Seksizm - 7 niewidzialnych kształtów, jakie przybiera

Seksizm - 7 niewidzialnych kształtów, jakie przybiera

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2018

Zazwyczaj trudno jest rozpoznać seksizm. Często jest zakamuflowany zachowaniem, które wydaje się całkiem nieszkodliwe. Nasza kultura zezwala na niego i podaje nam w małych dziennych dawkach. Ale te małe dawki sumują się i tworzą cały światopogląd, który nadal traktuje kobiety w sposób bardzo wątpliwy.

Seksizm – żadne miejsce nie jest od niego wolne. Jest to znormalizowane zachowanie, przekazywane w kółko całkiem nieświadomie. Każdego dnia kobiety doświadczają insynuacji lub stronniczych postaw, które mogą być ignorowane przez większość, ale zdecydowanie są atakami.

“-Dlaczego zapłacono im mniej? “Cóż, chłopcze, to oczywiste,” powiedział piekarz, wzruszając ramionami. To są kobiety”

Juan Gómez-Jurado

Mimo, że kobiety zdobyły prawa, których wcześniej nie miały, wciąż mamy przed sobą długą drogę. Wiadomo na przykład, że generalnie kobiety otrzymują niższe wynagrodzenia. I w wielu zawodach muszą udowodnić, że są nie tylko doskonałe w tym co robią, ale znacznie lepsze, aby uzyskać awans.

Bitwa płci odbywa się również na ulicach. Miasta na całym świecie zostały zmuszone do wprowadzenia transportu publicznego wyłącznie dla kobiet, aby mogły bezpiecznie podróżować. W XXI wieku jest to, delikatnie mówiąc, niepokojące. Są też inne formy codziennego seksizmu, które warto zbadać. Rzućmy okiem na niektóre z nich.

1. Seksizm w powiedzeniu “Potrzebujesz faceta”

Ludzie mówią tak, aby usprawiedliwić w ten sposób twoje zmienne nastroje. Jeśli wyglądasz na przygnębioną, wniosek jest taki, że potrzebujesz mężczyzny. Zakłada się, że kobiety stają się nie do zniesienia, jeśli nie mają mężczyzny. Więc jeśli zamartwiasz się czymś, jesteś spięta lub zestresowana, protekcjonalnie stwierdzą: “potrzebujesz faceta”.

Labirynt.

To zdanie jest bardzo szkodliwe. Oznacza, że kobiecie “czegoś brakuje” i zakłada, że to mężczyzna jest wszystkim, czego potrzebuje, aby stać się lepsza. To jedna z tych idei, która wynika z przekonania, że kobiety są “słabszą płcią” i potrzebują mężczyzny, aby być szczęśliwe.

2. Musisz dbać o to, jak wyglądasz, jeśli nie, kto na ciebie spojrzy?

Zawsze musisz mieć makijaż, doskonałe ciało, ładnie wyglądać. W przeciwnym razie jesteś skazana na niewidzialność. Innymi słowy – nie istniejesz. Zakłada się, że fizyczne piękno jest jedynym atrybutem, który umożliwia kobietom zaistnienie w społeczeństwie.

Problem z mówieniem takich rzeczy polega na tym, że niesie z sobą bardzo agresywne, ale jednocześnie silnie zakamuflowane zagrożenie. Sprowadza role społeczną kobiety do roli uwodzenia. Podważa poczucie bezpieczeństwa kobiety i jej miłość własną. Oraz potwierdza ideę, że kobiety istnieją po to by sprawiać przyjemność mężczyźnie i do niczego więcej nie są potrzebne.

3. W dniu ślubu…

W niektórych kulturach rodzice, a zwłaszcza matki, niestrudzenie powtarzają to swoim córkom “w dniu ślubu…”, jakby to był ostateczny cel kobiety. Tak naprawdę chcą w ten sposób przekazać, że życie kobiety musi zawsze prowadzić do małżeństwa. Do tego, by stać się żoną jakiegoś mężczyzny.

Kobiety dokonały niesamowitych rzeczy w nauce, polityce i kulturze. Jednak często słyszy się tego typu zwroty w domach. Być może niektórzy nadal myślą, że inne kobiety potrafią robić wielkie rzeczy, ale ich córka lub siostra nie.

4. Powinnaś być bardziej kobieca

Kultura inaczej postrzega role płci. Nie ma prawa biologicznego, które mówi, że mężczyzna nie może być wrażliwy, lub że kobieta nie może być bezpośrednia. Po prostu nasza kultura rozpowszechniła przekonanie, że kobieta powinna być delikatną istotą. Być może zrobiła to po to, by uniemożliwić kobietom bunt lub przeciwstawienie się mężczyznom.

Seksistowski plakat.

Usłyszenie: “powinnaś być bardziej kobieca” oznacza, że ​​kobieta powinna złagodzić maniery, jednocześnie przypominając, by nie próbowała poddawać w wątpliwość własnej roli. By w bierny sposób akceptowała to, co narzuca jej kultura. Jednocześnie domyślnie definiuje role, które są uważane za “niewłaściwe” dla mężczyzn.

5. Gwizdanie na ulicy

To bardzo nieprzyjemne uczucie, gdy kobieta słyszy na ulicy gwizdy. Nie jest to tylko niekomfortowe, ale sprawia również, że czuje się zagrożona. Wielu mężczyzn uważa jednak, że ma prawo wyrażać to, co chcą, o ile wyjaśnią, że nie mówią nic obraźliwego ani wulgarnego. Ale to nie usprawiedliwia takiego zachowania.

Mogą ci powiedzieć, że wyglądasz jak anioł, że jesteś bardzo ładna. Ale gwizdanie to rodzaj nadużycia, który nie daje kobietom możliwości wypowiedzenia się przeciwko. Kobiety, które sprzeciwiają się temu rodzajowi seksizmu, są oznaczone jako “zgorzkniałe”.

6. Nie bądź pruderyjna, ale nie bądź także łatwa do zdobycia

Przesłanie społeczeństwa brzmi: powinnaś wyglądać ładnie, być miła i zachowywać się uwodzicielsko. Ale nie idź za daleko. Nie pokazuj zbyt dużo ciała, bo będziesz wyglądać jak dziwka. Mówi się nam, że cała tajemnica polega na tym, żeby pokazać, że jesteś godna pożądania, ale jednocześnie poza zasięgiem.

Seksistowskie podejście.

Zaleca się skromność. Reszta należy do mężczyzny. To on jest odpowiedzialny za to, że cię zdobędzie, a ty masz to tylko po jakimś czasie zaakceptować. Kobiety przejmujące inicjatywę nie są częścią tego równania. Jeśli to robisz, stracą wszelkie zainteresowanie. Spojrzenia rzucane od czasu do czasu i bycie miłym jest tym, co powinnyśmy robić.

To tylko umacnia ideę “kobiety jako zdobyczy”. Kobiety są tylko nagrodą. “Zdobyczą” służącą temu, by mężczyźni mogli robić postępy. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli kobieta podejmuje inicjatywę lub znajduje wzmocnienie w swoim życiu seksualnym, jest postrzegana jako zagrożenie.

7. Nie oszukuj się, miłość jest fantazją kobiet

Seksizm ostrzega cię, że miłość jest nieosiągalna. Występuje tylko w bajkach. Nie jesteś księżniczką, tylko śmiertelnikiem mającym sny i iluzje. Mężczyźni nie potrafią być romantyczni a ty nie masz prawa oczekiwać, że tacy będą. “Kobieca” miłość jest niczym więcej niż naiwnością.

Szybko utwierdzą cię w przekonaniu, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Masz szczęście, że masz to, co masz. Jeśli czekasz na “czarującego księcia”, możesz skończyć sama na zawsze. Złap pierwszego lepszego mężczyznę, którego znajdziesz, albo ucieknie. Lepiej mieć mężczyznę, niż być samotną.

Seksizm we wszystkich tych formach sprawia ból. Nie tylko kobietom, ale także mężczyznom. Nikt nie wygląda dobrze w kaftanie bezpieczeństwa. Każda osoba jest wyjątkowa, a role płciowe są wciąż zbyt zawężone. Czas uświadomić wszystkim szkodliwość powyższych formuł i wykorzenić je na zawsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.