twoich marzeń?

Klucze, które pomogą Ci odnaleźć nadzieję

Odnaleźć nadzieję: łatwo powiedzieć, zwłaszcza jeśli dana osoba cały czas widzi wszystko w negatywnym świetle. Jeśli chcesz, aby Twój stan się poprawił, nie możesz poruszać się po ścieżce prowadzącej do autodestrukcji i musisz próbować rozpoznać błąd poznawczy.

Naucz się tworzyć listę priorytetów

Właściwa lista priorytetów może pomóc Ci zaakceptować porażkę w zdrowszy sposób. Dzięki temu to, czemu nie nadasz nadmiernego znaczenia nie będzie w znaczącym stopniu wpływało zna Twój stan emocjonalny. Warto ocenić na ile realistyczne są Twoje cele i lęki, aby możliwość popełnienia błędu nie frustrowała Cię aż tak bardzo.

Taka jasna wola z pewnością zmotywuje Cię do prób osiągnięcia czegoś, co może zdawać się być w danym momencie poza Twoim zasięgiem.

Otaczaj się pozytywnymi osobami

Wspomnieliśmy już wcześniej jak okropne jest dla wielu osób przebywanie z negatywnymi ludźmi. To działa w obie strony. Co zadziałoby się z negatywną osobą, jeśli otaczałaby się jeszcze większą dozą negatywności? To z pewnością zabójcze połączenie.

Może padać deszcz lub gra, ale w kontekście pozytywnego stanu emocjonalnego nasionko nadziei stanie się o wiele silniejsze dzięki porażkom lub przeszkodom.

Odzyskaj kontrolę

Odnalezienie nadziei po zanurzeniu w studni pesymizmu nie będzie możliwe bez samokontroli. Kiedy czujemy beznadzieję, często odczuwamy ogromną chęć pozwolenia, aby poniósł nas przypadek. Nie bierzemy już życia we własne ręce, ponieważ odczuwamy wszechogarniający lęk.

Takiemu nastawieniu często towarzyszy następujące pytanie: “Po co mam tak bardzo się starać, skoro i tak rezultaty zawsze są tak samo okropne?”. Tym samym wrażenie braku kontroli nad wszystkim przekłada się na niepokój. W takich momentach należy pamiętać, że w rzeczywistości nadal kontrolujemy sporą część tego, co się nam przytrafia.

Kobieta idąca po torach

Co jeszcze możesz zrobić?

Zapewne masz już świadomość znaczenia wspomnianych wyżej zachowań. Jednak możesz nie mieć pojęcia jak wprowadzić je w życie. Powtórzmy: odzyskanie nadziei wcale nie jest takie proste. Koniec końców, sukces zależy również od danej osoby. Oto kilka prostych i przydatnych ćwiczeń, które mogą ułatwić Ci odzyskanie nadziei:

  • Walcz z lenistwem. Chociaż lenistwo może wydawać się niezwykle pociągające, to przekłada się na frustrację. Ulegając mu z jednej strony czujemy się dobrze, zaś z drugiej obwiniamy się za to, że wpadliśmy w jego pułapkę.
  • Spisz swoje cele. Spisanie tego, co chcesz zrobić, może zmotywować Cię do poruszania się do przodu. Prowadzenie dziennika lub listy zadań to świetny sposób na zorganizowanie swojego życia, a tym samym swoich myśli.
  • Połącz się z naturą. Natura zapewnia doskonałą ucieczkę, z której skorzystać może każdy z nas. Pomaga nam odciąć się od naszych złych myśli i skoncentrować się na pozytywnych.
  • Słuchaj pozytywnej muzyki. Muzyka jest subiektywna. To, co jest pozytywne dla mnie, może nie być pozytywne dla Ciebie. W tym ćwiczeniu chodzi o to, abyś skoncentrował się na swojej ulubionej muzyce i odpuścił. Wykorzystaj ją w roli leczniczego narzędzia. Zwracaj uwagę na tekst. Wybierz coś, co sprawi, że będziesz odczuwać motywację.
  • Uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia wpływają nie tylko na Twoje ciało, ale również na Twój umysł. Pomagają uwalniać endorfiny i dopaminę, dzięki którym czujemy się lepiej i bardziej szczęśliwi. Jeśli czujesz się zbyt przygnębiony aby ćwiczyć, przypomnij sobie podpowiedź numer jeden i skoncentruj się na długoterminowych rezultatach. Co więcej trening może znacząco poprawić Twój nastrój.
  • Odpoczywaj. Nasz nastrój pogarsza się nie tylko z powodu braku ćwiczeń, ale również z powodu braku snu. Niewystarczająca ilość odpoczynku może spowolnić Twój umysł i ciało, a przecież potrzebujesz czegoś zupełnie innego.

Krótko mówiąc, w odzyskaniu nadziei nie chodzi o zmienienie swojej osobowości ani o osiągnięcie niemożliwych celów. Chodzi o to, aby zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, oraz uniknąć pokusy pogłębiania negatywnych stanów emocjonalnych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.